REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola BHP za pomocą drona

Kontrola BHP za pomocą drona? PIP
Kontrola BHP za pomocą drona? PIP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

Dron - nowe narzędzie w rękach PIP

22 września 2021r. w Kielcach odbył się pierwszy w Polsce testowy lot dronów kontrolujących bezpieczeństwo na budowie. Testy odbyły się na budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Działania inspekcyjne przy użyciu dronów  przeprowadzili inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach oraz pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego. Prowadzone czynności obserwowali Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach Adam Derza oraz Dyrektor Biura UDT w Kielcach Andrzej Rozlach.

REKLAMA

Autopromocja

Wykorzystanie nowych technologii w działalności kontrolnej i badaniach jest kierunkiem zwiększania skuteczności działania obu instytucji. Współpracę w tym zakresie podjęły Oddział UDT w Krakowie Biuro w Kielcach oraz Okręgowy  Inspektorat Pracy w Kielcach. UDT i PIP wspólnie dokonały oceny wykorzystania dronów podczas prowadzenia czynności inspekcyjnych oraz kontrolnych.

W czynnościach prowadzonych przez  inspektorów pracy i pracowników UDT uczestniczyli przedstawiciele generalnego wykonawcy zadania, Firmy Budowlanej Anna - Bud Spółka z o. o oraz inwestora Głównego Urząd Miar.

Drony przyszłością kontroli BHP

- Cieszę się, że mogę brać udział w tym wspólnym przedsięwzięciu Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędu Dozoru Technicznego, jakim jest analiza wykorzystania dronów w działalności kontrolnej Państwowej Inspekcji Pracy. Chcemy skorzystać z doświadczeń Urzędu Dozoru Technicznego, który z powodzeniem wykorzystuje je już w swojej działalności kontrolnej i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo osobom kontrolującym budownictwo i ułatwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc na budowach - mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski podkreślił, że dążenie do wykorzystywania innowacyjnych metod badawczych w działaniach UDT oraz PIP na rzecz bezpieczeństwa to przyszłość. Nieustannie rozwijający się przemysł, stosowane w nim technologie oraz nowoczesne zmiany w organizacji prac wymagają zastosowania nowych narzędzi badawczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści ze stosowania dronów do kontroli BHP

REKLAMA

Największą korzyścią ze stosowania dronów jest łatwa i szybka kontrola miejsc trudnodostępnych. Drony wyposażone w kamery pomogą w monitorowaniu pracy wykonywanej np. na znacznych wysokościach. Roboty bez problemu radzą sobie również w zamkniętych pomieszczeniach lub zbiornikach. Stanowią wspomaganie dla człowieka na wysokości, w strefach niebezpiecznych, czy trudnodostępnych.

- Będziemy testować drony użytkowane przez UDT i sprawdzać ich zastosowanie w pracy inspektorów pracy. Jesteśmy przekonani, że zastosowanie nowoczesnych technik pozwoliłoby dodatkowo usprawnić prowadzenie kontroli – mówił Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach. 

Dyrektor Andrzej Rozlach podkreślił wieloletnią współpracę Biura UDT w Kielcach z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach w zakresie realizowania wspólnych programów prewencyjnych i kontrolnych.  

W Kielcach zastosowano do inspekcji najnowocześniejszą eskadrę dronów - wyposażone w odpowiednią aparaturę badawczą - zbierały dane, poddawane następnie analizie eksperckiej. Nowe technologie zapewnić mogą pełniejszą ocenę warunków pracy np. przy badaniu wypadków przy pracy, ocenie stanu technicznego maszyn i urządzeń technicznych, czy organizacji pracy. Ponadto drony mogą zostać wykorzystane przy kontrolach legalności zatrudnienia np. w rolnictwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA