REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy

Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
pip inspekcja pracy
pip inspekcja pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty zatrudniające nakłaniające do rezygnacji z oszczędzania w PPK będą mogły zostać ukarane przez Państwową Inspekcję Pracy. PIP w zakresie przestrzegania ustawy o PPK może teraz kontrolować też np. zleceniodawców.

PPK: zadania PIP

Do zadań Państwowej Inspekcji Pracy należy ściganie wykroczeń związanych z przestrzeganiem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, polegających na:

REKLAMA

Autopromocja
  • niedopełnieniu obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym w przepisach terminie (za to wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego), a także
  • niedopełnieniu obowiązku zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie,
  • niedopełnieniu obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie,
  • niezgłoszeniu wymaganych ustawą danych lub zgłaszaniu nieprawdziwych danych albo udzielaniu w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawianiu ich udzielenia,
  • nieprowadzeniu dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK

(za wykroczenia te grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 1 000 000 zł).

Sprawcą wskazanych wyżej wykroczeń może być osoba będąca podmiotem zatrudniającym albo osoba obowiązana do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego.

Nowe wykroczenie pod lupą PIP

Od 4 czerwca br. Państwowa Inspekcja Pracy uzyskała kompetencję do ścigania wykroczeń w zakresie nakłaniania do rezygnacji z PPK. Choć nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK było już wcześniej wskazane w ustawie o PPK jako wykroczenie zagrożone karą grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego, to PIP nie posiadała uprawnień do kontrolowania podmiotów zatrudniających w zakresie przestrzegania tego zakazu. Powierzenie PIP tego zadania pozwoli jej na prowadzenie bardziej kompleksowych kontroli podmiotów zatrudniających w zakresie przestrzegania ustawy o PPK.

Ważne: Podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w jego imieniu lub działająca z jego inicjatywy, nakłaniająca osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK, może zostać ukarana karą grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego. [koniec Ważne]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola wszystkich podmiotów zatrudniających

Inną kompetencją, jaką uzyskała Państwowa Inspekcja Pracy od 4 czerwca br., jest możliwość prowadzenia kontroli - w zakresie przestrzegania ustawy o PPK - podmiotów zatrudniających, które nie są pracodawcami (np. zleceniodawców). Dotychczas PIP nie posiadała delegacji do ich kontrolowania. Powierzenie PIP kontroli tych podmiotów – w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o PPK – było zatem konieczne dla zachowania równego traktowania wszystkich podmiotów zatrudniających.

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą o PPK, podmiotami zatrudniającymi są:

  • pracodawcy, jeśli posiadają numer identyfikacyjny (NIP lub REGON),
  • nakładcy,
  • rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych,
  • zleceniodawcy, jeśli posiadają numer identyfikacyjny (NIP lub REGON),
  • podmiot, w którym działa rada nadzorcza - w stosunku do członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
  • płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne - jeżeli pracodawca lub zleceniodawca nie posiadają numeru identyfikacyjnego (NIP lub REGON).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

REKLAMA