PPK dla zleceniobiorców
REKLAMA
REKLAMA
PPK - umowy zlecenia, umowy agencyjne
Do PPK mogą przystąpić osoby zatrudnione definiowane art. 2 pkt 18 ustawy o PPK, do takich osób zaliczają się również osoby fizyczne, które ukończyły 18 rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Jak widać do PPK mogą przystąpić nie tylko osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę ale również zleceniobiorcy. Zgodnie z art. 2 pkt 18 lit f ustawy o PPK muszą oni obowiązkowo podlegać pod ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w przypadku kiedy pracownik pracujący na umowie zlecenie podlega dobrowolnie pod ww. ubezpieczenia, nie ma on możliwości partycypowania w PPK.
REKLAMA
Przystąpienie zleceniobiorcy do PPK
Przystąpienie do PPK nie następuję automatycznie pierwszego dnia rozpoczęcia przez zleceniobiorcę pracy, zleceniodawca do przystąpienia do PPK zgłosi go dopiero po upływie trzymiesięcznego okresu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Zgodnie z art. 16 ust 1 ww. ustawy, umowę o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną.
Wpłaty do PPK
Wysokość maksymalnych wpłat na PPK wynosi około 8% wynagrodzenia zatrudnionego stanowiącego podstawę naliczania składek emerytalno-rentowych. Dla osób, które nie przekraczają 1,2 krotności minimalnego wynagrodzenia, istnieje możliwość obniżenia wpłaty podstawowej do 0,5% wynagrodzenia. Jednak przystąpienie zleceniobiorcy do PPK ma spory wpływ na wyliczenie jego wynagrodzenia. Oprócz tego, że wpłaty finansowane przez zleceniobiorcę są mu potrącane z pensji, to część, którą opłaca pracodawca, stanowi dla zatrudnionego przychód podlegający opodatkowaniu. Dodatkowy przychód powstaje w miesiącu zapłaty składek przez podmiot zatrudniający do instytucji finansowej. Warto jest więc znać wysokość stawek, aby móc oszacować, jakie oszczędności daje udział w PPK.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat