REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wójt, zastępca wójta oraz skarbnik są urzędnikami

Małgorzata Terlikowska
Jak zakwalifikować osoby zatrudnione na stanowiskach wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika w zakresie uprawnień pracowniczych? Czy te stanowiska zaliczamy do stanowisk urzędniczych?

Tak, stanowiska wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika należy zaliczyć do grupy stanowisk urzędniczych.

UZASADNIENIE

Ustawa o pracownikach samorządowych określa, że jej przepisy stosuje się m.in. do pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędzie gminy(art. 2 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych). Pracownicy samorządowi są zatrudniani w urzędzie gminy na podstawie wyboru (w ten sposób jest obsadzane stanowisko wójta) oraz na podstawie powołania (na takiej podstawie są zatrudniane osoby na stanowiskach zastępcy wójta oraz skarbnika). Wskazuje to w sposób jednoznaczny, że stanowiska wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika należy zaliczać do pracowniczych stanowisk samorządowych. Pracownicy samorządowi są zatrudniani na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych, doradców, asystentów oraz pomocniczych i obsługi (art. 4 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

Z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie wynika wprawdzie wprost kwalifikacja stanowisk – wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika do stanowisk urzędniczych kierowniczych. W tabelach w załączniku nr 3 do ww. rozporządzenia (tabele I i III), w przeciwieństwie do tabeli IV, nie wprowadzono rozróżnienia na stanowiska kierownicze urzędnicze oraz urzędnicze, pomocnicze i obsługi. Jednak logiczna interpretacja pozycji, jaką zajmują osoby zatrudnione na stanowiskach wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika pozwala na zakwalifikowanie ich jako osób zajmujących stanowiska urzędnicze kierownicze.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo braku wyraźnego wskazania w przepisach o pracownikach samorządowych, że stanowiska wójta, zastępcy wójta oraz skarbnika są stanowiskami urzędniczymi kierowniczymi, należy je zaliczyć do takich stanowisk.

Do stanowisk wójta, zastępcy wójta i skarbnika z uwagi na ich specyficzną podstawę zatrudnienia, tj. wybór oraz powołanie, mają zastosowanie, obok ustawy o pracownikach samorządowych oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, przepisy innych ustaw, np. ustawy o samorządzie gminnym.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Do pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru (wójt) oraz powołania (zastępca wójta, skarbnik) nie stosuje się przepisów rozdziału 2 ustawy o pracownikach samorządowych (nawiązanie stosunku pracy z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę) oraz art. 39 ust. 2 – tzn. nie umieszcza się tych stanowisk (wybór i powołanie) w regulaminie wynagradzania (art. 772 § 5 Kodeksu pracy).


Wójt, zastępca wójta i skarbnik nie podlegają okresowej ocenie dokonywanej przez bezpośredniego przełożonego, nie składają oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz oświadczenia majątkowego w trybie przepisów ustawy o pracownikach samorządowych (art. 34 ustawy o pracownikach samorządowych). W zakresie składania oświadczeń majątkowych mają do nich jednak zastosowanie przepisy ustawy o samorządzie gminnym.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Natomiast do wójta, zastępcy wójta i skarbnika stosujemy m.in. przepisy dotyczące obowiązków pracowników samorządowych, podnoszenia kwalifikacji czy wynagrodzenia.

Podstawa prawna

 • art. 2 pkt 3, art. 4, art. 34, art. 39 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
 • załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398 ze zm.),
 • art. 24h ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.),
 • art. 772 § 5 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

  Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

  Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

  Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  REKLAMA

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  REKLAMA

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA