Kategorie

Zasady finansowania z zfśs działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej

Anna Łukaszewska
Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych często przeznaczają część jego środków pieniężnych na sfinansowanie działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej pracowników. Muszą jednak pamiętać, aby prawidłowo rozliczyć takie świadczenia.

Do działalności kulturalno-oświatowej, która może być finansowana ze środków zfśs, można zaliczyć np. zakup biletów wstępu na koncerty, do kina, teatru, opery, organizowanie imprez kulturalnych w zakładzie pracy. Natomiast do działalności sportowo-rekreacyjnej zalicza się karnety na basen, siłownię, organizowanie zawodów sportowych i gier, w których biorą udział pracownicy i ich rodziny, zakup sprzętu oraz wyposażenie sali gimnastycznej w firmie itp.

Na co można przeznaczyć środki zfśs

Działalność kulturalno-oświatowa oraz sportowo-rekreacyjna nie są jedynymi formami wspierania socjalnego pracowników. Środki zfśs przeznaczone są na finansowanie działalności socjalnej, czyli na usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej (rzeczowej lub finansowej), a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs).

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie zfśs (ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych).

Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 8 pkt 2 ustawy o zfśs). Oznacza to, że katalog świadczeń socjalnych z funduszu dla pracowników powinien być zapisany w wewnętrznym regulaminie zfśs.

WAŻNE!

Świadczenia przyznane w ramach działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej powinny być zapisane w regulaminie zfśs.


Przyznawanie świadczeń finansowanych z zfśs oraz ich wysokość powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 pkt. 1 ustawy o zfśs). Oznacza to, że pracodawca nie może wszystkim pracownikom przyznać tych świadczeń w takiej samej ilości i o jednakowej wartości. W pierwszej kolejności przed przyznaniem świadczeń pracodawca musi rozpoznać potrzeby związane z sytuacją socjalną poszczególnych osób zatrudnionych. Sposób rozpatrywania wniosków i przyznawania świadczeń w zależności od kryterium socjalnego pracowników powinien być unormowany w regulaminie zfśs.

Pracodawca, przyznając pomoc z zfśs, powinien pamiętać, że:

 • możliwość ubiegania się pracowników o świadczenia z funduszu powinna wynikać z postanowień regulaminu zfśs jako materialnej pomocy w formie rzeczowej lub finansowej,
 • przy kwalifikowaniu osób uprawnionych do tego rodzaju pomocy należy stosować kryteria socjalne, tzn. ocenę sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Osoby uprawnione do korzystania z zfśs

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:

 • pracownicy i ich rodziny,
 • emeryci i renciści, byli pracownicy i ich rodziny,
 • inne osoby, którym przyznano w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Oznacza to, że nie tylko pracownicy mogą korzystać ze świadczeń przyznawanych w ramach zfśs, ale również np. ich rodzina. Pracodawca może więc w ramach działalności sportowo-rekreacyjnej przyznać karnety na basen zarówno zatrudnionemu, jak i np. jego dziecku, jeśli tak stanowi regulamin funduszu.

Przydzielanie świadczeń a podatek i składki

Niektóre świadczenia z funduszu socjalnego są zwolnione z podatku dochodowego. Są to świadczenia rzeczowe (z wyłączeniem bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi), a także świadczenia pieniężne. Kwota zwolnienia jest ograniczona łącznie do 380 zł na rok (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej updof). Nadwyżka powyżej kwoty 380 zł podlega opodatkowaniu. Kwota zwolnienia z podatku do 380 zł dotyczy łącznie wszystkich świadczeń z zfśs w skali roku. Ustawodawca nie zaliczył jedynie do rzeczowych świadczeń bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Tak więc świadczenia działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej, przyznane zgodnie z przepisami ustawy o zfśs i updof, będą podlegały również takiemu zwolnieniu podatkowemu.


Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17 maja 2011 r. (IPPB4/415-186/11-2/JS) uznał za świadczenia zwolnione z podatku do kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł takie świadczenia, jak: zbiorowe wycieczki (np. na opłacenie przewodnika czy kupno biletów do muzeum) oraz zbiorowe imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym (np. opłacenie wynajęcia sali do rozegrania meczu lub turnieju tanecznego) lub kulturalno-oświatowym (np. finansowanie biletów do kina, teatru).

Aby świadczenia otrzymywane przez pracowników mogły być zwolnione z podatku wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

 • świadczenia mają charakter świadczenia rzeczowego lub pieniężnego,
 • są w całości finansowane ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych,
 • są otrzymywane w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zfśs,
 • ich wysokość nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zfśs nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r.). Świadczenia z zfśs przeznaczone na sfinansowanie działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej wypłacone (zgodnie z przepisami ustawy o zfśs) nie podlegają oskładkowaniu.

Podstawa prawna:

 • art. 2 pkt 1, art. 8 pkt 1 i 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
 • art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854),
 • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.