REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Dobry Start" 300 zł na wyprawkę, wielu może podnieść o 100 zł: ruszył nabór wniosków w programie

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
"Dobry Start" 300 zł na wyprawkę, wielu może podnieść o 100 zł: ruszył nabór wniosków w programie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Już ruszył nabór wniosków w programie 300 Plus, co ważne wielu może podnieść świadczenie o 100 zł. Jak to zrobić i komu przysługuje? W 2023 r. ZUS wypłacił 1 mld 38 mln zł w ramach świadczenia "Dobry Start". 300 zł na wyprawkę szkolną otrzymało w ubiegłym roku 4,6 mln dzieci, świadczenie cieszy się popularnością, teraz zyska jeszcze bardziej bo można je zwiększyć!
rozwiń >

Komu należy się 300 Plus?

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. Te 300 zł to świadczenie pieniężne w formie jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Głównym przeznaczeniem pieniędzy ma być wyprawka szkolna, m.in. przybory szkolne, materiały naukowe, podręczniki, odzież itd.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

 Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole,  świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Czy 300 Plus zależy od dochodu?

Rodziny otrzymają świadczenie 300 Plus bez względu na dochód.

Czy Dobry Start należy się studentom?

Nie, świadczenie z z programu „Dobry Start” przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole, a nie w szkole wyższej. Program ten nie obejmuje studentów, pomimo iż granica wieku to aż 24 lat.

Czy 300 plus dla przedszkolaka?

Co istotne, świadczenie nie przysługuje też na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Jak złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną?

Aby otrzymać wsparcie w postaci 300 zł na wyprawkę szkolną należy złożyć wniosek, taki wniosek może złożyć opiekun prawny czy opiekun faktyczny dziecka, mama czy tata dziecka. Co ważne, wniosek mogą też złożyć samodzielnie pełnoletni uczniowie, niepozostający na utrzymaniu rodziców, a także osoby usamodzielniane wychodzące z pieczy zastępczej.

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie dobry start, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. We wniosku należy podać podstawowe dane osobowe oraz numer rachunku bankowego, adres e-mail i numer telefonu oraz podstawowe dane o dzieciach i szkołach, do których uczęszczają. 

Kiedy składa się wniosek 300+ 2024?

Wnioski  drogą online  można składać od 1 lipca do 30 listopada. Już kilku dni, bo od 1 lipca 2024 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025.

Jak złożyć wniosek o świadczenie 300 +?

Wnioski można składać jedynie drogą online (elektorniczną)  przez:

  • portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS

  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, 

  • bankowość elektroniczną.

Ważne
Złóż wniosek w lipcu czy sierpniu a pieniądze otrzymasz we wrześniu

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie 2024), to wsparcie też trafi do rodziny, ale dopiero w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Jak wypłacane jest 300 plus?

Wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

"Dobry Start" 300 zł na wyprawkę wielu może podnieść o 100 zł. Jak i dla kogo?

Raz w roku wypłacany jest dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 zł. Łącząc to świadczenie z 300 plus można otrzymać nawet 400 zł na dziecko. Niemniej jednak nie jest to świadczenie, które przysługuje wielu rodzinom. Taki dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego jest przyznawane jedynie osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dlaczego? To świadczenie, które przysługuje jedynie rodzicom dzieci, którzy pobierają zasiłek rodzinny. 

Ważne

Zasiłek rodzinny jest wypłacany, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami 764 zł.  Zasiłek rodzinny wynosi obecnie od 95 do 135 zł miesięcznie. 

100 zł dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego: wnioski do 31 października 2024

Co jeśli próg dochodowy zostanie przekroczony? Okazuje się, że obowiązuje mechanizm "złotówka za złotówkę". Wniosek o tzw. 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego można składać do 31 października 2024 r.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA