Kontrola BHP za pomocą drona
REKLAMA
REKLAMA
Dron - nowe narzędzie w rękach PIP
22 września 2021r. w Kielcach odbył się pierwszy w Polsce testowy lot dronów kontrolujących bezpieczeństwo na budowie. Testy odbyły się na budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Działania inspekcyjne przy użyciu dronów przeprowadzili inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach oraz pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego. Prowadzone czynności obserwowali Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach Adam Derza oraz Dyrektor Biura UDT w Kielcach Andrzej Rozlach.
REKLAMA
Wykorzystanie nowych technologii w działalności kontrolnej i badaniach jest kierunkiem zwiększania skuteczności działania obu instytucji. Współpracę w tym zakresie podjęły Oddział UDT w Krakowie Biuro w Kielcach oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach. UDT i PIP wspólnie dokonały oceny wykorzystania dronów podczas prowadzenia czynności inspekcyjnych oraz kontrolnych.
W czynnościach prowadzonych przez inspektorów pracy i pracowników UDT uczestniczyli przedstawiciele generalnego wykonawcy zadania, Firmy Budowlanej Anna - Bud Spółka z o. o oraz inwestora Głównego Urząd Miar.
Drony przyszłością kontroli BHP
- Cieszę się, że mogę brać udział w tym wspólnym przedsięwzięciu Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędu Dozoru Technicznego, jakim jest analiza wykorzystania dronów w działalności kontrolnej Państwowej Inspekcji Pracy. Chcemy skorzystać z doświadczeń Urzędu Dozoru Technicznego, który z powodzeniem wykorzystuje je już w swojej działalności kontrolnej i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo osobom kontrolującym budownictwo i ułatwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc na budowach - mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.
Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski podkreślił, że dążenie do wykorzystywania innowacyjnych metod badawczych w działaniach UDT oraz PIP na rzecz bezpieczeństwa to przyszłość. Nieustannie rozwijający się przemysł, stosowane w nim technologie oraz nowoczesne zmiany w organizacji prac wymagają zastosowania nowych narzędzi badawczych.
Korzyści ze stosowania dronów do kontroli BHP
REKLAMA
Największą korzyścią ze stosowania dronów jest łatwa i szybka kontrola miejsc trudnodostępnych. Drony wyposażone w kamery pomogą w monitorowaniu pracy wykonywanej np. na znacznych wysokościach. Roboty bez problemu radzą sobie również w zamkniętych pomieszczeniach lub zbiornikach. Stanowią wspomaganie dla człowieka na wysokości, w strefach niebezpiecznych, czy trudnodostępnych.
- Będziemy testować drony użytkowane przez UDT i sprawdzać ich zastosowanie w pracy inspektorów pracy. Jesteśmy przekonani, że zastosowanie nowoczesnych technik pozwoliłoby dodatkowo usprawnić prowadzenie kontroli – mówił Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach.
Dyrektor Andrzej Rozlach podkreślił wieloletnią współpracę Biura UDT w Kielcach z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach w zakresie realizowania wspólnych programów prewencyjnych i kontrolnych.
W Kielcach zastosowano do inspekcji najnowocześniejszą eskadrę dronów - wyposażone w odpowiednią aparaturę badawczą - zbierały dane, poddawane następnie analizie eksperckiej. Nowe technologie zapewnić mogą pełniejszą ocenę warunków pracy np. przy badaniu wypadków przy pracy, ocenie stanu technicznego maszyn i urządzeń technicznych, czy organizacji pracy. Ponadto drony mogą zostać wykorzystane przy kontrolach legalności zatrudnienia np. w rolnictwie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat