Kategorie

Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 2)

Barbara Zabieglińska
Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Ustalając składkę na FP za pracę pracownika zatrudnionego na część etatu, należy pamiętać, że nie wolno przeliczać przychodu osiągniętego z zatrudnienia na część etatu na przychód, jaki dana osoba otrzymywałaby w razie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie przelicza się także przychodów wypłacanych z tytułu realizacji umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa agencyjna itp.). Przy ustaleniu składki na FP przyjmuje się wówczas kwotę faktycznie wypłaconą.

Przykłady

Pracownik zatrudniony jest na 1/4 etatu z wynagrodzeniem miesięcznym wynoszącym 350 zł. W takim przypadku pracodawca nie przelicza tego przychodu na pełny etat, co oznacza, że składka na Fundusz Pracy nie jest należna.

Z pracownikiem została zawarta umowa zlecenia na okres od 19 do 30 czerwca 2008 r., za wykonanie której wypłacono kwotę 650 zł. Umowa ta jako jedyne źródło utrzymania zainteresowanego powodowała obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalnego i rentowych. Zleceniodawca nie przelicza jednak przychodu na pełny miesiąc, a tym samym nie opłaca składki na Fundusz Pracy, ponieważ wypłacona kwota jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, czyli od 1126 zł.

Przychody z kilku źródeł

Jeżeli dana osoba osiąga przychody z kilku źródeł, obowiązek opłacania składek na FP powstaje wówczas, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalnego i rentowych odpowiada co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu lub jego części w pierwszym roku zatrudnienia.

Przykłady

Reklama

Pracownik z 10-letnim stażem pracy zatrudniony jest na 1/2 etatu z wynagrodzeniem wynoszącym 700 zł. W kwietniu 2008 r. podpisał umowę zlecenia z obcym podmiotem gospodarczym, za wykonywanie której będzie otrzymywał 450 zł miesięcznie. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów, ponieważ przychód ze stosunku pracy jest niższy od wynagrodzenia minimalnego za pracę. Zarówno pracodawca, jak i zleceniodawca zobowiązani są naliczyć i opłacić składki na Fundusz Pracy, gdyż łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalnego i rentowych jest wyższa od wynagrodzenia minimalnego, czyli od kwoty 1126 zł w 2008 r. Pracodawca składkę na FP oblicza od kwoty 700 zł, zleceniodawca zaś od kwoty 450 zł. Obowiązkiem ubezpieczonego jest złożenie u obu płatników oświadczenia o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń oraz o osiąganym wynagrodzeniu.

Pracownica zatrudniona jest jako sprzątaczka w trzech różnych firmach, w każdej na 1/3 etatu, co oznacza, że w każdej firmie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Z tytułu zatrudnienia otrzymuje wynagrodzenie wynoszące odpowiednio: 250 zł, 300 zł oraz 320 zł. Osoba ta legitymuje się 12-letnim stażem pracy. Łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi więc 870 zł. Oznacza to, że żaden z pracodawców nie musi naliczać od wypłaconych pracownicy wynagrodzeń składek na Fundusz Pracy.

W przypadku osiągania przychodów z kilku źródeł ubezpieczony musi złożyć każdemu płatnikowi składek stosowne oświadczenie. Dopiero na jego podstawie następuje ustalenie łącznego przychodu i określenie, czy składkę na FP należy obliczać. Pracodawcy bardzo często o tym zapominają i nie żądają od zatrudnionych osób złożenia wymaganych oświadczeń, mimo że wiedzą, że dana osoba świadczy pracę jeszcze w innej firmie lub na podstawie innej umowy.

Jeżeli ubezpieczony opłaca składki na ubezpieczenia społeczne wyłącznie za siebie (np. z tytułu prowadzenia jednoosobowo pozarolniczej działalności gospodarczej), odpowiednie oświadczenie składa we właściwej jednostce terytorialnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku gdy okaże się, że był zobligowany do naliczenia składki na Fundusz Pracy, a nie uczynił tego, oświadczenie to będzie stanowiło podstawę do podjęcia przez ZUS kroków zmierzających do ściągnięcia należności.

Obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać tylko za okres trwania obowiązkowych (a nie dobrowolnych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jeżeli więc ubezpieczenia te są dobrowolne (np. kontynuacja ubezpieczeń emerytalno-rentowych) lub dana osoba w ogóle nie podlega tym ubezpieczeniom, nie należy naliczać omawianych obciążeń. Z sytuacją taką mamy do czynienia przy niektórych zbiegach tytułów do ubezpieczeń społecznych czy też w razie podpisania umowy zlecenia z uczniami gimnazjów, szkół pozagimnazjalnych, ponadpodstawowych lub studentami w wieku do ukończenia 26 lat.

Przykłady

Reklama

Zleceniodawca podpisał umowę zlecenia z panią Anną N. - osobą zatrudnioną na pełnym etacie w innym zakładzie. Ze stosunku pracy osiąga ona przychód wyższy od wynagrodzenia minimalnego w wysokości 1600 zł. Oznacza to, że umowa zlecenia stanowi dla niej tytuł do dobrowolnych (a nie obowiązkowych) ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Nawet jeśli do nich przystąpi na własny wniosek, nie powoduje to dla zleceniodawcy obowiązku naliczania składek na Fundusz Pracy. Natomiast składkę tę musi liczyć pracodawca, gdyż ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy o pracę są zawsze obowiązkowe, a ich podstawa wymiaru w tym przypadku przekroczyła próg wynagrodzenia minimalnego, czyli 1126 zł w 2008 r.

Z 22-letnim studentem podpisana została na okres 6 miesięcy umowa zlecenia, za wykonanie której ma być wypłacana co miesiąc kwota 1500 zł. Mimo że kwota ta jest wyższa od wynagrodzenia minimalnego (1126 zł), zleceniodawca nie musi naliczać składek na FP, ponieważ zleceniobiorca nie podlega (jako student w wieku 22 lat) ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Barbara Zabieglińska

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?