REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Joanna Goliniewska
Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? / Fot. Fotolia
Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który zgłosił siebie do ubezpieczenia zdrowotnego, a zapomniał o członkach rodziny, złożył stosowny formularz kilka miesięcy później, ale z datą wcześniejszą. Którą datę należy wziąć pod uwagę: złożenia formularza czy wskazaną przez pracownika? Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

PROBLEM

Pracownik zatrudniony od 1 kwietnia 2014 r. zapomniał zgłosić córkę i żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny. Wypełniony formularz złożył dopiero 31 października br., podając datę nabycia uprawnień przez te osoby 1 kwietnia 2014 r. Czy powinniśmy zgłosić rodzinę pracownika z datą podaną przez pracownika, czyli 1 kwietnia 2014 r., czy z dniem złożenia stosownych druków, czyli z datą 31 października 2014 r.?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Zgłaszając żonę i córkę pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków jego rodziny powinni Państwo podać datę uzyskania przez nie uprawnień do tego zgłoszenia, czyli 1 kwietnia br. Nie należy przy tym mylić daty nabycia uprawnień z datą przekazania przez pracownika informacji o uprawnionych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny lub z datą faktycznego przekazania stosownego druku do ZUS.

UZASADNIENIE

Jeżeli dana osoba spełniała warunki do objęcia jej ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny w dniu zgłoszenia do tego ubezpieczenia pracownika, to powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z tą datą. W sytuacji gdy pracownik nie dopełnił obowiązku poinformowania pracodawcy o konieczności zgłoszenia członków jego rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, to dokonując zgłoszenia żony i dzieci pracownika zakład pracy powinien wskazać datę nabycia uprawnień niezależnie od tego, kiedy nastąpiło faktyczne zgłoszenie członka rodziny do tego ubezpieczenia przez pracownika.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Data nabycia uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny nie może być wcześniejsza niż:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dzień objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym osoby podlegającej temu ubezpieczeniu (obowiązkowo lub dobrowolnie), zgłaszającej danego członka rodziny oraz
  • data spełnienia warunków określonych w ustawie (np. urodzenie się dziecka ubezpieczonego, zawarcie przez ubezpieczonego związku małżeńskiego z osobą, która nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu itp.).

Zbigniew R. rozpoczął współpracę na podstawie umowy zlecenia od 3 listopada 2014 r. Jest to jego jedyny tytuł do ubezpieczeń, dlatego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zleceniobiorca zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego niepracującą żonę. Data nabycia uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny będzie datą rozpoczęcia współpracy przez Zbigniewa R.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Ewelina S., zatrudniona od 1 lutego 2006 r., zgłosiła do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny swojego męża. Jako datę nabycia uprawnień wskazała 5 listopada 2014 r., gdyż od tego dnia mąż został wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako zleceniobiorca. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Płatnik składek dokonuje zgłoszenia członków rodziny na formularzu ZUS ZCNA. W polu 02 w bloku IVA lub VA należy podać datę uzyskania przez daną osobę statusu członka rodziny. Jeśli żona i córka Państwa pracownika spełniały inne warunki ustawowe, to datą uzyskania przez nie statusu członka rodziny jest 1 kwietnia 2014 r., czyli dzień objęcia pracownika obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Osoba ubezpieczona, która sama nie zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego (np. pracownik, zleceniobiorca), ma obowiązek poinformowania właściwego podmiotu o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do tego ubezpieczenia. Taka informacja powinna być przekazana przez osobę ubezpieczoną płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających dokonanie zgłoszenia. Członek rodziny nabywa prawo do świadczeń zdrowotnych od dnia jego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoba ubezpieczona ma obowiązek poinformować płatnika składek o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających zgłoszenie.

Osoba ubezpieczona, która zgłosiła członka rodziny do tego ubezpieczenia, jest również zobowiązana poinformować płatnika składek o okolicznościach powodujących utratę statusu członka rodziny w terminie 7 dni od zaistnienia tych okoliczności. Chodzi np. o sytuacje:

  • ukończenia przez uczące się dziecko 26. roku życia,
  • uzyskania innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wówczas płatnik składek dokona wyrejestrowania członka rodziny z tego ubezpieczenia na druku ZUS ZCNA.

Osoba ubezpieczona, która nie informuje podmiotu właściwego do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o okolicznościach powodujących konieczność zgłoszenia lub wyrejestrowania członka rodziny, podlega karze grzywny (art. 193 pkt 6 ustawy zdrowotnej).

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA