REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej

Ekspert PFR Portal PPK
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej w programie
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej w programie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

Wycofanie środków z PPK i dalsze oszczędzanie

Przed ukończeniem 60. roku życia, uczestnik PPK może dokonać zwrotu środków, czyli wycofać oszczędności ze swojego rachunku PPK, nie rezygnując z bieżących wpłat na ten rachunek. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli pracownik oszczędzający w PPK chce zrezygnować z wpłat na swój rachunek PPK, składa pracodawcy pisemną deklarację o rezygnacji z dokonywania tych wpłat. Czym innym niż rezygnacja z wpłat do PPK jest zwrot środków, czyli wycofanie wszystkich oszczędności z rachunku PPK.

Dokonanie zwrotu z danego rachunku PPK uczestnika nie wpływa na gromadzenie środków na innych rachunkach PPK.

Zwrot środków - ustawowe pomniejszenia

Uczestnik PPK, który nie ukończył 60. roku życia, może w dowolnym momencie złożyć w instytucji finansowej wniosek o zwrot środków z rachunku PPK - w ten sposób wycofa wszystkie swoje oszczędności z tego rachunku. Ponieważ zasadniczym celem PPK jest gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, takie wycofanie środków wiąże się z pomniejszeniami. Po złożeniu wniosku o zwrot środków, uczestnik PPK otrzyma zgromadzone przez siebie oszczędności, pomniejszone o:

  1. podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki),
  2. 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy - pobrane 30% zostanie przekazane do ZUS i zaewidencjonowane na indywidualnym koncie uczestnika w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana,
  3. środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa.

Zwrot środków następuje w formie pieniężnej, w terminach określonych w statucie funduszu inwestycyjnego, statucie funduszu emerytalnego lub regulaminie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, w którym uczestnik oszczędza. Co ważne, wniosek o zwrot może dotyczyć tylko całości zgromadzonych oszczędności, nie jest możliwy częściowy zwrot z rachunku PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot i dalsze gromadzenie środków w PPK

Dokonanie zwrotu nie powoduje, że uczestnik PPK przestaje oszczędzać w programie - rachunek PPK, z którego dokonuje się zwrotu nadal jest dla uczestnika prowadzony i wpłaty nadal są przekazywane przez pracodawcę. Warto pamiętać, że szczególne znaczenie dla pomnażania oszczędności ma długość okresu oszczędzania. Oszczędzając w PPK nawet niewielkie kwoty, ale regularnie i przez długi okres, można zgromadzić pokaźny kapitał, który będzie istotnym uzupełnieniem świadczenia z ZUS w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Ważne! 

Jeśli uczestnik PPK zaczeka z wypłatą środków do ukończenia 60. roku życia, to otrzyma je bez żadnych pomniejszeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli ma kilka rachunków PPK i po osiągnięciu 60. roku życia rozpocznie wypłatę choćby tylko z jednego z nich, to na żaden jego rachunek PPK nie będą już wpływać wpłaty do PPK ani dopłaty od państwa.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

REKLAMA

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

Nowe rozporządzenie dotyczące wniosku o uzupełniający urlop macierzyński

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Dokumentacja pracownicza związana z uzupełniającym urlopem macierzyńskim

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Nowelizacja Kodeksu pracy: 9 przykładów na świadczenie rodzicielskie 1000 zł [19 marca 2025 r.]

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Nowe kody tytułu ubezpieczenia do dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczania składek

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające nowe kody tytułu ubezpieczenia za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, za który pobierany jest zasiłek macierzyński.

Nowe przepisy: Dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA