| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Jaką kwotę można potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za pracę, jeśli jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1800 zł, a pracownik ma 2 tytuły wykonawcze – zajęcie na poczet niespłaconych alimentów do wysokości 60% wynagrodzenia oraz niespłaconego kredytu w banku do wysokości 50% wynagrodzenia?

RADA

Z wynagrodzenia za pracę pracownika mogą Państwo potrącić tylko kwotę 792,26 zł na zaspokojenie niespłaconych świadczeń alimentacyjnych. Natomiast nie będą Państwo mogli potracić żadnej kwoty z tytułu niespłaconego kredytu.

UZASADNIENIE

Potrąceń można dokonywać tylko w określonych granicach, m.in. w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia oraz przy egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia. Ponadto „minimalnym zabezpieczeniem” pracownika jest kwota wolna od potrąceń, która jednak nie obowiązuje w przypadku potrąceń należności alimentacyjnych.

Kwota wolna od potrąceń wynosi:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • 90% wynagrodzenia minimalnego – przy potrącaniu kar pieniężnych.

Natomiast w przypadku zbiegu potrąceń z różnych tytułów, potrącenia kwot egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami należności alimentacyjnych – 3/5 wynagrodzenia.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymienione kwoty „minimalnego zabezpieczenia” ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

W przypadku Państwa pracownika mamy do czynienia ze zbiegiem potrąceń z różnych tytułów (niespłacony kredyt bankowy oraz należności alimentacyjne). Wówczas egzekucja nie może przekroczyć 3/5 wynagrodzenia.

Ustalenie maksymalnej kwoty potrącenia z wynagrodzenia Państwa pracownika powinno wyglądać następująco:

  • przy założeniu, że pracownik jest uprawniony do podstawowych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 111,25 zł oraz ulgi podatkowej wynoszącej 46,33 zł, należy wyliczyć kwotę wynagrodzenia netto dla pracownika:

1800 zł – kwota wynagrodzenia brutto,

1800 zł × 13,71% = 246,78 zł – kwota składek na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika,

[(1800 zł – 246,78 zł) × 7,75%] = 120,37 zł – składka na ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia od podatku,

(1800 zł – 246,78 zł) × 9% = 139,79 zł – składka na ubezpieczenie zdrowotne,

1800 zł – 246,78 zł – 111,25 zł = 1442 zł,

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »