REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność kontrolna i prewencyjna PIP w sektorze budowlanym

Sektor budowlany – kontrole PIP Fot. Fotolia
Sektor budowlany – kontrole PIP Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy podejmuje działalności kontrolne i prewencyjne w sektorze budowlanym. PIP prowadzi kontrole zarówno wznoszonych budynków, jak również dróg i mostów, największych w Polsce tuneli pod masywami górskimi i ciekami wodnymi, nie zapominając o konieczności możliwie najszybszej interwencji w przypadkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia osób pracujących przy wznoszeniu, remontach i konserwacji obiektów budowlanych.

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu 6 kwietnia 2022 r., prowadzonym w formie wideokonferencji, przyjęła informację Państwowej Inspekcji Pracy na temat działalności kontrolnej i prewencyjnej PIP w sektorze budowlanym.

REKLAMA

Autopromocja

- Budownictwo od wielu lat, obok przemysłu przetwórczego, jest tą branżą, w której zdarza się najwięcej wypadków przy pracy. O ile ogólna liczba poszkodowanych w wypadkach zbadanych przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy jest wyższa w przetwórstwie przemysłowym, to już liczba poszkodowanych śmiertelnie w wypadkach na budowach jest najwyższa wśród wszystkich sektorów gospodarki – powiedziała, zwracając się do posłów, Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy. Podkreśliła, że prowadzone przez inspektorów pracy kontrole prac budowlanych potwierdzają wysoki poziom nieprawidłowości w zakresie zapewniania bezpieczeństwa pracy i prawidłowej – zgodnej z przepisami – jej organizacji.

Wypadki przy pracy w budownictwie

Jak poinformowała szefowa PIP, zdarzają się sytuacje, w których, szukając oszczędności, czasowych lub finansowych, wykonawcy używają do wykonania danej pracy maszyny lub urządzenia, którego używać nie powinni. Wiele zagrożeń wypadkowych związanych jest z brakiem przywiązywania należytej uwagi do organizacji pracy na wysokości oraz w wykopach. Najpoważniejsze uchybienia nadal dotyczą niezabezpieczania pracowników przed skutkami upadku z wysokości, prowadzenia prac bez nadzoru osób odpowiedzialnych i złej, niebezpiecznej organizacji pracy na placu budowy.

Kontrole PIP w budownictwie

Inspekcja pracy prowadzi kontrole zarówno wznoszonych budynków, jak również dróg i mostów, największych w Polsce tuneli pod masywami górskimi i ciekami wodnymi, nie zapominając o konieczności możliwie najszybszej interwencji w przypadkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia osób pracujących przy wznoszeniu, remontach i konserwacji obiektów budowlanych. Oprócz bezpieczeństwa pracujących sprawdza również uprawnienia niektórych grup zawodowych do pracy nieprzekraczającej 8 h dziennie, zwłaszcza operatorów żurawi, których przemęczenie i brak koncentracji może spowodować zagrożenie dla wszystkich pracujących na budowie.

- W swoich działaniach nie zapominamy o oddziaływaniu na pracodawców, pracowników i średni szczebel kadry kierowniczej poprzez różnorodne inicjatywy prewencyjno-promocyjne. Katalog naszej oferty jest naprawdę bogaty, a sięgając po sprawdzone rozwiązania pozakontrolne chcemy budować wysoką kulturę pracy w sektorze budowlanym – stwierdziła Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegóły działań inspekcji pracy w tym sektorze, wzbogacone o informacje dotyczące „Strategii kontroli i prewencji w budownictwie”, zaplanowanej przez PIP na lata 2022-24, przedstawił posłom Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA