REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okres rozliczeniowy, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tajemnica przewodzenia ludziom czyli co powinien wiedzieć szef, by skutecznie zarządzać ludźmi

Historia dostarcza wielu przykładów imponujących osiągnięć firmy, z których większość nie miałaby miejsca, gdyby nie odbywała się pod znakomitym przywództwem. Ludzie prowadzeni przez prawdziwych liderów, którzy są nimi nie tylko z nazwy, angażują się znacznie bardziej w osiąganie celów. W czym tkwi w takim razie tajemnica przewodzenia ludziom?

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Wniosek pracownika niepełnoetatowego o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy

Zatrudniamy kierowców na pełny etat i kilka osób na tym stanowisku na pół etatu. Ostatnio, po zawarciu umowy na pełny etat z kierowcą z zewnątrz, zgłosił się do nas kierowca pracujący u nas na pół etatu z żądaniem zatrudnienia go w pełnym wymiarze. Czy żądanie pracownika jest uzasadnione?

Jak korzystnie zatrudniać do prac sezonowych

O tym, że praca ma charakter sezonowy, decyduje pora roku. Sektorami gospodarki najczęściej korzystającymi z pracy pracowników sezonowych są: budownictwo, rolnictwo, gastronomia czy hotelarstwo, a najkorzystniejszą umową jest umowa o dzieło.

REKLAMA

Prawo do urlopu macierzyńskiego w szczególnych okolicznościach

Urodzenie martwego dziecka upoważnia do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni. Natomiast w przypadku poronienia taki urlop nie przysługuje, a pracownica ma prawo jedynie do zwolnienia na czas niezdolności do pracy.

Konsekwencje wystąpienia wydanego przez inspektora pracy po kontroli w zakładzie

Na terenie zakładu pracy po zakończeniu kontroli pracodawca, drogą pocztową, otrzymał skierowane przez inspektora pracy pismo o nazwie "Wystąpienie". Pracodawca ma wątpliwości co do jednego z wniosków w nim zawartych, nie rozumie dokładnie co musi poprawić i dlaczego. Czy może odwołać się od wystąpienia? Jaki ma termin na odwołanie? Ponadto nie wie, czy musi odpowiadać na to pismo i czy musi załączać dowody w postaci kserokopii potwierdzające wykonanie wniosków w wystąpieniu.

Staż pracy po przywróceniu do pracy lub zasądzeniu odszkodowania

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, do okresu zatrudnienia wlicza się okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych

Jak powinny wyglądać szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych?

REKLAMA

Rejestracja układu zbiorowego pracy

Aby układ zbiorowy pracy uzyskał moc obowiązującą, konieczna jest jego rejestracja. Podczas procedury rejestracyjnej badana jest zgodność układu z przepisami prawa.

Zasady odpowiedzialności majątkowej urzędników państwowych za rażące naruszenie prawa

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia od pracodawcy za czas pełnienia funkcji ławnika

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym.

Jak zwiększyć efektywność pracowników?

Jestem szefem HR w firmie zatrudniającej ponad 380 osób. Prezes postawił mi zadanie: opracowanie działań w celu zwiększenia efektywności naszych pracowników. Przechodzili oni w ostatnich latach cykl szkoleń z obszaru zarządzania sobą w czasie i organizacji pracy własnej. Kadra kierownicza brała udział w szkoleniach z zarządzania projektami, komunikacji, delegowania. Efekt jest taki, jaki jest. Dlatego zastanawiam się nad tym, co ma wpływ na efektywność osobistą. Co można jeszcze zrobić w tej sytuacji, w jakiej jestem?

Czy rozwiązanie umowy o pracę pozbawia pracownika prawa do urlopu szkoleniowego

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownicą, z którą zawarliśmy umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Nie rozwiązaliśmy jednak umowy szkoleniowej, która według byłej pracownicy nadal trwa. Umowa szkoleniowa nie zawierała postanowień dotyczących jej rozwiązania i byliśmy przekonani, że rozwiązuje się ona automatycznie w chwili ustania stosunku pracy. Była pracownica domaga się od nas udzielenia płatnego urlopu szkoleniowego już po ustaniu zatrudnienia oraz dalszego finansowania nauki. Czy ma rację?

Jaki powinien być cel szkolenia bhp

Zamierzam zatrudnić pracowników na umowy o pracę. Wiem, że musimy przeprowadzić szkolenia z zakresu bhp. Chcemy wybrać dobrą firmę szkoleniową. Jakie cele szkolenia powinna przedstawić nam taka firma?

Dlaczego podstawowe umiejętności komunikacyjne są tak istotne?

Zauważyłem, że moi podwładni, liniowi menedżerowie, nie znają dobrze swoich pracowników. Mamy tak dużo pracy, że wszyscy są nieustannie zajęci swoimi projektami, realizowaniem celów i wypełnianiem raportów. Czego powinienem wymagać od swoich menedżerów, żeby lepiej poznali swoich pracowników?

Powstrzymanie się od pracy przez pracownika

Pracuję na dużej budowie, gdzie ze względu na napięty harmonogram nie są przestrzegane przepisy bhp. Słyszałem, że każdy pracownik w pewnych sytuacjach może powstrzymać się od pracy, czy to prawda?

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na podstawie oświadczeń pracodawcy - nowe rozporządzenie

Rozporządzenie dot. pracy cudzoziemców bez zezwolenia na pracę ogranicza pracę cudzoziemca do 6 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających mu pracę.

Przestój - dokumentowanie czasu pracy

Zmiana harmonogramu czasu pracy może nastąpić tylko wyjątkowo, jednak za przesłankę jego zmiany nie można uznać awarii czy braku zamówień.

Jak sprostować błąd dotyczący wysokości wynagrodzenia

Osoba pracująca w kadrach naszej firmy w umowie o pracę jednego z pracowników popełniła błąd dotyczący wysokości wynagrodzenia za pracę. W wyniku pomyłki pracownikowi wskazano w umowie wynagrodzenie o wiele wyższe od tego, które wynikało z uzgodnień z pracownikiem przed sporządzeniem umowy. W jaki sposób powinniśmy sprostować ten błąd?

Edukacja pracowników a bezpieczeństwo danych

Zakup nowej drukarki lub laptopa jest stratą pieniędzy, jeśli pracownicy nie wiedzą, jak wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia. Podobnie jest z bezpieczeństwem, nawet jeżeli firma inwestuje w odpowiednie oprogramowanie, a nie szkoli swoich pracowników, to grozi jej poważne niebezpieczeństwo związanie z utratą cennych firmowych danych. Polityka bezpieczeństwa to nie tylko inwestycja w software, to także edukacja wszystkich osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie – począwszy od pracowników niższego szczebla, skończywszy na zarządzie firmy.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy i usprawiedliwiania nieobecności pracowników

Dzisiaj, 1 sierpnia, weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy dla pracowników zasiadających w komisjach wyborczych.

System równoważnego czasu pracy - porada

Dla wielu przedsiębiorstw, których efektywność w znacznym stopniu zależy od zmieniających się warunków atmosferycznych, kodeksowa ośmiogodzinna dobowa norma czasu pracy nie zawsze okazuje się najkorzystniejsza. Wówczas optymalnym rozwiązaniem może okazać się równoważny system czasu pracy.

Zasiłek dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy u innego pracodawcy

Zatrudniliśmy pracownika na pół etatu od 1 czerwca 2011 r. Jest to jego drugie zatrudnienie, gdyż pracuje on już w innej firmie także na pół etatu. W tamtym zakładzie pracy pracownik uległ 3 czerwca br. wypadkowi, który został uznany za wypadek przy pracy. Z tego powodu od 3 czerwca br. pozostaje on na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem powstała w czasie, gdy jeszcze nie zgłosiliśmy pracownika do ubezpieczeń społecznych (zrobiliśmy to 7 czerwca 2011 r. z datą od 1 czerwca br.). Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty jakiegokolwiek świadczenia w sytuacji, gdy pracownik ten nie ma u nas wystarczająco długiego okresu ubezpieczenia?

Uprawnienia pracownic w ciąży

Pracownice w ciąży korzystają ze szczególnych uprawnień, jakie przyznał im ustawodawca, jako grupie pracowniczej. Czasami nawet wbrew swojej woli.

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

Kiedy zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

Zasady finansowania z zfśs działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych często przeznaczają część jego środków pieniężnych na sfinansowanie działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej pracowników. Muszą jednak pamiętać, aby prawidłowo rozliczyć takie świadczenia.

Przedłużenie terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Udzielanie pracownikom urlopów okolicznościowych

Aby uzyskać urlop okolicznościowy pracownik jest zobowiązany do wystąpienia z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu.

Luka w przepisach Kodeksu pracy

Pracodawcy znaleźli lukę w sztywnych przepisach o zatrudnieniu. Ich podwładni wykonują obowiązki także w weekendy, ale formalnie dla innej firmy.

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Za kilka dni będę musiał wydać świadectwo pracy pracownikowi, który jest obecnie w okresie wypowiedzenia. W jakim terminie muszę to zrobić? Czy w przypadku gdy pracownik nie rozliczy się ze mną z posiadanego komputera i telefonu komórkowego, mogę zatrzymać jego świadectwo pracy aż do rozliczenia? Z wynagrodzenia pracownika potrącałem na mocy tytułu wykonawczego świadczenia alimentacyjne. Czy informację o zajęciu wynagrodzenia powinienem zamieścić w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy mogę wpisać uwagi dotyczące sposobu wykonywania pracy przez pracownika?

Funkcjonowanie i potrzeby związków zawodowych

Rozporządzenia Unii Europejskiej i polskie prawodawstwo sankcjonują istnienie organizacji przedstawicielstw pracowniczych, a w przypadku rad pracowniczych nawet zobowiązują, by funkcjonowały w określonych sytuacjach. Oznacza to, że działania kierowniczo-zarządcze zakładu pracy nie są tylko domeną właścicieli lub zarządzającej kadry.

Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Od 1 czerwca 2011 r. w stosunku do osób niepełnosprawnych zatrudnionych m.in. przy pilnowaniu mienia stosowane są kodeksowe normy czasu pracy, a nie te wynikające z ustawy o rehabilitacji.

Zatrudnienie pracownika w firmie zwykle po znajomości

W większości małych i średnich firm dominuje zatrudnienie z polecenia, tzn. po znajomości - wynika z badań przeprowadzonych przez Katedrę Socjologii Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej.

Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji

Jeden z naszych pracowników wyjechał w delegację w celu wykonania obowiązków w oddziale firmy, znajdującym się w innym mieście niż jego stałe miejsce pracy. Pracownik odbył podróż samochodem służbowym. Jak w przedstawionej sytuacji rozliczyć jego czas pracy? Czy w związku z tym, że pracownik prowadził samochód, aby dojechać do miejsca delegacji nie przewożąc innych pracowników, należy uznać, że czas dojazdu i powrotu do oddziału będzie dla niego czasem pracy?

Obowiązki informacyjne w razie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę

Przejście zakładu pracy powoduje, że pracodawca powinien poinformować pracowników m.in. o działaniach dotyczących warunków ich zatrudnienia.

Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zakłada, że w 2012 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1500 zł.

Czy wójt, zastępca wójta oraz skarbnik są urzędnikami

Jak dobierać pracowników do zespołu?

Od lat pracuję jako haerowiec odpowiedzialny, między innymi, za rekrutację. W procesach naszej firmy dział HR pełni funkcję doradczą, natomiast ostateczne decyzje dotyczące zatrudnienia pracowników podejmują bezpośredni przełożeni. Niestety, w niektórych zespołach mamy stosunkowo wysoką fluktuację, pomimo że pracownicy zatrudniani spełniają wszystkie wymagania merytoryczne, a nasza firma stara się zagwarantować dobre, rynkowe warunki pracy. Zastanawiam się, gdzie popełniamy błąd?

Termin przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę miesiąc przed jego przystąpieniem do pracy. Czy informację o warunkach zatrudnienia trzeba przekazać mu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy czy od przystąpienia do pracy? Czy jeżeli zmieniamy godziny pory nocnej, a w naszej firmie nie ma regulaminu pracy, to musimy zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia?

Profilowanie osobowości zawodowej i wymagań stanowiska pracy w procesie doboru pracowników oraz kierowania ich karierą

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Jakie czynniki mają wpływ na wysokość wynagrodzenia

Zasadą jest, że pracownicy wykonujący jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości powinni mieć wynagrodzenie ukształtowane na takim samym poziomie. Jednak, jak się okazuje, wysokość wynagrodzenia może być różnicowana w zależności od wielu czynników, np. efektywności pracy.

Podnoszenie kwalifikacji pracowników - szkolenia multimedialne

Stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników jest warunkiem rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Tradycyjne szkolenia są dla wielu firm zbyt kosztowne. Dlatego coraz popularniejszą alternatywą stają się szkolenia multimedialne.

Inwestycja w komunikację

Rozmowa z Barbarą Fagan-Smith, założycielem i prezesem ROI Communication

Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej

Wraz ze wspólnikiem prowadzimy zakład usługowy – obecnie zatrudniamy 26 osób. ZUS wezwał nas do złożenia korekt raportów i deklaracji za 2007 r. Problem w tym, że w 2007 r. firma dopiero zaczynała działalność i zgłaszaliśmy w ZUS w sumie tylko 4 osoby, a zatrudnienie zaczęło rosnąć od 2008 r. W 2007 r. nie mieliśmy jeszcze obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej – składaliśmy po prostu wydruki z programu Płatnik w formie papierowej. Czy korekty należy złożyć w formie obecnie nas obowiązującej (przekaz elektroniczny) czy w formie papierowej, tak jak były złożone w 2007 r.?

Klauzule autonomiczne do umowy o pracę

Poza umową o pracę pracownik i pracodawca są uprawnieni do zawierania innych umów, które – nie będąc częścią składową stosunku pracy – kształtują wzajemne prawa i obowiązki stron. Takie dodatkowe umowy nazywane są klauzulami autonomicznymi.

REKLAMA