REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Szkolenie BHP. /Fot. Fotolia
Szkolenie BHP. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę?

Niedopuszczenie do zatrudnienia

Autopromocja

Szczególne obowiązki w zakresie BHP ciążą na pracodawcy. Nie może on dopuścić pracownika do zatrudnienia, jeśli dana osoba nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP.

Czas pracy

Co do zasady szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Gdyby ze względu na szkolenie został przekroczony czas pracy danego pracownika, będzie przysługiwało mu dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach albo wolne od pracy.

Zakres szkolenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkolenie BHP obejmuje zapoznanie się z podstawowymi przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy oraz w regulaminie pracy, przepisami i zasadami BHP obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy. Prowadzi je pracodawca lub wyznaczeni przez niego pracownicy (także pracownicy służby BHP).

Zobacz: Naruszenie przepisów bhp - co z zasiłkiem z ubezpieczenia wypadkowego?

Cel szkolenia

Szkolenia z zakresu BHP są bardzo istotne ze względu na spełniane przez nie cele:

 1. zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;
 2. poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
 3. nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Powrót na to samo stanowisko

Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie BHP jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Co więcej, musi pamiętać o prowadzeniu szkoleń okresowych. Gdyby pracownik wrócił na to samo stanowisko pracy u poprzedniego pracodawcy po okresie przerwy, przeprowadzenie szkolenia również byłoby obowiązkowe (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lutego 1999 r., sygn. akt II SA/Wr 975/97). Warto wspomnieć w tym miejscu, że dotyczy to również wstępnych badań lekarskich.

Inaczej jest w sytuacji podejmowania przez pracownika pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W tym przypadku nie ma obowiązku przeprowadzenia szkolenia z zakresu BHP. Uznaje się, że podjęcie pracy w takich warunkach u innego pracodawcy również zwalnia z obowiązku przeprowadzenia szkolenia.

Zobacz także: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Autopromocja

Oprócz spełniania wyżej opisanych obowiązków, zadaniem pracodawcy jest zaznajomienie pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Wydaje on szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy. Obowiązek wydania przez pracodawcę instrukcji i wskazówek dotyczy wszystkich stanowisk pracy, także tych, które nie wiążą się z wykonywaniem pracy w jednym i tym samym miejscu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 lutego 1999 r., sygn. akt II SA/Wr 935/98).

Natomiast pracownik potwierdza na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Następuje to w postaci imiennego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie BHP. Warto zaznaczyć, że odmowa potwierdzenia przez pracownika na piśmie, że został zapoznany z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy nie jest równoznaczna z odmową ich przestrzegania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. akt II PK 304/05). 

Zobacz także: Forum Kadry - BHP

Szkolenie pracodawcy

Pracodawcy pamiętając o swoich pracownikach, często zapominają o sobie. Oni również zobowiązani są do odbycia szkoleń w dziedzinie BHP. Powinni zostać przeszkoleni z zakresu niezbędnego do wykonywania ciążących na nich obowiązków. Odróżnia go to od pracowników, którzy muszą być przeszkoleni z zasad BHP dotyczących wszystkich stanowisk pracy. Co więcej, szkolenie to należy okresowo powtarzać.

Odpowiedzialność

Obowiązki zatrudniającego dotyczące zakresu BHP pełnią funkcję ochronną. W razie nieprzeprowadzenia szkoleń BHP pracodawca popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Gdyby przeprowadzający kontrolę inspektor pracy stwierdził brak szkoleń, pracodawca może zostać ukarany mandatem od 1000 do 2000 zł. W przypadku gdy w trakcie kolejnej kontroli ponownie okaże się, że pracodawca nie wywiązuje się prawidłowo z obowiązku szkolenia pracowników, inspektor może nałożyć mandat do 5000 zł.

Znajomość przepisów i przeprowadzone szkolenia mają zapobiec wypadkom przy pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2008 r. (II PK 100/08) pracodawca ponosi na zasadzie winy (art. 415 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy) odpowiedzialność za szkodę doznaną przez pracownika wskutek wypadku przy pracy, gdy można uznać, że do zdarzenia doszło w wyniku niedopełnienia ciążących na pracodawcy obowiązków, np. właśnie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zobacz także: Umowa o badania profilaktyczne

Szczegóły szkoleń

Szczegóły dotyczące szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, które określa:

 1. szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
 2. zakres szkolenia;
 3. wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia;
 4. sposób dokumentowania szkolenia;
 5. przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA