REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem (art. 176-189)

Dział ósmy reguluje głównie ochronę pracy kobiet w związku z macierzyństwem. Tytuł działu akcentuje także możliwość korzystania z uprawnień wychowawczych przez pracowników, jednak większość opisanych praw z samej swej natury może przysługiwać tylko kobietom.

Obowiązki pracodawcy i pracownika (art. 94-113)

Dział czwarty zawiera zespół norm dotyczących zasad wykonywania pracy przez pracownika, a także przez pracodawcę. Kodeks pracy określa szczegółowo poszczególne obowiązki każdej ze stron zawierających umowę o pracę, zarówno pracodawcy jak i pracownika.

Jak stwierdzić chorobę zawodową

Od 3 lipca 2009 r. zmieniły się przepisy dotyczące chorób zawodowych. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca 2008 r. stwierdzającego niezgodność z Konstytucją RP niektórych przepisów Kodeksu pracy dotyczących chorób zawodowych.

Czy za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę można oddać pracownikom wolne skracając godziny pracy

Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin.

REKLAMA

Czy należy wydawać ZUS RMUA pracownicy, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS

Nasza pracownica od 12 maja br. jest nieobecna w pracy. Najpierw pobierała wynagrodzenie chorobowe, potem zasiłek chorobowy, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. W tym okresie nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia z umowy o pracę, tylko zasiłek wypłacany przez ZUS. Czy za miesiące, w których nie otrzymała żadnych przychodów podlegających składkom, powinniśmy wydawać jej ZUS RMUA?

Jak obliczyć dodatek za pracę w porze nocnej

Moja firma świadczy usługi informatyczne związane głównie z obsługą systemów alarmowych. W związku z tym musimy pracować przez całą dobę. Moi pracownicy pracują na trzy zmiany (tj. w godz. od 6.00 do 14.00, od 14.00 do 22.00 i od 22.00 do 6.00), a pora nocna w mojej firmie trwa w godz. od 22.00 do 6.00. Ostatnio serwisant pracujący na II zmianie został wezwany do usunięcia awarii u klienta i pracował do godz. 24.00. U klienta w firmie obowiązuje pora nocna w godz. od 23.00 do 7.00. Czy muszę wypłacić temu pracownikowi dodatek za pracę w porze nocnej według godzin obowiązujących w moim zakładzie pracy, czy według godzin obowiązujących u klienta, u którego wykonywał usługę? A co z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych?

Ochrona dóbr osobistych pracownika

Dobra osobiste pracownika są chronione przez przepisy Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego. W razie ich naruszenia przez pracodawcę, pracownik ma możliwość wystąpić o ich ochronę do sądu i dochodzić roszczeń majątkowych lub niemajątkowych.

Jak kształtować wizerunek firmy

Niedawno założyłem firmę logistyczną. Wiem, jak ważny we współczesnym świecie jest wizerunek firmy. Zasada „Jak cię widzą, tak cię piszą” obowiązuje nadal. Chciałbym, aby wizerunek zewnętrzny mojej firmy był elegancki i prosty. Jakie zasady obowiązują przy wyborze papieru firmowego i wizytówek? Jaki powinien być układ informacji na tych drukach? Mam problem z doborem kolorystyki. Zamierzam także wprowadzić jednolity układ korespondencji e-mailowej.

REKLAMA

Kiedy pracownikom zatrudnionym w biurze przysługują napoje chłodzące

Zatrudniamy w naszej firmie pracowników biurowych. Przy jakiej temperaturze w okresie letnim musimy im zapewniać napoje chłodzące? Jaka jest maksymalna temperatura, w której mogą oni wykonywać pracę w pomieszczeniach pracy?

Student w zakładzie pracy

Student przyjęty na praktykę może częściowo zastąpić pracownika będącego na urlopie. Pracodawca musi jednak pamiętać o obowiązkach, jakie na nim ciążą w związku z przyjęciem na praktykę, np. związanych z bhp.

Jak zatrudniać w wakacje

W wielu firmach w okresie wakacyjnym pojawia się konieczność uzupełnienia kadr – zastąpienia pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych. Krótkoterminowa praca może być wykonywana na podstawie różnych umów o pracę, np. umowy na zastępstwo.

Dyskryminacja w przyznawaniu świadczeń socjalnych

W wielu regulaminach pracodawcy w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi czy przedstawicielami pracowników zamieszczają zapisy, które są niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i dyskryminują niektóre grupy pracowników.

Obowiązki pracodawcy wobec osoby niepełnosprawnej

Niepełnosprawność na polskim rynku pracy nie jest już dziś sytuacją patologiczną, gdyż z roku na rok coraz większa liczba pracodawców decyduje się zatrudniać osoby niepełnosprawne w swoich przedsiębiorstwach czy urzędach.

Prywatny samochód do celów służbowych

Część pracowników naszej firmy używa swoich prywatnych samochodów do celów służbowych – dojazdy na spotkania z klientami firmy, a także prywatnych telefonów komórkowych do rozmów z klientami i umawiania z nimi spotkań. W jaki sposób należy refundować koszty używania prywatnych pojazdów i telefonów do celów służbowych? Czy powinna zostać zawarta jakaś umowa regulująca tę kwestię?

Czynności doraźne działacza związkowego

Pracodawca powinien zostać uprzedzony o doraźnym zwolnieniu swojego pracownika.

Świadczenie pracy bez umowy

Brak pisemnej umowy o pracę może być wynikiem nie tylko pracy na czarno, ale także zawarcia jej w formie ustnej, czyli bez potwierdzenia na piśmie tego faktu. W obu przypadkach pracodawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenie.

Kontrolne badania lekarskie

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Przed porodem była na zwolnieniu lekarskim (związanym z ciążą) dłużej niż 30 dni. Po urlopie macierzyńskim chciałaby udać się na urlop wypoczynkowy, a następnie na urlop wychowawczy. Czy w związku z niezdolnością do pracy dłuższą niż 30 dni (przed porodem) należy skierować pracownicę na badania kontrolne zanim uda się na urlop wypoczynkowy?

Czy jest możliwe złożenie skargi o wznowienie postępowania w sprawie o zasiłek chorobowy

Przywrócenie 3-miesięcznego terminu do złożenia skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem jest dopuszczalne, jeżeli wnioskujący wykażą, że – działając z należytą starannością – nie dowiedzieli się w odpowiednim czasie o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego podważającego normy, na podstawie których zapadł kwestionowany wyrok (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 r., I UO 3/08).

Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Od stycznia 2010 r. pracodawca poniesie wyższe koszty zatrudnienia, gdyż ustawodawca wprowadził obowiązek podlegania zleceniobiorców ubezpieczeniom wypadkowym.

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik, który jest zatrudniony w naszym urzędzie gminy, chorował przez 182 dni. Obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jednym z dodatków, który otrzymują zatrudnieni u nas pracownicy, jest dodatek stażowy. Czy wliczyć go do podstawy świadczenia rehabilitacyjnego, czy wypłacać dodatek pracownikowi w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego?

Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym

Pracownik od 1 do 30 czerwca 2009 r., czyli do dnia rozwiązania umowy o pracę, był na urlopie bezpłatnym. 3 lipca 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Czy były pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych? Czy mamy jakieś obowiązki wobec byłego pracownika?

Wymiar urlopu szkoleniowego

Skierowaliśmy pracownika na kurs doszkalający. Ile mam udzielić urlopu szkoleniowego?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą na swój wniosek zostać objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Jaką kwotę można potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za pracę, jeśli jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1800 zł, a pracownik ma 2 tytuły wykonawcze – zajęcie na poczet niespłaconych alimentów do wysokości 60% wynagrodzenia oraz niespłaconego kredytu w banku do wysokości 50% wynagrodzenia?

Przetwarzanie danych osobowych w zatrudnieniu

Pracodawca, przekazując dane osobowe pracownika, musi pamiętać, że tylko niektóre z nich może udostępnić bez zgody pracownika, np. dane niezbędne do zgłoszenia pracownika do ZUS.

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Pracownik przebywa na urlopie okolicznościowym. Zbliża się jednak termin zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop okolicznościowy i udzielić urlopu wypoczynkowego?

Nienależnie pobrany zasiłek chorobowy

W kwietniu 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Od 2 czerwca 2009 r. mamy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego? Jesteśmy płatnikiem tego zasiłku, a wypłaconą kwotę potrąciliśmy rozliczając w maju 2009 r. za pracowników składki ZUS.

Nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Pracodawca, aby ustrzec się od zarzutu dyskryminacji ze strony pracowników, musi zwrócić szczególną uwagę na zapisy prawa wewnątrzzakładowego, np. regulaminu zfśs.

Wysokość zasiłku chorobowego

Pracownik w 2009 r. ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2007 r. ukończył 50 lat. Na początku maja 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za 14 dni zwolnienia lekarskiego. W jakiej wysokości wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy od 15. dnia zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu, 70% czy 80% podstawy wymiaru?

Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony warunki umowy na mniej korzystne. Jest on członkiem związku zawodowego działającego w naszym zakładzie. Czy musimy skonsultować zamiar wypowiedzenia zmieniającego i podać jego przyczynę związkom zawodowym?

Zasiłek chorobowy w czasie urlopu bezpłatnego

Jeden z moich pracowników przebywa na urlopie bezpłatnym. Jeżeli stanie się niezdolny do pracy i przedstawi mi zwolnienie lekarskie, czy muszę wypłacać mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Mam również pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Co w przypadku jej choroby? Czy muszę wypłacać zasiłek chorobowy?

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, który pracodawca zamierza wypłacać pracownikom? Czy należy przydzielić go tylko pracownikom na stanowiskach, na których - zgodnie z przyjętą w firmie tabelą norm odzieży - obowiązuje odzież robocza czy wszystkim zatrudnionym?

Podstawa wymiaru zasiłków

Zawarliśmy z inną firmą porozumienie o przejęciu części jej majątku i części pracowników. Nie jest to jednak przejęcie w trybie z art. 231 Kodeksu pracy. Z przejmowanymi pracownikami zostały rozwiązane umowy o pracę, otrzymali świadectwa pracy, wyrejestrowano ich z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z kodem tytułu 100. Od następnego dnia podpisaliśmy z pracownikami nowe umowy o pracę i zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń w ZUS. W porozumieniu podpisanym z pracownikami jest zapis, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się art. 231 Kodeksu pracy. Pracownik zachorował po miesiącu pracy u nas. Z jakiego okresu wyliczyć dla niego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, z 12 miesięcy kalendarzowych, czy z okresu pracy w naszym zakładzie pracy?

Wypadek podczas służbowego wyjścia

Pracownik 10 czerwca 2009 r. przeprowadzał 4-godzinne szkolenie dla nowych pracowników poza siedzibą firmy. Takie szkolenia pracownik przeprowadza cyklicznie, co wynika z zakresu jego obowiązków. Wracając do siedziby firmy pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 10 czerwca do 3 lipca 2009 r. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, czy z ubezpieczenia wypadkowego? Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczenia? Jesteśmy uprawnieni do wypłacania zasiłków.

Ile czasu powinna trwać przerwa na posiłek

Jestem pracownicą firmy zajmującej się księgowością. Wiem, że na 6 godzin pracy przypada 15 minut przerwy na posiłek. Jestem zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy. Jakiej długości przerwa przysługuje mi w takiej sytuacji?

Czy wypłacać zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 30 kwietnia 2009 r. Pracownik jeszcze podczas pracy u nas podpisał umowę zlecenia z inną firmą na okres od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. Od 1 maja 2009 r. został objęty obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym z umowy zlecenia. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero 10 maja 2009 r. Czy w sytuacji, gdy od 15 marca dostarcza nam kolejne zwolnienia lekarskie, jesteśmy zobowiązani wypłacić zasiłek również po 30 kwietnia? Jeżeli tak, to do kiedy?

Czy pracownikom zatrudnionym w uciążliwych warunkach można wydawać talony zamiast posiłków

Pracownicy naszej firmy wykonują pracę w uciążliwych warunkach, dlatego jesteśmy zobowiązani do zapewnienia im posiłków profilaktycznych. Zamierzamy rozwiązać tę kwestię wydając pracownikom talony obiadowe. Czy od wartości talonów powinniśmy naliczać składki i podatek?

Kiedy pracownik musi stawić się na badania kontrolne

Jeden z zatrudnionych u mnie pracowników przebywał 20 dni na zwolnieniu lekarskim. Po upływie tego okresu był 1 dzień na urlopie wypoczynkowym, po czym następnego dnia poszedł na kolejne zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy mam obowiązek wysłać tego pracownika na badania kontrolne?

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownica wychowuje samotnie ośmioletnie dziecko. Kilka dni temu złożyła wniosek o wykorzystanie dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem za 2008 r. Pracodawca nie uwzględnił jej wniosku i odmówił udzielenia dni wolnych. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Zasady zwolnień grupowych

Moja firma jest w trudnej sytuacji finansowej - grozi jej upadłość. Zatrudniam 26 pracowników. Dlatego zwracam się z prośbą o informację, jak należy rozwiązać umowę z pracownikiem z przyczyn niedotyczących pracownika?

Czy pracodawca może kwestionować wysokość kosztów podróży służbowej

Wysłałem 4 pracowników w kilkudniową podróż służbową. Nocleg zapewniłem im w hotelu. Na miejscu okazało się, że przez pomyłkę zostały dla nich zarezerwowane pokoje „małżeńskie”, tzn. dwa pokoje, a w każdym po jednym dwuosobowym łóżku. Pracownicy odmówili noclegu w takich warunkach i udali się do innego hotelu (w tym już nie było innych wolnych pokoi). Po powrocie z delegacji przedstawili mi rachunek za pobyt i okazało się, że hotel, w którym nocowali, był znacznie droższy, od tego, który ja im zarezerwowałem. Czy mogę odmówić zwrotu kosztów za nocleg?

Ochrona danych osobowych w stosunkach pracy

Pracodawca, zatrudniając pracownika, wchodzi w posiadanie jego danych osobowych. W związku z tym musi pamiętać o tym, że takie informacje podlegają szczególnej ochronie a przetwarzanie danych tzw. wrażliwych jest zabronione.

Dopłaty do wypoczynku

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają możliwość wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku bankowym funduszu, np. na dofinansowanie do wypoczynku pracowników.

Czy prowadzący pozarolniczą działalność ma prawo do zasiłku chorobowego w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę

Jestem na urlopie macierzyńskim w zakładzie pracy. Równocześnie prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. Zgłosiłam się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności. Czy w tej sytuacji przysługuje mi zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy na starszego syna z działalności, jeżeli mam równocześnie prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Czy przedsiębiorcy pobierającemu rentę rodzinną przysługuje zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i od 2 marca 2009 r. nieprzerwanie jestem na zasiłku chorobowym. 10 kwietnia 2009 r. złożyłam w ZUS wniosek o rentę rodzinną po mężu, którą do tej pory pobierała córka. Utraciła do niej prawo, ponieważ w kwietniu 2009 r. skończyła studia. Jako wdowa mam prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli w ciągu 5 lat od zaprzestania pobierania renty przez dziecko będę niezdolna do pracy. Czy po uzyskaniu prawa do renty będę miała prawo do zasiłku chorobowego?

Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

W zakładzie jest zatrudnionych 15 osób. Pracownica naszej firmy jest w ciąży. Od grudnia 2008 r. otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Na zwolnieniu lekarskim będzie nieprzerwanie do dnia porodu. Jakie dokumenty muszę przygotować do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica niedawno zawarła związek małżeński z właścicielem firmy? Czy ZUS ustali jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, czy jako osobie współpracującej?

Palarnia w zakładzie pracy

Obecnie zmieniamy regulamin pracy obowiązujący w naszej firmie. Czy jeśli wprowadzimy w nim zapis, że na terenie zakładu pracy nie można palić, a złamanie tego zakazu jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, zwolni to nas od obowiązku tworzenia palarni?

Choroba nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Co należy zrobić, gdy do ZUS nie wpłynęły wysłane przez pracodawcę zwolnienia lekarskie pracownika

Nasza pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jest w zagrożonej ciąży. Dostarczyła nam zwolnienia i wypłaciliśmy jej wynagrodzenie chorobowe. Po zakończeniu wypłaty wynagrodzenia wysyłaliśmy zwolnienia lekarskie listem poleconym do ZUS w celu wypłaty zasiłku chorobowego. Pracownica nie otrzymała zasiłku chorobowego za marzec i kwiecień. Okazało się, że do ZUS nie wpłynęły wysłane przez nas zwolnienia lekarskie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić, aby pracownica otrzymała przysługujący jej zasiłek chorobowy?

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

REKLAMA