REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiety medyczne

REKLAMA

Pakiety medyczne wykupywane przez pracodawców dla pracowników są bardzo popularną formą pozapłacowego wynagradzania, jak również mają na celu realizację nakazu dbania o zdrowie pracowników.

Od kilku lat następuje wyraźna poprawa na rynku pracy. Wynagrodzenia pracowników rosną, zaś liczba osób pozostających bez pracy maleje. Ponadto masowa emigracja polskich pracowników do zachodnich państw członkowskich UE doprowadziła do sytuacji, że w wielu zawodach brakuje kandydatów do pracy. Powoduje to zatem konieczność zaproponowania przez pracodawców czegoś, co zachęciłoby pracowników do podjęcia pracy u tego, a nie innego pracodawcy. Okazuje się, że nie tylko sama wysokość wynagrodzenia ma znaczenie. Coraz powszechniejsze stają się tzw. pozapłacowe formy wynagradzania w formie świadczeń niepieniężnych.

Autopromocja

Co najczęściej proponują pracodawcy

Wybór odpowiedniego świadczenia nie jest rzeczą prostą. Przede wszystkim pracodawca staje obecnie przed wielkim wyborem możliwych świadczeń pozapłacowych.

Takimi świadczeniami mogą być:

• świadczenia o charakterze niematerialnym, np. wyjazdy integracyjne, koncerty, karnety do kina (fitness, basen) itp.,

• świadczenia o charakterze materialnym, np. zwrot kosztów kursu językowego, studiów, innych kursów doszkalających itp.,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• specjalne programy emerytalne, ubezpieczenia na życie itp.

Z uwagi na sytuację w publicznej służbie zdrowia wielką popularnością cieszą się pakiety medyczne wykupywane przez pracodawców dla pracowników w prywatnych klinikach i przychodniach.

Opieka zdrowotna w Kodeksie pracy

Zapewnienie niektórych świadczeń przez pracodawcę jest nałożone przez Kodeks pracy.

I tak na przykład:

• pracodawca ma obowiązek zapewnić osobom przyjmowanym do pracy oraz pracownikom młodocianym przenoszonym na inne stanowiska i innym pracownikom przenoszonym na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe wstępne badania (badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą),

• każdy pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni spowodowanej chorobą pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie wykonania tych nakazów ustawowych.

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Każdy pracodawca musi pamiętać, że nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

W odniesieniu do pracodawców zatrudniających pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających istnieje obowiązek zapewnienia tym pracownikom okresowych badań lekarskich także:

• po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami,

• po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

Badania wstępne, okresowe i kontrolne są przeprowadzane na koszt pracodawcy.

Pracodawca ponosi także inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

Co to są „pakiety medyczne”

Prywatna służba zdrowia cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Prywatne kliniki i przychodnie oferują określone świadczenia medyczne za określoną cenę. Najczęściej są one oferowane w tzw. pakietach, które pracodawcy mogą wykupić swoim pracownikom.

Autopromocja

W praktyce w zależności od decyzji i możliwości finansowych pracownicy mogą mieć zapewnione różnego rodzaju świadczenia, np. dotyczące usług:

• pogotowia ratunkowego,

• medycyny pracy,

• konsultacji specjalistycznych,

• diagnostyki (także laboratoryjnej),

• zabiegów ambulatoryjnych,

• wizyt domowych,

• szczepień,

• profilaktyki stomatologicznej,

• hospitalizacji,

• rehabilitacji.

Jak wprowadzić pakiety medyczne w zakładzie pracy

Najczęściej pracodawcy chcący wprowadzić dodatkowe świadczenia (np. prywatną ochronę zdrowia w ramach określonego pakietu medycznego prywatnej kliniki bądź przychodni) dokonują tego przez zmianę regulaminu wynagradzania lub wydając zarządzenie wewnętrzne. Jak stanowi art. 772 k.p., warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają pracodawcy w regulaminie wynagradzania, zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Należy jednak podkreślić, że wszelkie dodatkowe składniki wynagrodzenia mogą, ale nie muszą się znaleźć w regulaminie wynagradzania. Jeżeli zatem pracodawca będzie chciał wykupić dany pakiet medyczny dla konkretnych osób, to takie świadczenie powinno zostać zapisane w umowie o pracę.

Czy pakiety podlegają opodatkowaniu PIT

Na wstępie należy zastrzec, że nie istnieje ogólna interpretacja podatkowa wyjaśniająca, kiedy pakiet medyczny dla pracownika podlega PIT. Jeszcze nie tak dawno temu urzędy podatkowe stały na stanowisku, że wydatków ponoszonych przez pracodawców nie należy uznawać za przychody ze stosunku pracy, jeśli mają one związek z obowiązkowymi badaniami, których koszty musi ponieść pracodawca. Ponadto jeśli określenie wysokości świadczeń związanych z innymi usługami medycznymi na poszczególnego pracownika nie było możliwe, to także wtedy nie zachodziła konieczność uznawania tych świadczeń za przychód ze stosunku pracy. Taka sytuacja miała miejsce, jeśli przykładowo pracodawca pokrywał te wydatki w formie miesięcznego ryczałtu.

Obecnie uważa się, że przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych jest sama możliwość korzystania z usług leczniczych. Ta możliwość powstaje w momencie wykupu przez pracodawcę pakietu medycznego, jeżeli oczywiście wyraził zgodę na otrzymanie tego pakietu i został objęty umową zawartą między pracodawcą a przychodnią.

Tomasz Dróżdż

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie każde nienależne świadczenie z ZUS podlega obowiązkowi zwrotu. Kluczowe są pouczenia

  W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

  KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

  Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

  Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

  REKLAMA

  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  REKLAMA