Powrót do PPK po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat
REKLAMA
REKLAMA
Powrót do PPK po deklaracji o niedokonywaniu wpłat
Osoby, które złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, mogą w każdej chwili ją „odwołać” i przystąpić do programu.
REKLAMA
Uczestnik PPK, który podjął decyzję o rezygnacji z dokonywania wpłat do programu, może w każdym czasie wrócić do oszczędzania, składając pracodawcy - w formie pisemnej - wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Wniosek ten obowiązuje od chwili jego złożenia. Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać pierwsze wpłaty do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po złożeniu tego wniosku i przekazać je do instytucji finansowej do 15. dnia następnego miesiąca. Złożenie wniosku i ponowne dokonywanie wpłat do PPK nie wymaga zmiany umowy o prowadzenie PPK.
Ważne!
Pracodawca nie może wznowić dokonywania wpłat do PPK za uczestnika PPK, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a następnie - po ukończeniu 70 lat - złożył wniosek o dokonywanie wpłat.
Jeśli po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat uczestnik PPK złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, to deklaracje w zakresie wysokości wpłaty podstawowej i dodatkowej - złożone temu pracodawcy przed dniem złożenia deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK - pozostają ważne. Ustawa o PPK nie określa bowiem terminu końcowego obowiązywania deklaracji dotyczących wysokości wpłaty podstawowej oraz wpłaty dodatkowej. Jeśli uczestnik PPK będzie chciał zmienić ich wysokość, powinien to zrobić w formie zmiany tych deklaracji.
Wniosek może złożyć także pracownik, który nie jest uczestnikiem PPK
Jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat do PPK złoży osoba zatrudniona, w imieniu i na rzecz, której nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK (osoba ta złożyła deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK przed zawarciem w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK), obowiązek naliczenia wpłat do PPK będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia w imieniu i na rzecz tej osoby umowy o prowadzenie PPK.
Umowa o prowadzenie PPK powinna zostać zawarta niezwłocznie po otrzymaniu wniosku o dokonywanie wpłat – jeżeli pracownik ma wymagany 90-dniowy okres zatrudnienia lub do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynie 90-dniowy okres zatrudnienia - jeżeli pracownik nie ma wymaganego 90-dniowego okresu zatrudnienia.
Pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać naliczone i pobrane już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zawarciu dla niego umowy o prowadzenie PPK i przekazane do instytucji finansowej do 15. dnia następnego miesiąca.
Ważne!
Pracownik niebędący uczestnikiem PPK, który ukończył 55. rok życia, ale nie ukończył 70 lat, aby rozpocząć oszczędzanie w PPK powinien złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK.
Ponowny automatyczny zapis do PPK
REKLAMA
Należy przy tym pamiętać, że co 4 lata (pierwszy raz w 2023 r.) - od 1 kwietnia – pracodawca będzie zobowiązany wznowić dokonywanie wpłat do PPK za wszystkie osoby, które ukończyły 18. rok życia, ale nie ukończyły 55 lat i złożyły deklarację o rezygnacji (nawet jeśli uczestnik PPK nie będzie pozostawał w zatrudnieniu w dniu, od którego następuje automatyczne wznowienie wpłat do PPK, ale później wróci do pracy u tego pracodawcy). Pracodawca nie wznowi automatycznie wpłat za osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat, jeśli wcześniej nie złożą mu wniosku o dokonywanie wpłat.
Automatyczny zapis do programu dotyczy także tych pracowników, którzy nie są uczestnikami PPK. Przy czym osoby 55+ zostaną zapisane do PPK tylko wówczas, gdy złożą pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1342)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat