REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola BHP za pomocą drona

Kontrola BHP za pomocą drona? PIP
Kontrola BHP za pomocą drona? PIP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

Dron - nowe narzędzie w rękach PIP

22 września 2021r. w Kielcach odbył się pierwszy w Polsce testowy lot dronów kontrolujących bezpieczeństwo na budowie. Testy odbyły się na budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Działania inspekcyjne przy użyciu dronów  przeprowadzili inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach oraz pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego. Prowadzone czynności obserwowali Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach Adam Derza oraz Dyrektor Biura UDT w Kielcach Andrzej Rozlach.

REKLAMA

Autopromocja

Wykorzystanie nowych technologii w działalności kontrolnej i badaniach jest kierunkiem zwiększania skuteczności działania obu instytucji. Współpracę w tym zakresie podjęły Oddział UDT w Krakowie Biuro w Kielcach oraz Okręgowy  Inspektorat Pracy w Kielcach. UDT i PIP wspólnie dokonały oceny wykorzystania dronów podczas prowadzenia czynności inspekcyjnych oraz kontrolnych.

W czynnościach prowadzonych przez  inspektorów pracy i pracowników UDT uczestniczyli przedstawiciele generalnego wykonawcy zadania, Firmy Budowlanej Anna - Bud Spółka z o. o oraz inwestora Głównego Urząd Miar.

Drony przyszłością kontroli BHP

- Cieszę się, że mogę brać udział w tym wspólnym przedsięwzięciu Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędu Dozoru Technicznego, jakim jest analiza wykorzystania dronów w działalności kontrolnej Państwowej Inspekcji Pracy. Chcemy skorzystać z doświadczeń Urzędu Dozoru Technicznego, który z powodzeniem wykorzystuje je już w swojej działalności kontrolnej i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo osobom kontrolującym budownictwo i ułatwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc na budowach - mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski podkreślił, że dążenie do wykorzystywania innowacyjnych metod badawczych w działaniach UDT oraz PIP na rzecz bezpieczeństwa to przyszłość. Nieustannie rozwijający się przemysł, stosowane w nim technologie oraz nowoczesne zmiany w organizacji prac wymagają zastosowania nowych narzędzi badawczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści ze stosowania dronów do kontroli BHP

REKLAMA

Największą korzyścią ze stosowania dronów jest łatwa i szybka kontrola miejsc trudnodostępnych. Drony wyposażone w kamery pomogą w monitorowaniu pracy wykonywanej np. na znacznych wysokościach. Roboty bez problemu radzą sobie również w zamkniętych pomieszczeniach lub zbiornikach. Stanowią wspomaganie dla człowieka na wysokości, w strefach niebezpiecznych, czy trudnodostępnych.

- Będziemy testować drony użytkowane przez UDT i sprawdzać ich zastosowanie w pracy inspektorów pracy. Jesteśmy przekonani, że zastosowanie nowoczesnych technik pozwoliłoby dodatkowo usprawnić prowadzenie kontroli – mówił Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach. 

Dyrektor Andrzej Rozlach podkreślił wieloletnią współpracę Biura UDT w Kielcach z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach w zakresie realizowania wspólnych programów prewencyjnych i kontrolnych.  

W Kielcach zastosowano do inspekcji najnowocześniejszą eskadrę dronów - wyposażone w odpowiednią aparaturę badawczą - zbierały dane, poddawane następnie analizie eksperckiej. Nowe technologie zapewnić mogą pełniejszą ocenę warunków pracy np. przy badaniu wypadków przy pracy, ocenie stanu technicznego maszyn i urządzeń technicznych, czy organizacji pracy. Ponadto drony mogą zostać wykorzystane przy kontrolach legalności zatrudnienia np. w rolnictwie.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA