Kategorie

Potrącenia w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i alimentacyjnej

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Potrącamy z wynagrodzenia pracownika kwoty na zaspokojenie świadczeń administracyjnych i odprowadzamy je (od kwietnia 2008 r.) na konto naczelnika urzędu skarbowego. W lipcu 2008 r. otrzymaliśmy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia tego pracownika na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych od komornika sądu rejonowego. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia za lipiec i nie jesteśmy pewni, komu powinniśmy przekazać potrąconą część wynagrodzenia za pracę? Czy mamy w dalszym ciągu przekazywać potrąconą kwotę do urzędu skarbowego na zaspokojenie świadczeń administracyjnych, które były pierwsze potrącane, czy potrącać 3/5 części wynagrodzenia (na świadczenia alimentacyjne) i odprowadzać je na konto komornika sądu?

RADA

W tej sytuacji powinni Państwo potrącić dług z wynagrodzenia pracownika, tzn. zarówno zaległość wobec urzędu skarbowego, jak i alimenty, jeżeli jest znana ich kwota - łącznie w granicach maksymalnie 3/5 pensji. Ściągniętej kwoty nie należy jednak przekazywać organowi administracyjnemu (naczelnikowi urzędu skarbowego). Można zajętą część wynagrodzenia wpłacić na firmowe konto depozytowe. Dopiero gdy sąd rejonowy wskaże organ właściwy do prowadzenia łącznej egzekucji, pieniądze przekażą Państwo temu organowi, np. komornikowi, który rozdzieli należność między wierzycieli.

UZASADNIENIE

Reklama

Egzekucja wierzytelności może być prowadzona zarówno przez komornika (sąd), jak też administracyjny organ egzekucyjny, np. naczelnika urzędu skarbowego. Egzekucja, którą prowadzą wobec Państwa pracownika komornik sądowy i administracyjny organ egzekucyjny, została skierowana do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego. Jest to tzw. zbieg egzekucji, czyli egzekucja jest prowadzona w stosunku do tego samego podmiotu - pracownika i przedmiotu - wynagrodzenia za pracę.

W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej co do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek:

• wierzyciela,

• dłużnika lub

• z urzędu.

Wówczas mają obowiązek przekazać akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję. Sąd rejonowy rozstrzyga, który organ egzekucyjny - sądowy czy administracyjny - ma dalej prowadzić łącznie egzekucję w trybie właściwym dla danego organu. Wyznaczony organ jest zobowiązany prowadzić obie egzekucje jako jedno postępowanie.

Reklama

Sąd po otrzymaniu akt egzekucyjnych, w terminie 14 dni wydaje orzeczenie. Przy rozpatrywaniu sprawy sąd bierze pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia. Równocześnie sąd postanawia, które z dokonanych czynności egzekucyjnych pozostają w mocy.

Wstrzymanie czynności egzekucyjnych nie oznacza zawieszenia postępowania egzekucyjnego, lecz jedynie niedokonywanie czynności w razie ujawnienia zbiegu egzekucji. Pracodawca wstrzymuje się wtedy z przekazaniem zajętego wynagrodzenia do czasu rozstrzygnięcia przez sąd, który organ przejmie łączną egzekucję.

Potrącenia będą dokonywane w granicach określonych w Kodeksie pracy, gdyż mamy tu do czynienia z egzekucją z wynagrodzenia za pracę.

Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - potrąceniu podlegają tylko następujące należności:

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Państwo mają dwa tytuły egzekucyjne. Jeden to tytuł egzekucyjny alimentacyjny, natomiast drugi jest niealimentacyjnym tytułem wykonawczym. Na podstawie obydwu tytułów mogą Państwo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Jednak w przypadku zbiegu egzekucji należy poczekać z przekazywaniem pieniędzy urzędowi skarbowemu i komornikowi na rozstrzygnięcie sądu rejonowego.

Potrąceń powinni Państwo dokonywać w podanej kolejności. Potrącenia niealimentacyjne i z tytułu zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami alimentacyjnymi - 3/5 wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Wynagrodzenie netto pracownika wynosi 1790,10 zł (brutto 2500 zł). Spłaca niezapłacony podatek dochodowy z tytułu wcześniej prowadzonej działalności gospodarczej w wysokości 250 zł oraz alimenty - 500 zł. Obie egzekucje są prowadzone na podstawie tytułów wykonawczych. Potrącenia te łącznie nie mogą przekroczyć 3/5 wynagrodzenia, czyli 1074,06 zł. Po potrąceniu alimentów (te są w pierwszej kolejności) pracownikowi zostanie 1290,10 zł (1790,10 zł - 500 zł). W przypadku potrącania należności innych niż alimenty kwota wolna od potrąceń to 845,17 zł, tj. minimalne wynagrodzenie za pracę po odliczeniu wszystkich obowiązkowych potrąceń na rzecz budżetu państwa, a więc składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy. Po potrąceniu zaległego podatku z działalności gospodarczej pracownikowi zostanie więcej niż wynosi kwota wolna (1790,10 zł - 250 zł = 1540,10 zł). Łącznie potrącenia nie przekroczą również 3/5 wynagrodzenia.

• art. 87-871 Kodeksu pracy,

• art. 773 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego,

• art. 62 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?