REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli

Agnieszka Fryc
Urlop zdrowotny dla nauczycieli. /Fot. Fotolia
Urlop zdrowotny dla nauczycieli. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop zdrowotny dla nauczycieli, inaczej nazywany urlopem na poratowanie zdrowia, przysługuje nauczycielom, na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Urlop ten jest dodatkowym przywilejem nauczycieli, przyznanym im przez ustawodawcę, obok innych uprawnień urlopowych.

Urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany w konkretnym celu, jakim jest przeprowadzenie zleconego nauczycielowi leczenia. Urlop ten został ustanowiony ze względu na potrzebę zminimalizowania oddziaływań pracy w charakterze nauczyciela, na zdrowie osób wykonujących ten zawód. Przeprowadzenie zleconego leczenia, ma na celu odzyskanie przez nauczyciela pełnej zdolności do pracy, aby umożliwić mu jej prawidłowe kontynuowanie.

Autopromocja

Polecamy także: Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać

Wymiar urlopu

Urlop na poratowanie zdrowia, jest przyznawany przez dyrektora szkoły nauczycielowi, który jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, po przepracowaniu przez niego 7 lat w szkole, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo jednego roku. W przypadku nauczyciela, któremu brakuje mniej niż rok do nabycia prawa do emerytury, wymiar urlopu zdrowotnego nie może zostać udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Nauczyciel ma możliwość skorzystania z kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego. Łącznie, nauczyciel może skorzystać z 3 lat urlopu dla poratowania zdrowia, w okresie trwania jego całego zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar urlopu zdrowotnego nauczycieli akademickich

Kwestię wymiaru urlopu zdrowotnego nauczycieli akademickich, reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2005 roku o szkolnictwie wyższym. Nauczyciele akademiccy, mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, po przepracowaniu co najmniej 5 lat na uczelni, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 6 miesięcy. Łączny wymiar tego urlopu w okresie całego zatrudnienia nie może zaś przekraczać lat dwóch.

Wynagrodzenie podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Podczas przyznanego urlopu dla poratowania zdrowia, nauczyciel ma prawo do comiesięcznego pobierania wynagrodzenia zasadniczego, powiększonego o dodatek za wysługę lat, a także do pobierania innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, jakie przysługują nauczycielowi w czasie czynnego wykonywania zawodu.

Zadaj pytania na: Forum - Kadry

Istotne jest, iż w czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, nauczyciel nie może podejmować żadnej działalności zarobkowej. W przypadku złamania wspomnianego zakazu, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, wskazując przy tym termin, w jakim nauczyciel ma obowiązek powrotu do pracy.

Powrót z urlopu zdrowotnego

Powrót z urlopu zdrowotnego następuje, po przejściu przez nauczyciela badań kontrolnych, na które zostaje on skierowany przez dyrektora szkoły, nie później niż na 2 tygodnie przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia. Badania te przeprowadza się w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania przez nauczyciela pracy na określonym stanowisku. Istotne jest, iż nauczyciel nie ponosi żadnych kosztów związanych z orzekaniem o potrzebie skorzystania przez niego z urlopu dla poratowania zdrowia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA