Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej

REKLAMA
REKLAMA
Wycofanie środków z PPK i dalsze oszczędzanie
Przed ukończeniem 60. roku życia, uczestnik PPK może dokonać zwrotu środków, czyli wycofać oszczędności ze swojego rachunku PPK, nie rezygnując z bieżących wpłat na ten rachunek. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.
REKLAMA
Jeżeli pracownik oszczędzający w PPK chce zrezygnować z wpłat na swój rachunek PPK, składa pracodawcy pisemną deklarację o rezygnacji z dokonywania tych wpłat. Czym innym niż rezygnacja z wpłat do PPK jest zwrot środków, czyli wycofanie wszystkich oszczędności z rachunku PPK.
Dokonanie zwrotu z danego rachunku PPK uczestnika nie wpływa na gromadzenie środków na innych rachunkach PPK.
Zwrot środków - ustawowe pomniejszenia
Uczestnik PPK, który nie ukończył 60. roku życia, może w dowolnym momencie złożyć w instytucji finansowej wniosek o zwrot środków z rachunku PPK - w ten sposób wycofa wszystkie swoje oszczędności z tego rachunku. Ponieważ zasadniczym celem PPK jest gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, takie wycofanie środków wiąże się z pomniejszeniami. Po złożeniu wniosku o zwrot środków, uczestnik PPK otrzyma zgromadzone przez siebie oszczędności, pomniejszone o:
- podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki),
- 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy - pobrane 30% zostanie przekazane do ZUS i zaewidencjonowane na indywidualnym koncie uczestnika w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana,
- środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa.
Zwrot środków następuje w formie pieniężnej, w terminach określonych w statucie funduszu inwestycyjnego, statucie funduszu emerytalnego lub regulaminie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, w którym uczestnik oszczędza. Co ważne, wniosek o zwrot może dotyczyć tylko całości zgromadzonych oszczędności, nie jest możliwy częściowy zwrot z rachunku PPK.
Zwrot i dalsze gromadzenie środków w PPK
Dokonanie zwrotu nie powoduje, że uczestnik PPK przestaje oszczędzać w programie - rachunek PPK, z którego dokonuje się zwrotu nadal jest dla uczestnika prowadzony i wpłaty nadal są przekazywane przez pracodawcę. Warto pamiętać, że szczególne znaczenie dla pomnażania oszczędności ma długość okresu oszczędzania. Oszczędzając w PPK nawet niewielkie kwoty, ale regularnie i przez długi okres, można zgromadzić pokaźny kapitał, który będzie istotnym uzupełnieniem świadczenia z ZUS w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej.
Ważne!
Jeśli uczestnik PPK zaczeka z wypłatą środków do ukończenia 60. roku życia, to otrzyma je bez żadnych pomniejszeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli ma kilka rachunków PPK i po osiągnięciu 60. roku życia rozpocznie wypłatę choćby tylko z jednego z nich, to na żaden jego rachunek PPK nie będą już wpływać wpłaty do PPK ani dopłaty od państwa.
Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA