REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej

Ekspert PFR Portal PPK
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej w programie
Można wycofać środki z PPK i oszczędzać dalej w programie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

Wycofanie środków z PPK i dalsze oszczędzanie

Przed ukończeniem 60. roku życia, uczestnik PPK może dokonać zwrotu środków, czyli wycofać oszczędności ze swojego rachunku PPK, nie rezygnując z bieżących wpłat na ten rachunek. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.

Autopromocja

Jeżeli pracownik oszczędzający w PPK chce zrezygnować z wpłat na swój rachunek PPK, składa pracodawcy pisemną deklarację o rezygnacji z dokonywania tych wpłat. Czym innym niż rezygnacja z wpłat do PPK jest zwrot środków, czyli wycofanie wszystkich oszczędności z rachunku PPK.

Dokonanie zwrotu z danego rachunku PPK uczestnika nie wpływa na gromadzenie środków na innych rachunkach PPK.

Zwrot środków - ustawowe pomniejszenia

Uczestnik PPK, który nie ukończył 60. roku życia, może w dowolnym momencie złożyć w instytucji finansowej wniosek o zwrot środków z rachunku PPK - w ten sposób wycofa wszystkie swoje oszczędności z tego rachunku. Ponieważ zasadniczym celem PPK jest gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, takie wycofanie środków wiąże się z pomniejszeniami. Po złożeniu wniosku o zwrot środków, uczestnik PPK otrzyma zgromadzone przez siebie oszczędności, pomniejszone o:

  1. podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki),
  2. 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy - pobrane 30% zostanie przekazane do ZUS i zaewidencjonowane na indywidualnym koncie uczestnika w ZUS jako składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana,
  3. środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa.

Zwrot środków następuje w formie pieniężnej, w terminach określonych w statucie funduszu inwestycyjnego, statucie funduszu emerytalnego lub regulaminie ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, w którym uczestnik oszczędza. Co ważne, wniosek o zwrot może dotyczyć tylko całości zgromadzonych oszczędności, nie jest możliwy częściowy zwrot z rachunku PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot i dalsze gromadzenie środków w PPK

Dokonanie zwrotu nie powoduje, że uczestnik PPK przestaje oszczędzać w programie - rachunek PPK, z którego dokonuje się zwrotu nadal jest dla uczestnika prowadzony i wpłaty nadal są przekazywane przez pracodawcę. Warto pamiętać, że szczególne znaczenie dla pomnażania oszczędności ma długość okresu oszczędzania. Oszczędzając w PPK nawet niewielkie kwoty, ale regularnie i przez długi okres, można zgromadzić pokaźny kapitał, który będzie istotnym uzupełnieniem świadczenia z ZUS w okresie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Ważne! 

Jeśli uczestnik PPK zaczeka z wypłatą środków do ukończenia 60. roku życia, to otrzyma je bez żadnych pomniejszeń. Warto jednak pamiętać, że jeśli ma kilka rachunków PPK i po osiągnięciu 60. roku życia rozpocznie wypłatę choćby tylko z jednego z nich, to na żaden jego rachunek PPK nie będą już wpływać wpłaty do PPK ani dopłaty od państwa.

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA