| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Powstrzymanie się od pracy przez pracownika

Powstrzymanie się od pracy przez pracownika

Pracuję na dużej budowie, gdzie ze względu na napięty harmonogram nie są przestrzegane przepisy bhp. Słyszałem, że każdy pracownik w pewnych sytuacjach może powstrzymać się od pracy, czy to prawda?

Tak, jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym przełożonego.

Z treści przepisu art. 210 § 1 k.p. wynika, że musi być to istotne naruszenie przepisów bhp. Przy czym ustawodawca ocenę stopnia zagrożenia pozostawił pracownikowi. Jak słusznie zauważa się w literaturze przedmiotu, samodzielność pracownika w podejmowaniu decyzji o zaprzestaniu pracy koresponduje z jego podstawowym obowiązkiem zawartym w art. 211 k.p. polegającym na znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także na wykonywaniu pracy w sposób zgodny z tymi przepisami i zasadami.

A zatem powstrzymanie się od pracy powinno być oparte na wyraźnej podstawie prawnej przy jednoczesnym wystąpieniu bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pracownika lub innych osób. Jeżeli samo powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia (art. 210 § 2 k.p.), jednak ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym bezpośredniego przełożonego, wskazując przyczyny swojego postępowania.

Zwrot „oddalić się z miejsca zagrożenia” nie jest jednoznaczny z opuszczeniem miejsca pracy. W takiej sytuacji pracownik bowiem pozostaje nadal w dyspozycji pracodawcy.

Zarówno za czas powstrzymania się od wykonywania pracy, jak i oddalenia się z miejsca zagrożenia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 210 § 3 k.p.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK