REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozytywny wizerunek Państwowej Inspekcji Pracy

Jak wynika z ogólnopolskiego badania społecznego, blisko 80% pracowników, którzy mieli kontakt z Państwową Inspekcją Pracy ocenia to jako doświadczenie pozytywne. Badania zostały przeprowadzone w reprezentatywnej grupie pracodawców i pracowników.

Działalność kontrolna i prewencyjna PIP w sektorze budowlanym

Państwowa Inspekcja Pracy podejmuje działalności kontrolne i prewencyjne w sektorze budowlanym. PIP prowadzi kontrole zarówno wznoszonych budynków, jak również dróg i mostów, największych w Polsce tuneli pod masywami górskimi i ciekami wodnymi, nie zapominając o konieczności możliwie najszybszej interwencji w przypadkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia osób pracujących przy wznoszeniu, remontach i konserwacji obiektów budowlanych.

PIP zdecydowanie rzadziej kontroluje pracodawców

PIP zdecydowanie rzadziej kontroluje pracodawców - tak wynika z liczby kontroli przeprowadzonych w 2021 roku. Jakie naruszenia stwierdzają inspektorzy pracy?

Kontrola PIP zakazu handlu w niedzielę 13 lutego 2022 - wyniki

Kontrola PIP zakazu handlu na polecenie Głównego Inspektora Pracy odbyła się w niedzielę 13 lutego 2022 roku. Jakie są wyniki przeprowadzonej kontroli w sklepach?

REKLAMA

Będą kontrole handlu w niedziele - PIP

Będą kontrole handlu w niedziele 13 lutego 2022 roku - ostrzega PIP. Co zmieniło się w zakazie handlu w niedziele od 1 lutego?

Polski Ład i nieuczciwe praktyki pracodawców - ZUS i PIP

Polski Ład może przyczynić się do stosowania przez pracodawców nieuczciwych praktyk. Zajmie się tym PIP. Natomiast pracownicy, którzy mają wątpliwości co do sposobu naliczania składek, mogą zgłosić się do ZUS.

Odwołanie od decyzji administracyjnej inspektora pracy

Odwołanie od decyzji administracyjnej inspektora pracy - kiedy jest możliwe? Jakie warunki należy spełnić? Czy uzasadnienie jest obowiązkowe?

Praca na czarno i wypłata pod stołem - co zmieni Polski Ład?

Praca na czarno i wypłata pod stołem to procedery, z którymi rząd chce walczyć. Jakie zmiany przewiduje Polski Ład? Co w 2022 r. skontroluje PIP?

REKLAMA

Nakazy PIP a decyzje administracyjne z KPA

Nakazy PIP to decyzje administracyjne uregulowane w KPA. Jakie są różnice w treści decyzji i nakazu z KPA i ustawy o PIP? Jakie nakazy wydaje inspektor pracy?

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP na mocy decyzji administracyjnej to propozycja projektu nowelizacji ustawy o PIP. Jaka jest ocena takiego rozwiązania?

4/5 etatu a święta wypadające w dni wolne

Czy zatrudnieni na 4/5 etatu powinni otrzymać dodatkowy dzień wolny od pracy za święta wypadające w dni wolne? PIP odpowiada.

Ustawa o PIP - 4 najważniejsze zmiany

Ustawa o PIP będzie nowelizowana. Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała projekt zmian. Oto 4 najważniejsze z nich: zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę decyzją, wykluczenie szkolenia młodocianych przy pracach w przemyśle drzewnym, kontrola PIP bez uprzedzenia, nakaz wstrzymania prac w budownictwie skierowany do inwestora.

PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną?

Czy PIP zmieni zlecenie w umowę o pracę decyzją administracyjną? Takie rozwiązanie zawiera projekt nowelizacji ustawy o inspekcji pracy.

Roczny limit nadgodzin a oddany czas wolny

Roczny limit nadgodzin - czy wlicza się godziny nadliczbowe, za które oddany został czas wolny? Oto odpowiedź PIP.

Dzień wolny za święto w sobotę a zatrudnienie w trakcie miesiąca

Czy pracownikowi zatrudnionemu w środku miesiąca należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę w miesiącu zatrudnienia? Oto odpowiedź PIP.

BHP na budowie - konkurs PIP

BHP na budowie - PIP ogłosiła konkurs na plakat promujący tematykę bezpieczeństwa pracy w budownictwie. zgłoszenia można podsyłać do 29 października 2021 r.

Kontrola BHP za pomocą drona

Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

Pomiar temperatury ciała pracownika a pandemia COVID-19

Pomiar temperatury ciała pracownika w czasie pandemii COVID-19 jest częstym zjawiskiem. Czy jest to zgodne z prawem? Czy Inspekcja Sanitarna może zobowiązać pracodawcę do takich pomiarów?

Plan działania PIP na lata 2022-2024 - propozycje RPO

Plan działania PIP na lata 2022-2024 - RPO przedstawia swoje propozycje. Priorytetem powinny być działania kontrolne związane z epidemią COVID-19 i kontrole naruszenia art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

Dyskryminacja płacowa - proponowane nowe środki zwalczania

Dyskryminacja płacowa jest niekorzystnym dla kobiet zjawiskiem. Chodzi o niższe wynagrodzenia kobiet w stosunku do zarobków mężczyzn na porównywalnych stanowiskach. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowe środki zwalczania dyskryminacji płacowej. Jak oceniają je eksperci?

Dodatkowe urlopy dla kontrolerów PIP od 2022 roku

Dodatkowe urlopy dla kontrolerów PIP od 2022 roku. Osoby wykonujące czynności kontrolne i mające co najmniej dziesięcioletni staż pracy mają dostać prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach – 12 dni – przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, którą 14 sierpnia 2021 r. podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

Kontrola PIP bez zawiadomienia - projekt

Kontrola PIP bez zawiadomienia - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo przedsiębiorców.

Dodatkowy urlop dla inspektorów pracy od 2022 r.

Dodatkowy urlop dla inspektorów pracy od 2022 r. przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o PIP. Ile ma być dni dodatkowego urlopu i dla kogo?

Dodatkowy urlop dla pracowników PIP

Dodatkowy urlop dla pracowników PIP poparła komisja sejmowa. Kto będzie miał dłuższy urlop?

Rola Inspekcji Pracy w zakresie urlopu wypoczynkowego

Inspekcja pracy a urlop wypoczynkowy - jaka jest jej rola? Jakie uprawnienia ma PIP w przypadku naruszenia przepisów prawa pracy?

PIP kontroluje małe budowy

Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

Szkolenia BHP wstępne i okresowe a pandemia COVID

Szkolenia BHP wstępne i okresowe w czasie pandemii COVID-19 odbywają się na nowych zasadach. Szkolenia wstępne można przeprowadzać online. Szkolenia okresowe wydłużają swoją ważność.

Kontrole PIP w I kwartale 2021 r. - jakie wyniki?

Kontrole PIP w I kwartale 2021 r. odbywały się dużo rzadziej niż w I kwartale 2020 r. Jakie były wyniki kontroli? Czy pracodawcy przestrzegają przepisów BHP i prawa pracy?

Zamknięte przedszkola a dzieci przedszkolanki - co na to prawo?

Zamknięte przedszkola - czy dzieci przedszkolanki mogą przychodzić do placówki? Co na to prawo? Istnieje bowiem obowiązek zapewnienia opieki przez przedszkola dzieciom medyków i służb porządkowych. A co z dziećmi osób pracujących w przedszkolach?

PIP a żądanie ustalenia treści stosunku pracy przez sąd

Ustalenie treści stosunku pracy przez sąd nie może być przedmiotem żądania PIP. Dotyczy to sytuacji żądania ustalenia konkretnych warunków zatrudnienia, jak stawki wynagrodzenia czy sposobu rozwiązania umowy.

Zalecenie SIP - kiedy pracodawca składa sprzeciw do PIP?

Zalecenia SIP są wiążące dla pracodawcy, chyba że zakwestionuje je PIP. Kiedy pracodawca powinien złożyć sprzeciw do PIP? Czy sprzeciw zawiesza zalecenie SIP?

Przymusowy urlop w czasie przestoju?

Urlop w czasie przestoju - czy pracodawca może zmusić? Czy trzeba zgodzić się na urlop we wskazanym przez pracodawcę terminie? Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Urlop zaległy 2021

Urlop zaległy w 2021 r. to urlop niewykorzystany w roku 2020. Czy taki urlop przepada? Do kiedy trzeba wykorzystać urlop zgodnie z Kodeksem pracy?

Delegowanie pracowników - nowe obowiązki pracodawcy

Delegowanie pracowników zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 4 września 2020 r. wiąże się z nowymi obowiązkami po stronie pracodawcy. Co się zmieniło? Jakie powinny być minimalne warunki zatrudnienia pracowników delegowanych? Jakie są różnice w delegowaniu pracowników tymczasowych?

Izolacja a praca zdalna

Izolacja domowa polega na odosobnieniu osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Czy osoby przebywające na izolacji mogą wykonywać pracę zdalną? Jak wypowiada się w tej kwestii ZUS i PIP? Co z pracą na kwarantannie? Jakie dokumenty potrzebne są do wypłaty świadczeń chorobowych domowników osób zakażonych koronawirusem?

Zmiany w delegowaniu pracowników od 4 września 2020 r. - nowe obowiązki pracodawców

Dnia 4 września 2020 r. weszły w życie zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników. Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na pracodawców?

Program profilaktyczny PIP "Bezpiecznie w szkole"

Państwowa Inspekcja Pracy dba o bezpieczeństwo pracy nauczycieli w szkole. Z dniem 1 września 2020 r. rusza program profilaktyczny PIP "Bezpieczeństwo w szkole". Na czym będzie polegał?

Zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy w kwestii powrotu do biur w ramach czerwcowego odmrażania

W ramach kolejnych etapów czerwcowego odmrażania gospodarki Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia, które mają pomóc firmom w bezpiecznym przywracaniu pracowników do biur. Procesowi towarzyszy wiele zmian związanych z reorganizacją przestrzeni pracowniczej i zasad pracy, których wdrożenie może powodować kłopoty.

Koronawirus: badania lekarskie i szkolenia BHP

Koronawirus wpłynął na przepisy dotyczące badań lekarskich i szkoleń bhp. Na przykład szkolenia wstępne bhp można przeprowadzać w całości online. Które przepisy zostały zawieszone na czas epidemii? Jak długo ważność zachowują orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich? Do kiedy można przeprowadzić szkolenie okresowe?

Powrót do pracy w dobie koronawirusa - zalecenia PIP

PIP wydał zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy w dobie koronawirusa. Kieruje je do pracodawców, przedsiębiorców i innych osób organizujących pracę. Pierwszym krokiem jest zapewnienie właściwych środków prewencyjnych oraz dokonanie aktualizacji oceny ryzyka. Następnie należy stworzyć plan działań przewidujący odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli. Jak bezpiecznie pracować, aby jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Koronawirus a prawo pracy - wyjaśnienia PIP

Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus, ze względu na groźbę zarażenia? Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi? Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika? Państwowa Inspekcja Pracy wydała wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

W 2020 r. PIP skontroluje outsourcing pracowniczy

Państwowa Inspekcja Pracy zaplanowała na 2020 r. kontrole firm oferujących outsourcing pracowniczy. Chodzi głównie o obchodzenie przepisów o pracy tymczasowej.

PIP: brak ewidencji czasu pracy i wypłaty wynagrodzeń

Pracodawcy dopuszczają się wielu naruszeń przepisów prawa pracy - ocenia PIP. Nieprawidłowości dotyczą m.in. czasu pracy i kwestii związanych z wynagrodzeniem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Rejestracja czasu pracy - kto jest zobowiązany do jej prowadzenia?

W obecnych czasach często można usłyszeć zdanie: “Czas to pieniądz”. Ta powszechna maksyma ma zastosowanie nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale też w zawodowym. Pracodawca chcąc wprowadzić w życie taką zasadę, stara się ze wszystkich sił, aby jego pracownicy w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy pracowali jak najbardziej efektywnie. Dla pracodawcy każda godzina pracy pracownika np. spędzona na rozmowach przy kawie czy też przeglądaniu internetu to zmarnowany czas i wyobrażenie ogromnych strat finansowych. Czy da się skutecznie egzekwować wydajny czas pracy albo całkowicie uniknąć sytuacji, w których pracownik marnuje cenny czas? Czy jest w ogóle możliwe kontrolowanie pracownika w czasie jego godzin pracy? Sprawdź, czym jest rejestracja czasu pracy.

Praca wakacyjna - poradnik dla młodocianych

Jakie prawa ma pracownik młodociany? Jak długo można pracować na wakacjach? Gdzie szukać pomocy w razie nieprawidłowości? Zapoznaj się z poradnikiem.

PIP: skargi pracowników w związku z pracą w upale

Od początku czerwca ponad 150 skarg w sprawie pracy w upale - poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy. Skargi dotyczyły głównie wysokiej temperatury i braku zimnych napojów w miejscu pracy.

Skrócenie czasu pracy w czasie upałów - apel PIP

Główny inspektor pracy apeluje do pracodawców o skracanie czasu pracy podczas trwających upałów i przestrzeganie przepisów prawa pracy.

Kontrole PIP w oświacie w 2019 r.

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała na 2019 r. kontrole przedszkoli, szkół podstawowych. Inspektorzy sprawdzą m.in. umowy zawierane z nauczycielami, wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

REKLAMA