REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca jako źródło informacji o PPK

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
Pracodawca jako pierwsze źródło informacji o PPK dla pracownika
Pracodawca jako pierwsze źródło informacji o PPK dla pracownika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

Pracodawca pierwszym źródłem informacji o PPK dla pracownika

Uruchomienie programu PPK nakłada na pracodawcę nowe obowiązki informacyjne. Pracodawca, dbający o bezpieczeństwo finansowe pracowników, powinien poinformować każdą nowo zatrudnioną osobę o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach i uprawnieniach pracownika i pracodawcy związanych z tym uczestnictwem.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca ma obowiązek poinformować osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70. roku życia, o tym, że, aby przystąpić do PPK, muszą złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie - w ich imieniu i na ich rzecz - umowy o prowadzenie PPK. Pomimo, że ustawa o PPK nie wskazuje terminu, w jakim pracodawca ma obowiązek przekazać tę informację, należy przyjąć, że powinien zrobić to niezwłocznie, aby umożliwić takim osobom przystąpienie do PPK w pierwszym możliwym dla nich terminie.

Obowiązki informacyjne wobec uczestnika PPK

Osoby, zapisane już do PPK, pracodawca musi natomiast poinformować o możliwości zadeklarowania przez nie wpłaty dodatkowej (maksymalnie do 2% wynagrodzenia) oraz obniżenia wpłaty podstawowej (maksymalnie do 0,5% wynagrodzenia). W tym przypadku ustawa również nie wskazuje terminu, w którym pracodawca ma obowiązek przekazać tę informację pracownikom. Należy jednak uznać, że również ta informacja powinna trafić do uczestników PPK bez zwłoki, w takim terminie, aby mogły jak najszybciej skorzystać ze swoich ustawowych uprawnień. Oznacza to, że pracodawca powinien zrobić to w czasie, który umożliwi uczestnikom PPK np. finansowanie wpłaty dodatkowej już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego im po zawarciu dla nich umowy o prowadzenie PPK.

Transfer środków nowo zatrudnionej osoby

Nowo zatrudniony pracownik, który w okresie zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy był uczestnikiem PPK - w terminie 7 dni, po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął mu termin 3 miesięcy zatrudnienia - powinien złożyć nowemu pracodawcy oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Niezwłocznie po otrzymaniu takiego oświadczenia pracodawca ma obowiązek poinformować uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową, czyli przelanie jego dotychczasowych oszczędności zgromadzonych w PPK na jego nowy rachunek PPK. Pracownik może w ciągu 7 dni pisemnie poinformować pracodawcę o braku zgody na złożenie takiego wniosku.

Zmiana instytucji finansowej

O obowiązku złożenia w imieniu uczestnika PPK wniosku o wypłatę transferową ma obowiązek poinformować także taki pracodawca, który zmienił instytucję finansową zarządzającą PPK w jego firmie - wypowiedział umowę o zarządzanie PPK dotychczasowej instytucji finansowej i zawarł tę umowę z inną instytucją. Uczestnik może w ciągu 7 dni pisemnie poinformować pracodawcę o braku zgody na złożenie takiego wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponowny automatyczny zapis

Warto też pamiętać, że co 4 lata - począwszy od 1 kwietnia 2023 r., pracodawca będzie zobowiązany wznowić dokonywanie wpłat do PPK za każdego pracownika, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z ich dokonywania. Do końca lutego roku, w którym obowiązuje automatyczne wznowienie wpłat do PPK, pracodawca ma obowiązek poinformować o wznowieniu wpłat wszystkie osoby, które do momentu przekazania tej informacji złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Oznacza to, że taka informacja powinna trafić do pracowników, dla których nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK (złożyli tę deklarację przed zapisaniem ich do PPK) oraz do uczestników PPK, czyli osób, które złożyły deklarację o rezygnacji już po zawarciu w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 2 pkt 2, art. 15 ust. 2, art. 19 ust. 2, art. 23 ust. 5, art. 27 ust. 4 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

REKLAMA

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

REKLAMA

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie. A co z handlem w 2025 r.?

Wróciły niedziele handlowe, ale nie wszędzie, nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

REKLAMA