REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów. Ale co ze składkami ZUS?

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów. Ale co ze składkami ZUS?
Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów. Ale co ze składkami ZUS?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Studenci często pracują na podstawie umów cywilnoprawnych – zlecenia i o dzieło. Zdarza się też, że podpisują umowy o pracę. Warto wiedzieć, jakie składki trzeba opłacać od takich umów.

Jakimi ubezpieczeniami jest objęty pracujący student [TABELA]?

UBEZPIECZENIE

UMOWA O DZIEŁO
(student nie zawiera jej z własnym
pracodawcą i nie wykonuje umowy
na jego rzecz)

UMOWA ZLECENIA
(student nie zawiera jej z własnym pracodawcą
i nie wykonuje umowy na jego rzecz oraz
nie ukończył 26 lat; 

UMOWA
O PRACĘ

EMERYTALNE

nie podlega ubezpieczeniu

nie podlega ubezpieczeniu

obowiązkowe

RENTOWE

nie podlega ubezpieczeniu

nie podlega ubezpieczeniu

obowiązkowe

CHOROBOWE

nie podlega ubezpieczeniu

nie podlega ubezpieczeniu

obowiązkowe

WYPADKOWE

nie podlega ubezpieczeniu

nie podlega ubezpieczeniu

obowiązkowe

ZDROWOTNE

nie podlega ubezpieczeniu

nie podlega ubezpieczeniu

obowiązkowe

Umowa o dzieło a składki ZUS

Ważne

Niezależnie czy jest się studentem czy nie, od umowy o dzieło nie płaci się żadnych składek.

- Student otrzymuje co prawda wyższe wynagrodzenie, ale nie ma ubezpieczenia, bo składki za niego nie są opłacane – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Autopromocja

Rzeczniczka wyjaśnia, że jeśli jednak student wykonuje umowę o dzieło na rzecz firmy,  w której pracuje na umowę o pracę, bądź zawrze umowę o dzieło z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy o dzieło wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (łącznie ze składkami od wynagrodzenia pracowniczego).

Umowa zlecenia a ubezpieczenie

Student do ukończenia 26 roku życia, wykonujący umowę zlecenie nie podlega ubezpieczeniom z tego tytułu. 

- Zleceniodawca wówczas zwolniony jest z opłacania od tej umowy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.  By tak się stało, zleceniobiorca musi posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia – przestrzega Kowalska-Matis.

Status studenta przysługuje osobie od dnia przyjęcia w poczet studentów (czyli immatrykulacji) do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Za studenta uważa się osobę, która studiuje na studiach licencjackich lub inżynierskich, magisterskich uzupełniających lub jednolitych studiach magisterskich. Studentami, według przepisów ubezpieczeniowych, nie są osoby na studiach doktoranckich oraz podyplomowych, nawet jeśli mają mniej niż 26 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze zwolnienia w opłacaniu składek nie korzysta także student, który podpisuje umowę zlecenia z własnym pracodawcą (czyli tam gdzie ma już umowę o pracę). W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę. Ta sama zasada dotyczy kiedy student zawrze umowę zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca i wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy. Pracodawca musi wówczas opłacić od umowy zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (podstawę oskładkowania stanowi suma wynagrodzenia z umowy o pracę oraz umowy zlecenia). 

Student powyżej 26 roku życia, który pracuje na umowę zlecenia i jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych (inaczej mówiąc nie jest zatrudniony nigdzie indziej, nie ma żadnych innych źródeł dochodu np. z innej umowy zlecenia czy działalności gospodarczej) podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. 

- Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Oznacza to, że to zleceniobiorca sam decyduje o tym, czy chce podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, czy nie. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje na wniosek studenta, który zgłasza to zleceniodawcy. Jeśli student zdecyduje się na objęcie takim ubezpieczeniem, może korzystać z płatnych zwolnień chorobowych – opowiada Iwona Kowalska-Matis .

Umowa o pracę ze studentem

Student zatrudniony na umowę o pracę, nawet jeśli ma mniej niż 26 lat podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy. Pracodawca opłaca więc za niego obowiązkowo wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne. 

Student, który pracuje na umowę o pracę zyskuje wiele przywilejów, których nie mają osoby pracujące na umowę o dzieło lub zlecenia. Między innymi ma prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jest też objęty wszystkimi obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, a w związku z tym korzysta z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – ma prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.

Jak mogę sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za mnie składki do ZUS-u?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy szef płaci składki na ubezpieczenia społeczne, można to sprawdzić na kilka sposobów. Można przyjść do placówki ZUS osobiście i uzyskać informacje od ręki (konieczny będzie dowód osobisty lub paszport). Kolejną opcją jest napisanie wniosku do ZUS (gotowe formularze ZUS ZZU są w każdej placówce i na stronie internetowej www.zus.pl). Wówczas odpowiedź zostanie przysłana listem. Wygodnym i szybkim sposobem jest skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Po zalogowaniu się do portalu PUE, w profilu  ubezpieczonego, w zakładce  „Ubezpieczenia i płatnicy” możemy sprawdzić, czy pracodawca zgłosił ją do ubezpieczeń. Możemy także skorzystać z wideorozmowy z pracownikiem ZUS,  czyli e-wizyty.

Więcej informacji dotyczących zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym znaleźć można na stronie internetowej ZUS.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 85 proc. ceny zakupu samochodu - od 1 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie

Można uzyskać nawet 85 proc. dofinansowania do ceny zakupu samochodu osobowego. 1 sierpnia 2024 r. rozpocznie się nabór wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością.

Dwie podwyżki płacy minimalnej w roku nigdy więcej nie powinny mieć miejsca. Dlaczego?

Dwie podwyżki płacy minimalnej w jednym roku nigdy więcej nie powinny mieć miejsca. Dlaczego lepsza jest jedna podwyżka a wyższa niż dwie a niższe w roku kalendarzowym?

Kto może przystąpić do PPK?

Kto może przystąpić do PPK i oszczędzać w programie? Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia. Jak obliczyć zatrudnienie?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy od 1 lipca 2024 r. - zmiany i nowe obowiązki pracodawców

Jakie zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2024 roku? Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na polskich pracodawców? Legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy został przedłużony do 30 września 2025 r. Do końca września przedłużono również ważność dokumentów takich jak wizy krajowe czy karta pobytu. Wprowadzono możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin. Co jeszcze zmieniło się od lipca?

REKLAMA

Składki ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych. Nawet umowy o dzieło zostaną oskładkowane

MRPiPS proponuje nowe przepisy dotyczące oskładkowania umów cywilnoprawnych. Składki ZUS będą pobierane od wszystkich takich umów. W przeciwnym razie Polska nie otrzyma pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Nagroda specjalna dla nauczycieli 2024. Rok temu było to 1125 zł, czy będzie kontynuacja?

W 2023 r. nauczycieli otrzymali nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł brutto. Wielu nauczycieli pyta czy będzie kontynuacja świadczenia w 2024 r.? Przy okazji nie cichnie zainteresowanie dodatkową nagrodą jubileuszową dla nauczycieli w wysokości 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po przepracowaniu 45 lat.

Renta wdowia od kiedy i dla kogo 2024: było głosowanie, jednogłośne poparcie!

Projekt w sprawie renty wdowiej, i tu należy zaznaczyć, że renty wdowiej dla wybranych (bo nie wszystkich) jest dopiero po I czytaniu w Sejmie, jeszcze przed nim długa i wydaje się, że burzliwa droga. Jest jednak zielone światełko w tunelu, ponieważ odbyło się już głosowanie w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, doszło do jednogłośnego poparcia.

Dodatkowe wynagrodzenie w wakacje dla nauczycieli. Czy inni pracownicy mają na to szanse?

Czy nauczyciele mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia w wakacje, skoro dyrektor może nakazać im wykonywać dodatkowe czynności, np. egzaminy, prace w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Czy inni pracownicy mają szanse na świadczenie urlopowe jak w Karcie Nauczyciela?

REKLAMA

Świadczenie urlopowe nauczyciela 2024 r. Ile, kiedy, czy takie same zasady w 2025 r.

Ile wynosi świadczenie urlopowe nauczyciela w 2024 r.? Kiedy będzie wypłacane świadczenie urlopowe dla nauczycieli? Świadczenie urlopowe nauczyciela czy takie same zasady w 2025 r., jak w 2024 r.?

30 dni urlopu dla pracowników 55+ i obniżenie wymiaru czasu pracy. Resort pracy wykręca się przed takimi zmianami w KP

Ze względu na dojrzały wiek, słabszy stan zdrowia osób tzw 55 + bardzo pomocne byłoby wprowadzenie skróconego czasu pracy np. 2 godziny tygodniowo lub dołożenie kilku dni urlopu. Wykorzystany czas mógłby być wykorzystywany na wizyty lekarskie, które w tym wieku zdarzają się częściej niż młodym ludziom, taki postulat trafił do resortu pracy, ten jednak nie jest przychylny. 

REKLAMA