| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i alimentacyjnej

Potrącenia w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i alimentacyjnej

Potrącamy z wynagrodzenia pracownika kwoty na zaspokojenie świadczeń administracyjnych i odprowadzamy je (od kwietnia 2008 r.) na konto naczelnika urzędu skarbowego. W lipcu 2008 r. otrzymaliśmy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia tego pracownika na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych od komornika sądu rejonowego. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia za lipiec i nie jesteśmy pewni, komu powinniśmy przekazać potrąconą część wynagrodzenia za pracę? Czy mamy w dalszym ciągu przekazywać potrąconą kwotę do urzędu skarbowego na zaspokojenie świadczeń administracyjnych, które były pierwsze potrącane, czy potrącać 3/5 części wynagrodzenia (na świadczenia alimentacyjne) i odprowadzać je na konto komornika sądu?

RADA

W tej sytuacji powinni Państwo potrącić dług z wynagrodzenia pracownika, tzn. zarówno zaległość wobec urzędu skarbowego, jak i alimenty, jeżeli jest znana ich kwota - łącznie w granicach maksymalnie 3/5 pensji. Ściągniętej kwoty nie należy jednak przekazywać organowi administracyjnemu (naczelnikowi urzędu skarbowego). Można zajętą część wynagrodzenia wpłacić na firmowe konto depozytowe. Dopiero gdy sąd rejonowy wskaże organ właściwy do prowadzenia łącznej egzekucji, pieniądze przekażą Państwo temu organowi, np. komornikowi, który rozdzieli należność między wierzycieli.

UZASADNIENIE

Egzekucja wierzytelności może być prowadzona zarówno przez komornika (sąd), jak też administracyjny organ egzekucyjny, np. naczelnika urzędu skarbowego. Egzekucja, którą prowadzą wobec Państwa pracownika komornik sądowy i administracyjny organ egzekucyjny, została skierowana do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego. Jest to tzw. zbieg egzekucji, czyli egzekucja jest prowadzona w stosunku do tego samego podmiotu - pracownika i przedmiotu - wynagrodzenia za pracę.

W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej co do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek:

• wierzyciela,

• dłużnika lub

• z urzędu.

Wówczas mają obowiązek przekazać akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję. Sąd rejonowy rozstrzyga, który organ egzekucyjny - sądowy czy administracyjny - ma dalej prowadzić łącznie egzekucję w trybie właściwym dla danego organu. Wyznaczony organ jest zobowiązany prowadzić obie egzekucje jako jedno postępowanie.

Sąd po otrzymaniu akt egzekucyjnych, w terminie 14 dni wydaje orzeczenie. Przy rozpatrywaniu sprawy sąd bierze pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia. Równocześnie sąd postanawia, które z dokonanych czynności egzekucyjnych pozostają w mocy.

Wstrzymanie czynności egzekucyjnych nie oznacza zawieszenia postępowania egzekucyjnego, lecz jedynie niedokonywanie czynności w razie ujawnienia zbiegu egzekucji. Pracodawca wstrzymuje się wtedy z przekazaniem zajętego wynagrodzenia do czasu rozstrzygnięcia przez sąd, który organ przejmie łączną egzekucję.

Potrącenia będą dokonywane w granicach określonych w Kodeksie pracy, gdyż mamy tu do czynienia z egzekucją z wynagrodzenia za pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »