REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Ochrona danych osobowych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obieg dokumentów w firmie - systemy kancelaryjne

Każda działalność wiąże się z tworzeniem dokumentów. Firmy i instytucje przykładają dużą wagę do treści i wyglądu dokumentów, a mniejszą - do ich szybkiego i skutecznego obiegu. Jak powinien poprawnie przebiegać taki proces.

Urlop po długiej chorobie

Trwająca nawet wiele tygodni niezdolność do pracy spowodowana chorobą powoduje tylko zmianę w terminie udzielenia urlopu.

Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytalnej

Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie.

Wypowiedzenie zmieniające

Jestem zatrudniona na stanowisku kasjera-sprzedawcy w sklepie ogólnospożywczym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dowiedziałam się, że pracodawca zamierza przenieść zakład pracy do innej miejscowości. W umowie o pracę miałam jako miejsce wykonywania pracy określoną dotychczasową miejscowość. Czy w takim przypadku pracodawca będzie musiał wręczyć mi wypowiedzenie zmieniające? - pyta Czytelniczka z Makowa Mazowieckiego.

REKLAMA

Pracownik idzie do wojska

Pracodawca, który zatrudnia młodego pracownika, musi liczyć się z faktem powołania go do wojska. Wprawdzie służba wojskowa trwa tylko 9 miesięcy, jednak nieobecność pracownika utrudnia prawidłową działalność pracodawcy.

Czasowe oddelegowanie pracownika

Pracodawca może na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ustalona w umowie o pracę.

Prawo do "trzynastki"

W roku szkolnym przepracowałam tylko 5 miesięcy, gdyż stosunek pracy został ze mną nawiązany z dniem 1 lutego 2007 r., z uwagi na reorganizację pracy szkoły. Nie otrzymałam za ten okres dodatkowego rocznego wynagrodzenia. Przyczyną odmowy był fakt, że nie przepracowałam w danym roku 6 miesięcy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo, pozbawiając mnie prawa do nagrody?

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 1)

Prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego mają m.in. członkowie rodzin osób opłacających składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Wydanie świadectwa pracy

Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny. Za tydzień kończy mu się umowa i zaproponowaliśmy podpisanie kolejnej, na co pracownik się zgodził. Jednak wczoraj złożył pisemny wniosek o wydanie świadectwa pracy za okres umowy na okres próbny. Czy koniecznie muszę mu wydać osobne świadectwo? Jakie terminy mnie przy tym obowiązują? - pyta Czytelnik z Mrągowa.

Wypadek przy pracy - co robić

W razie wypadku przy pracy pracodawca oprócz udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy musi ustalić okoliczności i przyczyny wypadku.

Zakładowa organizacja związkowa

Jestem prezesem ogniska ZNP, które zrzesza 17 członków. W grudniu 2007 r. wystąpiłem do dyrektora zespołu szkół o przekazanie na piśmie informacji o wysokości podwyżek dla nauczycieli od 1 stycznia br. Pracodawca odmówił mi jednak podania tych danych, uzasadniając to faktem, że ognisko nie pełni funkcji zakładowej organizacji związkowej. Czy decyzja pracodawcy jest zgodna z obowiązującymi przepisami?

"Immunitet" odprawy emerytalnej i rentowej

Odprawa przysługująca pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę korzysta z takiej samej ochrony prawnej jak wynagrodzenie za pracę.

Motywowanie zdrowiem

Opieka medyczna jest skutecznym sposobem na poprawę satysfakcji pracowników.

Specjalista do spraw BHP

Zatrudniamy 105 pracowników. Sprawy z zakresu bhp prowadzi jeden pracownik zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty. Czy możemy temu pracownikowi, który jest przewodniczącym związku zawodowego, w ramach tego etatu powierzyć wykonywanie innych czynności niewchodzących w zakres jego obowiązków? - pyta Czytelnik z Krakowa.

Stosowanie układu zbiorowego

W połowie marca tego roku część pracowników zakładu przeszła do nowej spółki. U dotychczasowego pracodawcy byliśmy objęci zakładowym układem zbiorowym pracy. Wiemy, że nowy pracodawca ma stosować do nas ten układ przez rok od naszego przejścia do spółki. Niedługo przed przejęciem nas przez spółkę do układu zostały wprowadzone korzystne zmiany. Nowy pracodawca nie chce nam jednak wypłacać tych wyższych dodatków, twierdząc, że nie musi tego robić, bo zmiany do układu weszły w życie od 1 kwietnia, a więc już go nie obowiązują. Czy pracodawca ma rację, bo przecież protokół do układu został zarejestrowany przed naszym przejściem do nowego pracodawcy?

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia

Wynagrodzenie powinno odpowiadać nie tylko rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, ale także jego zaangażowaniu w wykonywaną pracę.

Dostęp do akt osobowych

W związku z wystąpieniem pewnych okoliczności powziąłem podejrzenie, że mój pracodawca zagubił część dokumentów znajdujących się w mojej teczce osobowej. Chcąc pełnego wyjaśnienia sprawy, zażądałem, aby moja teczka została mi udostępniona. Niestety pracodawca odmówił, twierdząc, że w Kodeksie pracy nie ma podstaw do wysuwania takich żądań. Czy pracodawca ma rację?

Kto jest uprawniony do odbioru wynagrodzenia

Do odbioru wynagrodzenia za pracę uprawniony jest pracownik. Jednak w określonych prawem przypadkach wynagrodzenie to może podjąć za pracownika inna osoba.

Ochrona zdrowia pracownic w ciąży

Szczególna ochrona zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią objawia się m.in. zakazem zatrudniania ich przy pracach szczególnie szkodliwych oraz w godzinach nadliczbowych.

Prawa i obowiązki związane ze ślubem pracownika

Pracownikowi, który bierze ślub, przysługują z tego tytułu 2 dni płatnego zwolnienia od pracy. Zwolnienie to powinno być wykorzystane na załatwienie formalności związanych ze ślubem.

Prawo do odprawy emerytalno-rentowej

Pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłaty odprawy emerytalnej lub rentowej, jeżeli pracownik już ją otrzymał, np. w innym miejscu pracy.

Procedura rezygnacji z zfśs

Bez uzgodnienia ze związkiem zawodowym lub z reprezentantami pracowników pracodawca nie może zrezygnować z tworzenia zfśs.

Studiujący pracownik - urlop szkoleniowy

Celem urlopu szkoleniowego jest umożliwienie pracownikowi uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych oraz właściwego przygotowania się do egzaminów. Urlopy udzielane są w dniach roboczych.

Pakiety medyczne

Pakiety medyczne wykupywane przez pracodawców dla pracowników są bardzo popularną formą pozapłacowego wynagradzania, jak również mają na celu realizację nakazu dbania o zdrowie pracowników.

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 1)

Niektórych płatników dotyczy obowiązek rozliczania - oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - obciążeń na fundusze pozaubezpieczeniowe, czyli na FP i FGŚP.

Szansa na wydłużenie stażu pracy

Nie zawsze pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym będziemy mogli zaliczyć do pracowniczego stażu pracy, mimo że pracownik prawie w 100% spełnia jeden z warunków określonych przepisami.

Obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu, dobrowolnie zaś ubezpieczeniu chorobowemu.

Odprawa emerytalna

Jednej z naszych pracownic skończyła się terminowa umowa o pracę. Pracownica poinformowała nas, że z powodu nieprzedłużenia tej umowy zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy w takim przypadku powinniśmy wypłacić jej odprawę emerytalną?

Staż pracy w Unii Europejskiej a dodatek stażowy

W określonych przypadkach staż pracy polskiego pracownika za granicą może zostać uwzględniony przy nabyciu prawa do dodatku stażowego w Polsce.

Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 2)

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Potrącenia w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i alimentacyjnej

Potrącamy z wynagrodzenia pracownika kwoty na zaspokojenie świadczeń administracyjnych i odprowadzamy je (od kwietnia 2008 r.) na konto naczelnika urzędu skarbowego. W lipcu 2008 r. otrzymaliśmy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia tego pracownika na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych od komornika sądu rejonowego. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia za lipiec i nie jesteśmy pewni, komu powinniśmy przekazać potrąconą część wynagrodzenia za pracę? Czy mamy w dalszym ciągu przekazywać potrąconą kwotę do urzędu skarbowego na zaspokojenie świadczeń administracyjnych, które były pierwsze potrącane, czy potrącać 3/5 części wynagrodzenia (na świadczenia alimentacyjne) i odprowadzać je na konto komornika sądu?

Ekwiwalent za pranie odzieży

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie i konserwację odzieży roboczej. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić - może obarczyć tym obowiązkiem pracownika. Musi wówczas wypłacić stosowny ekwiwalent pieniężny.

Jak przeciwdziałać mobbingowi w pracy

Nawet gdy mobbing spowodowany jest przez innego pracownika, odpowiedzialność za to ponosi pracodawca. Jakie działania powinien podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia mobbingu w swoim zakładzie i ewentualnie zmniejszyć ryzyko własnej odpowiedzialności?

Obowiązek tworzenia rad pracowników

Zatrudnienie w mojej firmie waha się. W niektórych miesiącach na początku miesiąca zatrudnialiśmy ponad 60 pracowników, a pod koniec tego miesiąca już tylko niespełna 50 osób. Obecnie mamy zatrudnionych 53 pracowników. Jak mam w takim przypadku obliczyć liczbę zatrudnionych z danego miesiąca, aby ocenić, czy mam obowiązek przekazać pracownikom informację o możliwości utworzenia rady pracowników?

Odprawa emerytalna a świadczenie urlopowe

W dniu 31 lipca br. przechodzę na emeryturę nauczycielską po wykorzystaniu w naturze 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (placówka nieferyjna). Złożyłam wniosek do dyrektora o wypłatę świadczenia urlopowego, którego mi odmówiono, uzasadniając to faktem, że takie świadczenie mi się nie należy, ponieważ w związku z przejściem na emeryturę naliczono już mi odprawę emerytalną. Czy pracodawca postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Skanowanie linii papilarnych

Czy firma ma prawo za pomocą specjalnego urządzenia skanować linie papilarne wszystkich zatrudnionych w celu rejestracji godzin ich przyjścia i wyjścia z zakładu?

Współpraca ze związkami zawodowymi w kwestiach związanych z zfśs

Pracodawca tworzący zfśs musi nie tylko w ogólny sposób współdziałać ze związkami zawodowymi w większości kwestii związanych z działalnością socjalną, ale dokonywać z nimi konkretnych uzgodnień.

Wypowiedzenie warunków umowy

Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością prawną zmierzającą do przekształcenia istniejącego już stosunku prawnego polegającą na jednoczesnym oświadczeniu woli o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy lub płacy i zaproponowaniu nowych.

Wysokość pensji przy zmianie wysokości etatu w trakcie miesiąca

Zmiana wysokości etatu w trakcie miesiąca powoduje konieczność podzielenia pensji pracownika na kwotę przed i po zmianie etatu.

Obowiązki pracodawcy związane z mobbingiem

Działania pracodawcy związane z mobbingiem można podzielić na dwie grupy - mające na celu zapobieganie mobbingowi i dotyczące jego skutków.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy (cz. 3)

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy (cz. 1)

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego przedsiębiorcy powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, a wygasa z dniem zaprzestania jej wykonywania.

Co można uznać za mobbing

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w swoim zakładzie pracy. Na pracowniku ciąży jednak obowiązek udowodnienia faktu, że mobbing wystąpił.

Ochrona danych osobowych pracowników

Wszystkie osoby pracujące z danymi osobowymi pracowników, w tym także pracownicy działu kadr, muszą mieć upoważnienie do ich przetwarzania.

Podróż służbowa

Pracodawca zamierza wysłać mnie w podróż służbową trwającą 3 dni do innego miasta. Czy w takiej sytuacji ma on obowiązek zapewnić mi nocleg. Czy w tym zakresie obowiązują odpowiednie standardy (np. hotel 4-gwiazdkowy)?

Regulamin pracy i wynagradzania

Regulamin pracy jest aktem prawnym o mocy obowiązującej u konkretnego pracodawcy. Pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników ma obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy, jeśli w zakresie organizacyjno-porządkowym nie wiążą go postanowienia obowiązującego układu zbiorowego pracy.

Stanowisko GIP w sprawie "zaległego urlopu na żądanie"

W myśl prawa pracy obowiązkiem pracodawcy jest udzielanie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo (art. 152 k.p.). Odstępstwa od tej zasady dopuszczalne są tylko wyjątkowo i są ściśle określone w przepisach.

Wynagrodzenie urlopowe przy zmianie stawki zaszeregowania

Każda zmiana stawki zaszeregowania, niezależnie, czy jest to jej zwiększenie czy zmniejszenie, wpływa na wynagrodzenie urlopowe pracownika.

Zakładowy nadzór nad warunkami pracy

Organem działającym w zakładach pracy, w których funkcjonują związki zawodowe, jest społeczna inspekcja pracy (SIP).

REKLAMA