REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Joanna Goliniewska
Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? / Fot. Fotolia
Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, który zgłosił siebie do ubezpieczenia zdrowotnego, a zapomniał o członkach rodziny, złożył stosowny formularz kilka miesięcy później, ale z datą wcześniejszą. Którą datę należy wziąć pod uwagę: złożenia formularza czy wskazaną przez pracownika? Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

PROBLEM

Pracownik zatrudniony od 1 kwietnia 2014 r. zapomniał zgłosić córkę i żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny. Wypełniony formularz złożył dopiero 31 października br., podając datę nabycia uprawnień przez te osoby 1 kwietnia 2014 r. Czy powinniśmy zgłosić rodzinę pracownika z datą podaną przez pracownika, czyli 1 kwietnia 2014 r., czy z dniem złożenia stosownych druków, czyli z datą 31 października 2014 r.?

Autopromocja

RADA

Zgłaszając żonę i córkę pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków jego rodziny powinni Państwo podać datę uzyskania przez nie uprawnień do tego zgłoszenia, czyli 1 kwietnia br. Nie należy przy tym mylić daty nabycia uprawnień z datą przekazania przez pracownika informacji o uprawnionych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny lub z datą faktycznego przekazania stosownego druku do ZUS.

UZASADNIENIE

Jeżeli dana osoba spełniała warunki do objęcia jej ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny w dniu zgłoszenia do tego ubezpieczenia pracownika, to powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z tą datą. W sytuacji gdy pracownik nie dopełnił obowiązku poinformowania pracodawcy o konieczności zgłoszenia członków jego rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, to dokonując zgłoszenia żony i dzieci pracownika zakład pracy powinien wskazać datę nabycia uprawnień niezależnie od tego, kiedy nastąpiło faktyczne zgłoszenie członka rodziny do tego ubezpieczenia przez pracownika.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Data nabycia uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny nie może być wcześniejsza niż:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dzień objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym osoby podlegającej temu ubezpieczeniu (obowiązkowo lub dobrowolnie), zgłaszającej danego członka rodziny oraz
 • data spełnienia warunków określonych w ustawie (np. urodzenie się dziecka ubezpieczonego, zawarcie przez ubezpieczonego związku małżeńskiego z osobą, która nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu itp.).

Zbigniew R. rozpoczął współpracę na podstawie umowy zlecenia od 3 listopada 2014 r. Jest to jego jedyny tytuł do ubezpieczeń, dlatego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zleceniobiorca zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego niepracującą żonę. Data nabycia uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny będzie datą rozpoczęcia współpracy przez Zbigniewa R.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Ewelina S., zatrudniona od 1 lutego 2006 r., zgłosiła do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny swojego męża. Jako datę nabycia uprawnień wskazała 5 listopada 2014 r., gdyż od tego dnia mąż został wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako zleceniobiorca. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Płatnik składek dokonuje zgłoszenia członków rodziny na formularzu ZUS ZCNA. W polu 02 w bloku IVA lub VA należy podać datę uzyskania przez daną osobę statusu członka rodziny. Jeśli żona i córka Państwa pracownika spełniały inne warunki ustawowe, to datą uzyskania przez nie statusu członka rodziny jest 1 kwietnia 2014 r., czyli dzień objęcia pracownika obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Osoba ubezpieczona, która sama nie zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego (np. pracownik, zleceniobiorca), ma obowiązek poinformowania właściwego podmiotu o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do tego ubezpieczenia. Taka informacja powinna być przekazana przez osobę ubezpieczoną płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających dokonanie zgłoszenia. Członek rodziny nabywa prawo do świadczeń zdrowotnych od dnia jego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoba ubezpieczona ma obowiązek poinformować płatnika składek o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających zgłoszenie.

Osoba ubezpieczona, która zgłosiła członka rodziny do tego ubezpieczenia, jest również zobowiązana poinformować płatnika składek o okolicznościach powodujących utratę statusu członka rodziny w terminie 7 dni od zaistnienia tych okoliczności. Chodzi np. o sytuacje:

 • ukończenia przez uczące się dziecko 26. roku życia,
 • uzyskania innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wówczas płatnik składek dokona wyrejestrowania członka rodziny z tego ubezpieczenia na druku ZUS ZCNA.

Osoba ubezpieczona, która nie informuje podmiotu właściwego do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o okolicznościach powodujących konieczność zgłoszenia lub wyrejestrowania członka rodziny, podlega karze grzywny (art. 193 pkt 6 ustawy zdrowotnej).

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  REKLAMA

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA