REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona zdrowia, Ubezpieczenie zdrowotne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych dla nieubezpieczonych

Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych dla nieubezpieczonych przewiduje ustawa o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015-2018. Zmiana będzie polegała na przejściu na system ryczałtowy.

Przeciwwskazania zdrowotne do pracy a zapewnienie innej pracy przez pracodawcę

Konsekwencją badania lekarskiego może być wydanie przez lekarza zaświadczenia o zdolności do pracy z przeciwwskazaniami zdrowotnymi np. do pracy w nocy. Co w sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości zapewnić pracownikowi innej pracy? Czy może rozwiązać umowę o pracę?

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.

Przedsiębiorca może w okresie pierwszych 2 lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej opłacać tzw. mały ZUS czyli składki preferencyjne. W kolejnych latach płaci się składki na ogólnych zasadach. Przy określaniu wysokości składek duże znaczenie ma minimalne i przeciętne wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2015 roku?

Jakie składki płaci pracodawca?

Polski system ubezpieczeń społecznych przewiduje ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Osoby pracujące podlegają ponadto ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jakie składki płaci pracodawca? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca? Co należy zrobić w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń?

Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Pracownik ma prawo do powstrzymywania się od wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, może on odmówić wykonywania pracy. Czy za czas powstrzymywania się od pracy otrzyma wynagrodzenie?

Narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące

W ocenie MZ narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące jest niewielkie, a ich wynagrodzenie nie odbiega od poziomu zarobków innych techników medycznych.

Wynagrodzenie prokurenta a składki ZUS

Prokurent może otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie swoich obowiązków na podstawie uchwały zarządu bądź może wykonywać pracę w ramach zawartej ze spółką umowy o pracę lub umowy zlecenia. Czy od wynagrodzenia prokurenta należy opłacać w takich sytuacjach składki ZUS?

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - 28 kwietnia

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy przypada na 28 kwietnia każdego roku. W Polsce obchodzony jest od 2004 r. Inicjatywa ta obchodzona jest w ponad 70 krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy oraz Chorób Zawodowych.

Prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników

Coraz częściej polskie firmy wprowadzają prozdrowotne i prorodzinne programy dla pracowników. Zdrowy i wypoczęty, skutecznie łączący życie zawodowe z prywatnym pracownik jest bardziej zaangażowany w pracę i efektywniej wykonuje swoje obowiązki. Corporate wellness zyskuje więc na znaczeniu.

Konieczność usprawnienia systemu eWUŚ

Za koniecznością usprawnienia systemu eWUŚ przemawiają problemy z weryfikacją statusu pacjentów. Pojawiają się wątpliwości dotyczące rozliczania pacjentów wskazanych w systemie eWUŚ jako osoby nieubezpieczone.

Wellness w firmie (2)

Największym problemem pracodawców jest współcześnie bierna obecność pracowników w pracy. Nieobecność fizyczną można łatwo zauważyć. Tymczasem nieobecność w pracy duchem jest już dużo trudniej wykryć. Jak walczyć z tym zjawiskiem?Jaki wpływ na zaangażowanie i efektywność pracy ma polityka wellness w firmie?

Nowe usługi na ePUAP-ie już wiosną

Już wiosną osoby posiadające swój profil na ePUAP-ie będą miały dostęp do większej liczby usług. Będą mogły na przykład zgłosić zgubienie dowodu osobistego czy złożyć wniosek o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r.

Ile będą wynosiły składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 roku? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Dochody członków rad nadzorczych - składki ZUS od 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w przypadku członków rad nadzorczych. Od dochodów członków rad nadzorczych należy więc odprowadzać składki ZUS. Zmianie uległy również zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu.

Nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014

Nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014 weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Zakłada przedłużenie jej obowiązywania na lata 2015-2016.

Zasady finansowania składek zdrowotnych rolników do końca 2016 r.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 - 2014. Ma ona na celu przedłużenie obowiązywania ustawy do 31 grudnia 2016 r.

Wellness w firmie (1)

Dziś, w obliczu rosnącej świadomości ekologii i profilaktyki zdrowia, prognozy starzejącego się społeczeństwa, a z drugiej strony, wzrostu tempa życia i towarzyszącego mu braku poczucia równowagi życiowej, trend wellness w firmie stał się realną potrzebą zarówno po stronie pracownika, jak i jego pracodawcy. Dynamicznie rośnie liczba organizacji, które wdrażają programy wellness. I bardzo im się to opłaca.

Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Pracownik, który zgłosił siebie do ubezpieczenia zdrowotnego, a zapomniał o członkach rodziny, złożył stosowny formularz kilka miesięcy później, ale z datą wcześniejszą. Którą datę należy wziąć pod uwagę: złożenia formularza czy wskazaną przez pracownika? Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze

Ergonomia w miejscu pracy to sposób na niższe koszty pracownicze. Przyczynia się do uzyskania przez pracodawcę oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników - zmiany 2016

Dotychczasowe przepisy dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników będą obowiązywały najprawdopodobniej do 2016 r. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki?

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński.

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Od kwietnia 2014 r. zmianie uległa minimalna wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Ile wynosi aktualnie minimalna wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w drugim kwartale 2014 r.?

Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne

Zgodnie z przepisami bhp pracodawca ma obowiązek w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) zapewnić określonym pracownikom posiłki profilaktyczne. Jakim pracownikom trzeba zapewnić od 1 listopada napoje i posiłki profilaktyczne?

Ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Dla rolników, których gospodarstwo rolne jest większe niż 6 ha do końca 2014 r. będzie wynosiła 1 zł. Natomiast za rolników prowadzących gospodarstwo do 6 ha przeliczeniowych składkę zapłaci budżet państwa.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Znana jest już wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku. Sejm uchwalił bowiem nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, która zakłada opłacanie w 2014 roku składek zdrowotnych przez rolników, na zasadach analogicznych do tych, które obowiązywały w 2012 i 2013 roku.

Składki ZUS w 2014 r.

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2014 r. oznacza wyższe składki ZUS dla nowych firm za okres dwóch lat od ich założenia. Podstawa wymiaru składek ZUS wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. O ile wzrosły składki ZUS dla pozostałych przedsiębiorców?

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP zawiera Kodeks pracy, rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy praz przepisy bhp dotyczące wykonywania prac w różnych branżach. Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp?

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Umowa zlecenia a ubezpieczenie zdrowotne

Umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Składka na ubezpieczenie jest odprowadzana niezależnie od wysokości wynagrodzenia zleceniobiorcy. Jednak w przypadku gdy umowa ma charakter nieodpłatny obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego nie istnieje.

Badania lekarskie pracowników

Badania lekarskie pracowników to profilaktyczna ochrona zdrowia. Wyróżnia się wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników. Obowiązkiem pracodawcy jest ich przeprowadzanie w miarę możliwości w godzinach pracy. Kto pokrywa koszty badań?

Przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy

Przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy jest krokiem rozsądnym ze strony pracodawcy. Stres bowiem może być przyczyną wielu negatywnych konsekwencji dla samego pracodawcy i prowadzonego przez niego zakładu pracy. Nie można nie wspomnieć również o konsekwencjach, jakie stres wywiera na zdrowie pracowników.

Przyczyny i skutki stresu w miejscu pracy

Stres w miejscu pracy może mieć poważne skutki zdrowotne dla pracowników oraz duże skutki ekonomiczne dla pracodawcy. Warto jest więc znać przyczyny stresu, aby móc z nim skutecznie walczyć.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Urlop zdrowotny dla nauczycieli, inaczej nazywany urlopem na poratowanie zdrowia, przysługuje nauczycielom, na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Urlop ten jest dodatkowym przywilejem nauczycieli, przyznanym im przez ustawodawcę, obok innych uprawnień urlopowych.

Czas pracy niepełnosprawnych - orzecznictwo

Czas pracy niepełnosprawnych może być skrócony. Uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconego czasu pracy jest niezgodne z Konstytucją.

Ochrona pracy kobiet

Ochrona pracy kobiet jest szczególnie widoczna w przepisach Kodeksu pracy, które zakazują zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Szczegółowy wykaz tych prac zawiera rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.

Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym, został przyznany przez ustawodawcę tylko niektórym pracownikom (grupom zawodowym). Są nimi m. in. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, strażacy lub górnicy.

Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Środki ochrony indywidualnej to środki noszone bądź trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń.

Składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wychowawczych

Jak obliczyć składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wychowawczych? Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Natomiast podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe jest równa kwocie odpowiadającej wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników - integracja europejska

Polska w sposób obszerny reguluje kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jaki jest stan wdrożenia do prawa polskiego dyrektyw Wspólnot Europejskich dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakresie należącym do kompetencji ministra właściwego do spraw pracy?

BHP – podstawowe informacje dla pracodawców

Szkolenia bhp, badania lekarskie, posiłki i napoje profilaktyczne, środki ochrony indywidualnej – o to musi zadbać pracodawca. Jednak to nie wszystkie obowiązki nałożone na pracodawcę przez przepisy BHP. Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga ochrona zdrowia pracownika?

Umowa zlecenia bez wynagrodzenia a bezpłatna służba zdrowia

Umowa zlecenia może stanowić jedyny tytuł ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Wówczas ubezpieczenie zleceniobiorcy upoważnia do bezpłatnej służby zdrowia. Czy brak wypłacenia wynagrodzenia uniemożliwia pracownikowi korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej?

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

W umowie o pracę pracodawca podaje wynagrodzenie brutto. Czy jest ono równoznaczne z tym, ile pracownik faktycznie zarobi? Czym różni się wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto? Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne dla pracowników – obowiązki pracodawcy

Komu przysługuje woda, inne napoje i posiłki profilaktyczne? Zgodnie z prawem pracodawca zapewnia wszystkim pracownikom wodę pitną niezależnie od warunków atmosferycznych. Natomiast przy zatrudnianiu pracowników na stałe lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca ma obowiązek zapewnienia także profilaktycznych posiłków i napojów.

Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę?

Młodociani - badania lekarskie

Młodociani to grupa szczególnie chroniona przez prawo pracy. Badania lekarskie młodocianych muszą obejmować badania wstępne, okresowe i kontrolne. Co zrobi pracodawca, gdy w trakcie badań okresowych okaże się, że młody pracownik utracił zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku?

Badania okresowe wykazujące przeciwwskazania do zajmowania dotychczasowego stanowiska

Na pracodawcy ciąży obowiązek kierowania pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne. W wyniku przeprowadzonych badań okresowych lekarz może stwierdzić, że dany pracownik nie powinien wykonywać obowiązków pracowniczych na dotychczasowym stanowisku. W takiej sytuacji pracodawca przede wszystkim zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy i przenosi go na inne stanowisko.

ZUS - interpretacje indywidualne

ZUS od początku 2013 r. zobowiązany jest do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

REKLAMA