Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca jako źródło informacji o PPK

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Pracodawca jako pierwsze źródło informacji o PPK dla pracownika
Pracodawca jako pierwsze źródło informacji o PPK dla pracownika
Shutterstock
PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

Pracodawca pierwszym źródłem informacji o PPK dla pracownika

Uruchomienie programu PPK nakłada na pracodawcę nowe obowiązki informacyjne. Pracodawca, dbający o bezpieczeństwo finansowe pracowników, powinien poinformować każdą nowo zatrudnioną osobę o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach i uprawnieniach pracownika i pracodawcy związanych z tym uczestnictwem.

Pracodawca ma obowiązek poinformować osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70. roku życia, o tym, że, aby przystąpić do PPK, muszą złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie - w ich imieniu i na ich rzecz - umowy o prowadzenie PPK. Pomimo, że ustawa o PPK nie wskazuje terminu, w jakim pracodawca ma obowiązek przekazać tę informację, należy przyjąć, że powinien zrobić to niezwłocznie, aby umożliwić takim osobom przystąpienie do PPK w pierwszym możliwym dla nich terminie.

Obowiązki informacyjne wobec uczestnika PPK

Osoby, zapisane już do PPK, pracodawca musi natomiast poinformować o możliwości zadeklarowania przez nie wpłaty dodatkowej (maksymalnie do 2% wynagrodzenia) oraz obniżenia wpłaty podstawowej (maksymalnie do 0,5% wynagrodzenia). W tym przypadku ustawa również nie wskazuje terminu, w którym pracodawca ma obowiązek przekazać tę informację pracownikom. Należy jednak uznać, że również ta informacja powinna trafić do uczestników PPK bez zwłoki, w takim terminie, aby mogły jak najszybciej skorzystać ze swoich ustawowych uprawnień. Oznacza to, że pracodawca powinien zrobić to w czasie, który umożliwi uczestnikom PPK np. finansowanie wpłaty dodatkowej już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego im po zawarciu dla nich umowy o prowadzenie PPK.

Transfer środków nowo zatrudnionej osoby

Nowo zatrudniony pracownik, który w okresie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy był uczestnikiem PPK - w terminie 7 dni, po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął mu termin 3 miesięcy zatrudnienia - powinien złożyć nowemu pracodawcy oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia pracodawca ma obowiązek poinformować uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową, czyli przelanie jego dotychczasowych oszczędności zgromadzonych w PPK na jego nowy rachunek PPK. Pracownik może w ciągu 7 dni pisemnie poinformować pracodawcę o braku zgody na złożenie takiego wniosku.

Zmiana instytucji finansowej

O obowiązku złożenia w imieniu uczestnika PPK wniosku o wypłatę transferową ma obowiązek poinformować także taki pracodawca, który zmienił instytucję finansową zarządzającą PPK w jego firmie - wypowiedział umowę o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji finansowej i zawarł tę umowę z inną instytucją. Uczestnik może w ciągu 7 dni pisemnie poinformować pracodawcę o braku zgody na złożenie takiego wniosku.

Ponowny automatyczny zapis

Warto też pamiętać, że co 4 lata - począwszy od 1 kwietnia 2023 r., pracodawca będzie zobowiązany wznowić dokonywanie wpłat do PPK za każdego pracownika, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z ich dokonywania. Do końca lutego roku, w którym obowiązuje automatyczne wznowienie wpłat do PPK, pracodawca ma obowiązek poinformować o wznowieniu wpłat wszystkie osoby, które do momentu przekazania tej informacji złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Oznacza to, że taka informacja powinna trafić do pracowników, dla których nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK (złożyli tę deklarację przed zapisaniem ich do PPK) oraz do uczestników PPK, czyli osób, które złożyły deklarację o rezygnacji już po zawarciu w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 2 pkt 2, art. 15 ust. 2, art. 19 ust. 2, art. 23 ust. 5, art. 27 ust. 4 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Lemia
    2021-09-30 17:38:12
    Tez uważam ,że rola pracodawcy jest ogromna. Mój pracodawca wszystko dokładnie nam wytłumaczył, na czym polega oszczędzanie w ppk. I faktycznie większość osób się przekonała. Teraz nawet ci którzy początkowo sie wypisali, zrozumieli, że to jednak był błąd, bo stracili bardzo dużo.
    1
  • Anna
    2021-09-29 21:56:01
    Pracodawca owszem, ale też bardzo dużo informacji jest w internecie i oczywiście na stronie ppk. Ja dużo czytałam żeby wiedzieć jak ten program działa i zostałam.
    0
  • Info o OFE
    2021-09-30 12:03:17
    Pracodawca informuje też o rozkradzeniu z OFE 50% środków którą przegłosowało PO, PIS z poparciem TK p. Rzeplińskiego. Informuje też że z PPK finansowane będą ryzykowne inwestycje państwowych molochów np. CPK podejmowane przez ludzi de facto nie odpowiadających za swoje decyzje polityków i koleżeństwa na wesołych państwowych posadach...
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niedziela handlowa 2022 - kalendarz

Niedziela handlowa w 2022 r. wypada 7 razy. Kiedy jest niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2022 r.

Wypadek przy pracy - zmiany od 18 września 2021 r.

Wypadek przy pracy to także wypadek w czasie podróży służbowej, imprezy integracyjnej, wykonywania zadań zleconych przez organizacje związkowe. Zmiany te wpłyną na wyższą składkę wypadkową i koszty wynagrodzeń.

Koniec zmiany czasu?

Czy to koniec zmiany czasu? Przedsiębiorcy apelują o zaprzestanie przestawienia zegarków 2 razy w roku. Zmiana czasu wpływa negatywnie na pracę, zdrowie i nie ma żadnych pozytywnych skutków.

Multitasking a efektywność pracowników

Czym jest multitasking? Czy jest zaletą, czy wręcz przeciwnie? Jak wpływa na efektywność pracowników?

PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną?

Czy PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną? Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o inspekcji pracy.

Benefity pracownicze - przykłady

Benefity pracownicze świadczą o kulturze organizacyjnej firmy. Oto przykłady najbardziej popularnych, ale i bardziej oryginalnych benefitów pozapłacowych. Coraz częściej pracownik ma możliwość wyboru oferowanych dodatków.

Benefity pracownicze w czasie pandemii COVID

Które benefity pracownicze zyskały na atrakcyjności w czasie pandemii COVID-19? Co zmieniła pandemia?

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?

Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika

Coraz trudniej zatrudnić i zatrzymać pracownika. Bezrobocie jest niskie, a ofert pracy przybywa. Najłatwiej o nową pracę pracownikom w zawodach technicznych.

Praca zdalna dla osób z wyższym wykształceniem?

Praca zdalna najczęściej wykonywana jest przez osoby z wyższym wykształceniem. Jak dostosowywać sposób świadczenia pracy do pracowników?

Jak uniknąć rotacji pracowników w firmie produkcyjnej?

Firmy produkcyjne często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Zdarza się też, że w szczególnie intensywnych okresach potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. W jaki sposób firma produkcyjna może poradzić sobie z tego typu trudnościami? I jaką rolę odgrywa w takiej sytuacji agencja zatrudnienia?

Roczny limit nadgodzin

Roczny limit nadgodzin - ile wynosi w 2021 r.? Jak maksymalną liczbę godzin nadliczbowych reguluje Kodeks pracy?

Roczny limit nadgodzin a oddany czas wolny

Roczny limit nadgodzin - czy wlicza się godziny nadliczbowe, za które oddany został czas wolny? Oto odpowiedź PIP.

Dzień wolny za święto w sobotę a zatrudnienie w trakcie miesiąca

Czy pracownikowi zatrudnionemu w środku miesiąca należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę w miesiącu zatrudnienia? Oto odpowiedź PIP.

7 najważniejszych zmian w zasiłkach od 2022 r.

ZUS wymienia 7 najważniejszych zmian w zasiłkach, które będą obowiązywały od stycznia 2022 r. Sprawdź, co się zmieni.

Pierwsza dama z ubezpieczeniem społecznym od listopada 2021 r.

Pierwsza dama będzie objęta ubezpieczeniem społecznym od 1 listopada 2021 r. To duża zmiana, gdyż małżonek Prezydenta RP dotychczas miał status podobny do bezrobotnego. Co z małżonkami byłych Prezydentów RP?

Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS

Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS to nowość. Zmiana ta obowiązuje od 15 października 2021 r. Kiedy wezwanie przez PUE ZUS jest skuteczne?

Stres i ergonomia przy pracy zdalnej

Stres i ergonomia przy pracy zdalnej to dwa tematy z punktu widzenia BHP, nad którymi powinni pochylić się pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu pracy.

Przerwa w karierze - kto i kiedy rezygnuje z pracy?

Przerwa w karierze ma dwa główne powody: niezadowolenie z pracy i chęć uzyskania więcej czasu wolnego. Kto i kiedy decyduje się na rezygnację z pracy?

Potrzeby kompetencyjne w IT i TCB po pandemii [RAPORT]

Jakie są potrzeby kompetencyjne w sektorach IT i TCB po pandemii COVID-19? Wymienia je raport „Potrzeby kompetencyjne w kontekście skutków pandemii koronawirusa”.

Polski Ład - pracownicy wybiorą samozatrudnienie

Czy przez Polski Ład pracownicy będą przechodzić na samozatrudnienie? O czym muszą pamiętać pracodawcy? Czy umowa B2B wymaga badań lekarskich i szkolenia bhp?

Sprawdzanie szczepień pracowników - co z ustawą?

Czy sprawdzanie szczepień pracowników przez pracodawców dojdzie do skutku? Co z ustawą?

Wyższe zarobki a dobry sen pracowników [BADANIE]

Wyższe zarobki mają wpływ na dobry sen pracowników. Jak brak snu wpływa na zdrowie? Kto śpi najlepiej, a kto najgorzej? Jakie są przyczyny problemów z nocną regeneracją?

Portal pracownika jako narzędzie employer branding

Portal pracownika jest jednym z narzędzi employer branding. Jeśli chcemy stworzyć silną markę pracodawcy, należy spojrzeć na działanie firmy z wielu różnych perspektyw. Budowanie wizerunku należy rozpocząć już od wnętrza firmy. W jaki sposób Portal pracownika przyczynia się do realizacji tego celu? Wyjaśniamy poniżej.

Ochrona sygnalistów - założenia ustawy

Opracowano założenia ustawy o ochronie sygnalistów. Jakie są najważniejsze z nich? Kim jest sygnalista?