REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Szkolenie BHP. /Fot. Fotolia
Szkolenie BHP. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę?

Niedopuszczenie do zatrudnienia

REKLAMA

Autopromocja

Szczególne obowiązki w zakresie BHP ciążą na pracodawcy. Nie może on dopuścić pracownika do zatrudnienia, jeśli dana osoba nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP.

Czas pracy

Co do zasady szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Gdyby ze względu na szkolenie został przekroczony czas pracy danego pracownika, będzie przysługiwało mu dodatkowe wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach albo wolne od pracy.

Zakres szkolenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkolenie BHP obejmuje zapoznanie się z podstawowymi przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy oraz w regulaminie pracy, przepisami i zasadami BHP obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także zasadami udzielania pierwszej pomocy. Prowadzi je pracodawca lub wyznaczeni przez niego pracownicy (także pracownicy służby BHP).

Zobacz: Naruszenie przepisów bhp - co z zasiłkiem z ubezpieczenia wypadkowego?

Cel szkolenia

Szkolenia z zakresu BHP są bardzo istotne ze względu na spełniane przez nie cele:

  1. zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;
  2. poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
  3. nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Powrót na to samo stanowisko

Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie BHP jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Co więcej, musi pamiętać o prowadzeniu szkoleń okresowych. Gdyby pracownik wrócił na to samo stanowisko pracy u poprzedniego pracodawcy po okresie przerwy, przeprowadzenie szkolenia również byłoby obowiązkowe (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lutego 1999 r., sygn. akt II SA/Wr 975/97). Warto wspomnieć w tym miejscu, że dotyczy to również wstępnych badań lekarskich.

Inaczej jest w sytuacji podejmowania przez pracownika pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W tym przypadku nie ma obowiązku przeprowadzenia szkolenia z zakresu BHP. Uznaje się, że podjęcie pracy w takich warunkach u innego pracodawcy również zwalnia z obowiązku przeprowadzenia szkolenia.

Zobacz także: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

REKLAMA

Oprócz spełniania wyżej opisanych obowiązków, zadaniem pracodawcy jest zaznajomienie pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Wydaje on szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy. Obowiązek wydania przez pracodawcę instrukcji i wskazówek dotyczy wszystkich stanowisk pracy, także tych, które nie wiążą się z wykonywaniem pracy w jednym i tym samym miejscu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 lutego 1999 r., sygn. akt II SA/Wr 935/98).

Natomiast pracownik potwierdza na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Następuje to w postaci imiennego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie BHP. Warto zaznaczyć, że odmowa potwierdzenia przez pracownika na piśmie, że został zapoznany z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy nie jest równoznaczna z odmową ich przestrzegania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. akt II PK 304/05). 

Zobacz także: Forum Kadry - BHP

Szkolenie pracodawcy

Pracodawcy pamiętając o swoich pracownikach, często zapominają o sobie. Oni również zobowiązani są do odbycia szkoleń w dziedzinie BHP. Powinni zostać przeszkoleni z zakresu niezbędnego do wykonywania ciążących na nich obowiązków. Odróżnia go to od pracowników, którzy muszą być przeszkoleni z zasad BHP dotyczących wszystkich stanowisk pracy. Co więcej, szkolenie to należy okresowo powtarzać.

Odpowiedzialność

Obowiązki zatrudniającego dotyczące zakresu BHP pełnią funkcję ochronną. W razie nieprzeprowadzenia szkoleń BHP pracodawca popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Gdyby przeprowadzający kontrolę inspektor pracy stwierdził brak szkoleń, pracodawca może zostać ukarany mandatem od 1000 do 2000 zł. W przypadku gdy w trakcie kolejnej kontroli ponownie okaże się, że pracodawca nie wywiązuje się prawidłowo z obowiązku szkolenia pracowników, inspektor może nałożyć mandat do 5000 zł.

Znajomość przepisów i przeprowadzone szkolenia mają zapobiec wypadkom przy pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2008 r. (II PK 100/08) pracodawca ponosi na zasadzie winy (art. 415 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy) odpowiedzialność za szkodę doznaną przez pracownika wskutek wypadku przy pracy, gdy można uznać, że do zdarzenia doszło w wyniku niedopełnienia ciążących na pracodawcy obowiązków, np. właśnie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zobacz także: Umowa o badania profilaktyczne

Szczegóły szkoleń

Szczegóły dotyczące szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, które określa:

  1. szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
  2. zakres szkolenia;
  3. wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia;
  4. sposób dokumentowania szkolenia;
  5. przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

Od grudnia zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

500 plus dla niesamodzielnych - jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? [Katalog świadczeń]

Świadczenie 500 plus dla osoby niesamodzielnej wypłacane z ZUS od marca tego roku przysługuje większej liczbie osób. Przeciętnie przyznawane jest w kwocie 462 złotych, a maksymalnie można otrzymać 500 złotych. Od czego to zależy? Jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? Oto katalog świadczeń.

REKLAMA

Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków

Pracownicy, którym pozostały 4 lata do emerytury, podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem umowy o pracę nie można wypowiedzieć pracownicy, która ukończyła 56 lat oraz pracownikowi, który skończył 61 lat. Ochrona kończy się, gdy zostanie osiągnięty wiek emerytalny.

Kodeks pracy w 2025 roku – jakie ważne zmiany nas czekają?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie w 2025 roku. Pracodawcy zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Umowy cywilnoprawne będą wliczane do stażu pracy. Przepisy o układach zbiorowych pracy znajdą się w osobnej ustawie. Wzrośnie wiele świadczeń przysługujących pracownikom. Zmiany w prawie pracy obejmują szeroki zakres zagadnień - od praw pracowniczych po mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne i starsze.

Wybór instytucji zarządzającej PPK wymaga porozumienia z tzw. stroną społeczną

Wybór instytucji finansowej, która zarządza PPK, wymaga dokonania porozumienia ze stroną społeczną. Co to właściwie oznacza? Co więcej, porozumienia ze stroną społeczną wymaga również zmiana umowy o zarządzanie PPK oraz zmiana instytucji finansowej.

Za wcześnie na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Wynagrodzenia pracowników byłyby niższe

Tydzień pracy skrócony do czterech dni nie ma uzasadnienia. Krótszy tydzień pracy wymagałby zatrudnienia nowych pracowników. Niemożliwe byłoby utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie.

REKLAMA

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy. Komu przysługuje 20 dni, a kto może liczyć na 26 dni? Ile dni urlopu na żądanie w 2025 r.? Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r.?

Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?

REKLAMA