reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Tajemnica przewodzenia ludziom czyli co powinien wiedzieć szef, by skutecznie zarządzać ludźmi

Tajemnica przewodzenia ludziom czyli co powinien wiedzieć szef, by skutecznie zarządzać ludźmi

Historia dostarcza wielu przykładów imponujących osiągnięć firmy, z których większość nie miałaby miejsca, gdyby nie odbywała się pod znakomitym przywództwem. Ludzie prowadzeni przez prawdziwych liderów, którzy są nimi nie tylko z nazwy, angażują się znacznie bardziej w osiąganie celów. W czym tkwi w takim razie tajemnica przewodzenia ludziom?

Patrząc z boku, wydawałoby się, że moja firma powinna funkcjonować bardzo dobrze. Wart zakupu produkt, usługa, ciekawa identyfikacja wizualna, strona internetowa – wszystko w wysokiej jakości. Muszę jednak przyznać, że kiedy otwiera się jej drzwi, sytuacja nie jawi się już tak kolorowo. Pracownicy bywają zdemotywowani, niektórzy utalentowani ludzie odchodzą z pracy, brakuje pełnego zaangażowania zatrudnionych w wykonywane zadania, co przekłada się na mniejszą efektywność. Nasuwa mi się pytanie – dlaczego? Od swoich pracowników słyszę, że widzą moje maksymalne oddanie realizacji firmowych celów, nie tak skutecznie jednak potrafię kierować ludźmi. Odrywając wzrok od pozyskania kolejnego klienta, trudnych negocjacji, zaczynam zadawać sobie pytanie, czym jest właściwe zarządzanie ludźmi, ich potencjałem i umiejętne prowadzenie zespołu? Dochodzę bowiem do wniosku, że kierowanie zespołem to coś więcej niż realizowanie zadań mających na celu zwiększenie sprzedaży.

Przytoczone wątpliwości nie są dylematem tylko jednego menedżera. Niepokoją wiele osób odpowiedzialnych za zarządzanie ludźmi.

Lider poszukiwany

Wśród wielu polskich przedsiębiorców czasem można zaobserwować pewien problem. Kochają swoje firmy, mają wizję ich tworzenia, są zaangażowani, znają się świetnie na branży, którą się zajmują... Nie tak dobrze jednak przedstawia się sytuacja związana z zarządzaniem ludźmi i ich potencjałem. Szefowie, kierownicy skupieni na realizacji zadań mających prowadzić firmę do zamierzonych rezultatów, np. większej sprzedaży, niekiedy traktują ludzi jak środek do celu czy narzędzie. Tymczasem trudno mówić o skutecznym zarządzaniu personelem, które notabene jest kluczowe, by firma mogła odnieść sukces, jeśli właściciel, przełożony nie traktuje ludzi podmiotowo, nie szanuje ich jako jednej z najcenniejszych wartości firmowych.

UWAGA

Eksperci badający firmy pod kątem skutecznego zarządzania, podkreślają, że:

● dobry kierownik powinien posiadać 80 proc. wiedzy specjalistycznej, 20 proc. umiejętności społecznych,

● dobry menedżer powinien posiadać 50 proc. wiedzy, 50 proc. wspomnianych umiejętności,

● lider jednak w 80 proc. powinien wykazywać się zdolnościami związanymi z porozumiewaniem się i zarządzaniem ludźmi, w 20 proc. wiedzą z zakresu danej branży.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama