REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej

Ekspert PFR Portal PPK
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej w programie
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej w programie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

Wycofanie środków z PPK i dalsze oszczędzanie

Przed ukończeniem 60. roku życia, uczestnik PPK może dokonać zwrotu środków, czyli wycofać oszczędności ze swojego rachunku PPK, nie rezygnując z bieżących wpłat na ten rachunek. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

Autopromocja

Jeżeli pracownik oszczędzający w PPK chce zrezygnować z wpłat na swój rachunek PPK, składa pracodawcy pisemną deklarację o rezygnacji z dokonywania tych wpłat. Czym innym niż rezygnacja z wpłat do PPK jest zwrot środków, czyli wycofanie wszystkich oszczędności z rachunku PPK.

Dokonanie zwrotu z danego rachunku PPK uczestnika nie wpływa na gromadzenie środków na innych rachunkach PPK.

Zwrot środków - ustawowe pomniejszenia

Uczestnik PPK, który nie ukończył 60. roku życia, może w dowolnym momencie złożyć w instytucji finansowej wniosek o zwrot środków z rachunku PPK - w ten sposób wycofa wszystkie swoje oszczędności z tego rachunku. Ponieważ zasadniczym celem PPK jest gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, takie wycofanie środków wiąże się z pomniejszeniami. Po złożeniu wniosku o zwrot środków, uczestnik PPK otrzyma zgromadzone przez siebie oszczędności, pomniejszone o:

 1. podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki),
 2. 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy - pobrane 30% zostanie przekazane do ZUS i zaewidencjonowane na indywidualnym koncie uczestnika w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana,
 3. środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa.

Zwrot środków następuje w formie pieniężnej, w terminach określonych w statucie funduszu inwestycyjnego, statucie funduszu emerytalnego lub regulaminie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, w którym uczestnik oszczędza. Co ważne, wniosek o zwrot może dotyczyć tylko całości zgromadzonych oszczędności, nie jest możliwy częściowy zwrot z rachunku PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot i dalsze gromadzenie środków w PPK

Dokonanie zwrotu nie powoduje, że uczestnik PPK przestaje oszczędzać w programie - rachunek PPK, z którego dokonuje się zwrotu nadal jest dla uczestnika prowadzony i wpłaty nadal są przekazywane przez pracodawcę. Warto pamiętać, że szczególne znaczenie dla pomnażania oszczędności ma długość okresu oszczędzania. Oszczędzając w PPK nawet niewielkie kwoty, ale regularnie i przez długi okres, można zgromadzić pokaźny kapitał, który będzie istotnym uzupełnieniem świadczenia z ZUS w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Ważne! 

Jeśli uczestnik PPK zaczeka z wypłatą środków do ukończenia 60. roku życia, to otrzyma je bez żadnych pomniejszeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli ma kilka rachunków PPK i po osiągnięciu 60. roku życia rozpocznie wypłatę choćby tylko z jednego z nich, to na żaden jego rachunek PPK nie będą już wpływać wpłaty do PPK ani dopłaty od państwa.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • silla
  2021-11-28 14:09:25
  Ja tam bym się nie wycofywała, dostaję drugie tyle, poza tym ppk zarabia, więc raczej taka forma oszczedzania, jest najbardziej korzystna
  1
 • dajana
  2021-11-25 16:33:03
  Można wycofać ale po co? Skoro na nasze 2% dostajemy dodatkowe 1,5%? grosz do grosza i sumy naprawdę niezłe się zbierają. Warto mieć świadomość jak program działa i jakie zyski można mieć
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • ava
  2021-12-07 14:09:47
  w tym ppk podoba mi się to że jest przygotowane na różne ewentualności nawet na wkład własny na mieszkanie można wykorzystać zgromadzone środki
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

REKLAMA

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA