REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej

Ekspert PFR Portal PPK
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej w programie
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej w programie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

Wycofanie środków z PPK i dalsze oszczędzanie

Przed ukończeniem 60. roku życia, uczestnik PPK może dokonać zwrotu środków, czyli wycofać oszczędności ze swojego rachunku PPK, nie rezygnując z bieżących wpłat na ten rachunek. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli pracownik oszczędzający w PPK chce zrezygnować z wpłat na swój rachunek PPK, składa pracodawcy pisemną deklarację o rezygnacji z dokonywania tych wpłat. Czym innym niż rezygnacja z wpłat do PPK jest zwrot środków, czyli wycofanie wszystkich oszczędności z rachunku PPK.

Dokonanie zwrotu z danego rachunku PPK uczestnika nie wpływa na gromadzenie środków na innych rachunkach PPK.

Zwrot środków - ustawowe pomniejszenia

Uczestnik PPK, który nie ukończył 60. roku życia, może w dowolnym momencie złożyć w instytucji finansowej wniosek o zwrot środków z rachunku PPK - w ten sposób wycofa wszystkie swoje oszczędności z tego rachunku. Ponieważ zasadniczym celem PPK jest gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, takie wycofanie środków wiąże się z pomniejszeniami. Po złożeniu wniosku o zwrot środków, uczestnik PPK otrzyma zgromadzone przez siebie oszczędności, pomniejszone o:

  1. podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki),
  2. 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy - pobrane 30% zostanie przekazane do ZUS i zaewidencjonowane na indywidualnym koncie uczestnika w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana,
  3. środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa.

Zwrot środków następuje w formie pieniężnej, w terminach określonych w statucie funduszu inwestycyjnego, statucie funduszu emerytalnego lub regulaminie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, w którym uczestnik oszczędza. Co ważne, wniosek o zwrot może dotyczyć tylko całości zgromadzonych oszczędności, nie jest możliwy częściowy zwrot z rachunku PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot i dalsze gromadzenie środków w PPK

Dokonanie zwrotu nie powoduje, że uczestnik PPK przestaje oszczędzać w programie - rachunek PPK, z którego dokonuje się zwrotu nadal jest dla uczestnika prowadzony i wpłaty nadal są przekazywane przez pracodawcę. Warto pamiętać, że szczególne znaczenie dla pomnażania oszczędności ma długość okresu oszczędzania. Oszczędzając w PPK nawet niewielkie kwoty, ale regularnie i przez długi okres, można zgromadzić pokaźny kapitał, który będzie istotnym uzupełnieniem świadczenia z ZUS w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Ważne! 

Jeśli uczestnik PPK zaczeka z wypłatą środków do ukończenia 60. roku życia, to otrzyma je bez żadnych pomniejszeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli ma kilka rachunków PPK i po osiągnięciu 60. roku życia rozpocznie wypłatę choćby tylko z jednego z nich, to na żaden jego rachunek PPK nie będą już wpływać wpłaty do PPK ani dopłaty od państwa.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA