REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca jako źródło informacji o PPK

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Pracodawca jako pierwsze źródło informacji o PPK dla pracownika
Pracodawca jako pierwsze źródło informacji o PPK dla pracownika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

Pracodawca pierwszym źródłem informacji o PPK dla pracownika

Uruchomienie programu PPK nakłada na pracodawcę nowe obowiązki informacyjne. Pracodawca, dbający o bezpieczeństwo finansowe pracowników, powinien poinformować każdą nowo zatrudnioną osobę o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach i uprawnieniach pracownika i pracodawcy związanych z tym uczestnictwem.

Autopromocja

Pracodawca ma obowiązek poinformować osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70. roku życia, o tym, że, aby przystąpić do PPK, muszą złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie - w ich imieniu i na ich rzecz - umowy o prowadzenie PPK. Pomimo, że ustawa o PPK nie wskazuje terminu, w jakim pracodawca ma obowiązek przekazać tę informację, należy przyjąć, że powinien zrobić to niezwłocznie, aby umożliwić takim osobom przystąpienie do PPK w pierwszym możliwym dla nich terminie.

Obowiązki informacyjne wobec uczestnika PPK

Osoby, zapisane już do PPK, pracodawca musi natomiast poinformować o możliwości zadeklarowania przez nie wpłaty dodatkowej (maksymalnie do 2% wynagrodzenia) oraz obniżenia wpłaty podstawowej (maksymalnie do 0,5% wynagrodzenia). W tym przypadku ustawa również nie wskazuje terminu, w którym pracodawca ma obowiązek przekazać tę informację pracownikom. Należy jednak uznać, że również ta informacja powinna trafić do uczestników PPK bez zwłoki, w takim terminie, aby mogły jak najszybciej skorzystać ze swoich ustawowych uprawnień. Oznacza to, że pracodawca powinien zrobić to w czasie, który umożliwi uczestnikom PPK np. finansowanie wpłaty dodatkowej już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego im po zawarciu dla nich umowy o prowadzenie PPK.

Transfer środków nowo zatrudnionej osoby

Nowo zatrudniony pracownik, który w okresie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy był uczestnikiem PPK - w terminie 7 dni, po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął mu termin 3 miesięcy zatrudnienia - powinien złożyć nowemu pracodawcy oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia pracodawca ma obowiązek poinformować uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową, czyli przelanie jego dotychczasowych oszczędności zgromadzonych w PPK na jego nowy rachunek PPK. Pracownik może w ciągu 7 dni pisemnie poinformować pracodawcę o braku zgody na złożenie takiego wniosku.

Zmiana instytucji finansowej

O obowiązku złożenia w imieniu uczestnika PPK wniosku o wypłatę transferową ma obowiązek poinformować także taki pracodawca, który zmienił instytucję finansową zarządzającą PPK w jego firmie - wypowiedział umowę o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji finansowej i zawarł tę umowę z inną instytucją. Uczestnik może w ciągu 7 dni pisemnie poinformować pracodawcę o braku zgody na złożenie takiego wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponowny automatyczny zapis

Warto też pamiętać, że co 4 lata - począwszy od 1 kwietnia 2023 r., pracodawca będzie zobowiązany wznowić dokonywanie wpłat do PPK za każdego pracownika, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z ich dokonywania. Do końca lutego roku, w którym obowiązuje automatyczne wznowienie wpłat do PPK, pracodawca ma obowiązek poinformować o wznowieniu wpłat wszystkie osoby, które do momentu przekazania tej informacji złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Oznacza to, że taka informacja powinna trafić do pracowników, dla których nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK (złożyli tę deklarację przed zapisaniem ich do PPK) oraz do uczestników PPK, czyli osób, które złożyły deklarację o rezygnacji już po zawarciu w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 2 pkt 2, art. 15 ust. 2, art. 19 ust. 2, art. 23 ust. 5, art. 27 ust. 4 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Lemia
  2021-09-30 17:38:12
  Tez uważam ,że rola pracodawcy jest ogromna. Mój pracodawca wszystko dokładnie nam wytłumaczył, na czym polega oszczędzanie w ppk. I faktycznie większość osób się przekonała. Teraz nawet ci którzy początkowo sie wypisali, zrozumieli, że to jednak był błąd, bo stracili bardzo dużo.
  2
 • Anna
  2021-09-29 21:56:01
  Pracodawca owszem, ale też bardzo dużo informacji jest w internecie i oczywiście na stronie ppk. Ja dużo czytałam żeby wiedzieć jak ten program działa i zostałam.
  0
 • Info o OFE
  2021-09-30 12:03:17
  Pracodawca informuje też o rozkradzeniu z OFE 50% środków którą przegłosowało PO, PIS z poparciem TK p. Rzeplińskiego. Informuje też że z PPK finansowane będą ryzykowne inwestycje państwowych molochów np. CPK podejmowane przez ludzi de facto nie odpowiadających za swoje decyzje polityków i koleżeństwa na wesołych państwowych posadach...
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA