| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Pracownik, który zgłosił siebie do ubezpieczenia zdrowotnego, a zapomniał o członkach rodziny, złożył stosowny formularz kilka miesięcy później, ale z datą wcześniejszą. Którą datę należy wziąć pod uwagę: złożenia formularza czy wskazaną przez pracownika? Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

PROBLEM

Pracownik zatrudniony od 1 kwietnia 2014 r. zapomniał zgłosić córkę i żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny. Wypełniony formularz złożył dopiero 31 października br., podając datę nabycia uprawnień przez te osoby 1 kwietnia 2014 r. Czy powinniśmy zgłosić rodzinę pracownika z datą podaną przez pracownika, czyli 1 kwietnia 2014 r., czy z dniem złożenia stosownych druków, czyli z datą 31 października 2014 r.?

RADA

Zgłaszając żonę i córkę pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków jego rodziny powinni Państwo podać datę uzyskania przez nie uprawnień do tego zgłoszenia, czyli 1 kwietnia br. Nie należy przy tym mylić daty nabycia uprawnień z datą przekazania przez pracownika informacji o uprawnionych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny lub z datą faktycznego przekazania stosownego druku do ZUS.

UZASADNIENIE

Jeżeli dana osoba spełniała warunki do objęcia jej ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny w dniu zgłoszenia do tego ubezpieczenia pracownika, to powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z tą datą. W sytuacji gdy pracownik nie dopełnił obowiązku poinformowania pracodawcy o konieczności zgłoszenia członków jego rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, to dokonując zgłoszenia żony i dzieci pracownika zakład pracy powinien wskazać datę nabycia uprawnień niezależnie od tego, kiedy nastąpiło faktyczne zgłoszenie członka rodziny do tego ubezpieczenia przez pracownika.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Data nabycia uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny nie może być wcześniejsza niż:

  • dzień objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym osoby podlegającej temu ubezpieczeniu (obowiązkowo lub dobrowolnie), zgłaszającej danego członka rodziny oraz
  • data spełnienia warunków określonych w ustawie (np. urodzenie się dziecka ubezpieczonego, zawarcie przez ubezpieczonego związku małżeńskiego z osobą, która nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu itp.).

Zbigniew R. rozpoczął współpracę na podstawie umowy zlecenia od 3 listopada 2014 r. Jest to jego jedyny tytuł do ubezpieczeń, dlatego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zleceniobiorca zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego niepracującą żonę. Data nabycia uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny będzie datą rozpoczęcia współpracy przez Zbigniewa R.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Ewelina S., zatrudniona od 1 lutego 2006 r., zgłosiła do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny swojego męża. Jako datę nabycia uprawnień wskazała 5 listopada 2014 r., gdyż od tego dnia mąż został wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako zleceniobiorca. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Czytaj także

Autor:

specjalista i praktyk, od 20 lat zajmuje się stosowaniem prawa ubezpieczeń społecznych, autorka licznych opracowań i publikacji z zakresu rozliczeń składkowych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? / Fot. Fotolia
Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? / Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »