reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Urlop zdrowotny dla nauczycieli, inaczej nazywany urlopem na poratowanie zdrowia, przysługuje nauczycielom, na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Urlop ten jest dodatkowym przywilejem nauczycieli, przyznanym im przez ustawodawcę, obok innych uprawnień urlopowych.

Urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany w konkretnym celu, jakim jest przeprowadzenie zleconego nauczycielowi leczenia. Urlop ten został ustanowiony ze względu na potrzebę zminimalizowania oddziaływań pracy w charakterze nauczyciela, na zdrowie osób wykonujących ten zawód. Przeprowadzenie zleconego leczenia, ma na celu odzyskanie przez nauczyciela pełnej zdolności do pracy, aby umożliwić mu jej prawidłowe kontynuowanie.

Polecamy także: Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Wymiar urlopu

Urlop na poratowanie zdrowia, jest przyznawany przez dyrektora szkoły nauczycielowi, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, po przepracowaniu przez niego 7 lat w szkole, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo jednego roku. W przypadku nauczyciela, któremu brakuje mniej niż rok do nabycia prawa do emerytury, wymiar urlopu zdrowotnego nie może zostać udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Nauczyciel ma możliwość skorzystania z kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego. Łącznie, nauczyciel może skorzystać z 3 lat urlopu dla poratowania zdrowia, w okresie trwania jego całego zatrudnienia.

Wymiar urlopu zdrowotnego nauczycieli akademickich

Kwestię wymiaru urlopu zdrowotnego nauczycieli akademickich, reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2005 roku o szkolnictwie wyższym. Nauczyciele akademiccy, mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, po przepracowaniu co najmniej 5 lat na uczelni, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 6 miesięcy. Łączny wymiar tego urlopu w okresie całego zatrudnienia nie może zaś przekraczać lat dwóch.

Wynagrodzenie podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Podczas przyznanego urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel ma prawo do comiesięcznego pobierania wynagrodzenia zasadniczego, powiększonego o dodatek za wysługę lat, a także do pobierania innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, jakie przysługują nauczycielowi w czasie czynnego wykonywania zawodu.

Zadaj pytania na: Forum - Kadry

Istotne jest, iż w czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, nauczyciel nie może podejmować żadnej działalności zarobkowej. W przypadku złamania wspomnianego zakazu, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, wskazując przy tym termin, w jakim nauczyciel ma obowiązek powrotu do pracy.

Powrót z urlopu zdrowotnego

Powrót z urlopu zdrowotnego następuje, po przejściu przez nauczyciela badań kontrolnych, na które zostaje on skierowany przez dyrektora szkoły, nie później niż na 2 tygodnie przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia. Badania te przeprowadza się w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania przez nauczyciela pracy na określonym stanowisku. Istotne jest, iż nauczyciel nie ponosi żadnych kosztów związanych z orzekaniem o potrzebie skorzystania przez niego z urlopu dla poratowania zdrowia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama