reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Specjalista do spraw BHP

Specjalista do spraw BHP

Zatrudniamy 105 pracowników. Sprawy z zakresu bhp prowadzi jeden pracownik zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty. Czy możemy temu pracownikowi, który jest przewodniczącym związku zawodowego, w ramach tego etatu powierzyć wykonywanie innych czynności niewchodzących w zakres jego obowiązków? - pyta Czytelnik z Krakowa.


Nie. Pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku głównego specjalisty ds. bhp nie można powierzyć dodatkowych obowiązków w ramach łączącej strony umowy. Szczegółowe uregulowania dotyczące organizacji służby bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte są w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.).

Liczbę pracowników służby bhp ustala w regulaminie organizacyjnym pracodawca, biorąc pod uwagę stan zatrudnienia oraz występujące w zakładzie warunki pracy i związane z nimi zagrożenia zawodowe, a także uciążliwości pracy. Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy w zależności od potrzeb. Jeżeli w danej komórce zatrudniona jest jedna osoba w pełnym wymiarze czasu pracy, to nie można temu pracownikowi powierzyć w ramach tego etatu dodatkowych zadań niewchodzących w zakres jego obowiązków jako specjalisty ds. bhp. Pracownikowi można natomiast zlecić dodatkowe zadania w odrębnej umowie o pracę na część etatu za dodatkowym wynagrodzeniem. W tej sytuacji możliwa jest jedynie zmiana regulaminu organizacyjnego i co za tym idzie zmiana warunków pracy i płacy głównemu specjaliście ds. bhp. Z uwagi na to, że pracownik ten jest równocześnie przewodniczącym zakładowej organizacji związku zawodowego, a jego stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, to powierzenie dodatkowych czynności może nastąpić wyłącznie za jego zgodą.

Odpowiedziała Beata Skrobisz-Kaczmarek

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama