reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Konsekwencje wystąpienia wydanego przez inspektora pracy po kontroli w zakładzie

Konsekwencje wystąpienia wydanego przez inspektora pracy po kontroli w zakładzie

Na terenie zakładu pracy po zakończeniu kontroli pracodawca, drogą pocztową, otrzymał skierowane przez inspektora pracy pismo o nazwie "Wystąpienie". Pracodawca ma wątpliwości co do jednego z wniosków w nim zawartych, nie rozumie dokładnie co musi poprawić i dlaczego. Czy może odwołać się od wystąpienia? Jaki ma termin na odwołanie? Ponadto nie wie, czy musi odpowiadać na to pismo i czy musi załączać dowody w postaci kserokopii potwierdzające wykonanie wniosków w wystąpieniu.

Od wystąpienia nie można się odwołać. Można prosić ewentualnie o jego uchylenie. Pracodawca ma obowiązek pisemnie zawiadomić inspektora pracy, kierującego niniejsze wystąpienie, o terminie i sposobie wykonania ujętych w wystąpieniu wniosków. Nie ma konieczności załączania dowodów potwierdzających jego wykonanie.

Zadaniami Państwowej Inspekcji Pracy są nadzór i kontrola przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących zatrudnienia i wykonywania innej działalności zarobkowej.

Po przeprowadzeniu kontroli, w której ustalany jest stan faktyczny w zakresie przestrzegania prawa pracy, oraz sporządzeniu i podpisaniu protokołu z kontroli, inspektor pracy stosuje środki prawne pozostające w jego dyspozycji. Jednym z przewidzianych środków prawnych jest wydanie przez inspektora pracy wystąpienia.

W wystąpieniu organ inspekcji pracy wnosi o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Zaleca on także jak postępować w przyszłości bądź wnosi o wykonanie konkretnych czynności w celu poprawy przestrzegania przepisów prawa pracy. Wystąpienie przekazywane jest pracodawcy osobiście przez inspektora pracy bądź drogą pocztową. Wystąpienie kierowane jest do pracodawcy? podmiotu, w którym przeprowadzono kontrolę.

Pracodawca powinien przede wszystkim uważnie zapoznać się z treścią wniosku oraz jego podstawą prawną. Jeżeli w dalszym ciągu nie będzie w stanie zinterpretować wniosku, ma prawo skontaktować się osobiście bądź telefonicznie z przeprowadzającym kontrolę inspektorem, by wyjaśnił on wątpliwości pracodawcy.

WAŻNE!

Od wniosku w wystąpieniu nie przysługuje odwołanie.

Wystąpienie inspektora pracy nie ma charakteru decyzji administracyjnej. Wystąpienie (czyli niewładczy środek działań pokontrolnych organów PIP) nie podlega egzekucji administracyjnej, a jego ewentualne niewykonanie nie wywołuje dla pracodawcy negatywnych skutków. Inspektor pracy nie dysponuje środkami przymusu w stosunku do pracodawcy w trybie egzekucji administracyjnej do wykonania wniosków zawartych w wystąpieniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama