reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Edukacja pracowników a bezpieczeństwo danych

Edukacja pracowników a bezpieczeństwo danych

Zakup nowej drukarki lub laptopa jest stratą pieniędzy, jeśli pracownicy nie wiedzą, jak wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia. Podobnie jest z bezpieczeństwem, nawet jeżeli firma inwestuje w odpowiednie oprogramowanie, a nie szkoli swoich pracowników, to grozi jej poważne niebezpieczeństwo związanie z utratą cennych firmowych danych. Polityka bezpieczeństwa to nie tylko inwestycja w software, to także edukacja wszystkich osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie – począwszy od pracowników niższego szczebla, skończywszy na zarządzie firmy.

Bardzo ważne jest uświadomienie sobie tego, jak cenne są gromadzone przez lata informacje – adresy kontrahentów, wrażliwe dane osobowe pracowników, dokumenty firmowe. Ich utrata lub kradzież poważnie zagraża reputacji firmy, wiąże się też z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi, a niekiedy także prawnymi. Organizacje na całym świecie cały czas notują olbrzymie straty związane z działalnością cyberprzestępców, co jest skutkiem braku zastosowania odpowiednich rozwiązań chroniących firmowe dane. Przedsiębiorcy ciągle nie wiedzą, jak można chronić najcenniejsze zasoby firmy, czyli informacje. Owszem, niektóre przedsiębiorstwa inwestują duże kwoty w rozwiązania zabezpieczające, ale wiele z nich zapomina o tym, że bardzo ważną rolę w procesie ochrony firmowych zasobów odgrywa również edukacja pracowników.

Kogo edukować?

Szkoleniami powinni być objęci pracownicy wszystkich szczebli – łącznie z administratorami i zarządem. Bardzo często bowiem niski poziom edukacji i świadomości dotyczy wszystkich zatrudnionych osób, niezależnie od stanowiska. Członkowie zarządu, pomimo wielu obowiązków, nie są zwolnieni z konieczności pogłębiania swojej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa danych w firmie. Przechowują oni bowiem na swoich komputerach wiele cennych informacji. Jeżeli nie są wystarczająco świadomi, mogą na przykład narazić się na niebezpieczeństwo związane z atakiem cyberprzestępców. Warto pamiętać, że koszty organizacji szkoleń są nieporównywalnie mniejsze od kosztów ponoszonych przez firmę w przypadku wycieku cennych danych.

Poza szkoleniami wszystkich pracowników warto rozważyć wprowadzenie pewnych procedur i obowiązku ich dokumentacji – zatrudnione osoby nie będą wtedy unikać czynności, które są oczywiste, a o których często się zapomina.

Koordynowane przez dział kadr szkolenia powinny być włączone w plan edukacji pracowników. Ich częstotliwość zależy od tego, jaki jest poziom wiedzy zatrudnionych osób oraz ile czasu można poświęcić na szkolenie. Oprócz zapewnienia obowiązkowych szkoleń nowym pracownikom warto dopilnować, by odbywały się one regularnie, np. raz na pół roku. Dlaczego? Ponieważ cały czas zmienia się krajobraz zagrożeń i specyfika środowiska informatycznego, w życie wchodzą również nowe regulacje prawne, którym podlegają przechowywane dane. Ważnym elementem szkoleń mogłaby być rozmowa z prawnikiem, który wyjaśniłby, jakie są prawne konsekwencje wycieku danych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama