reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Wypowiedzenie warunków umowy

Wypowiedzenie warunków umowy

Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością prawną zmierzającą do przekształcenia istniejącego już stosunku prawnego polegającą na jednoczesnym oświadczeniu woli o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy lub płacy i zaproponowaniu nowych.

Kodeks pracy dopuszcza wypowiedzenie warunków każdej umowy o pracę, tj. na czas nieokreślony, na okres próbny, jak również na czas określony.

W przypadku umów na czas określony zmiana warunków pracy i płacy może dotyczyć umów zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których strony przewidziały możliwość wcześniejszego ich wypowiedzenia.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy wymaga formy pisemnej, której niezachowanie powoduje, że wypowiedzenie nie dochodzi do skutku.

Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych warunków, wówczas dojdzie do zakończenia stosunku pracy.

Aby wypowiedzenie treści stosunku pracy wywołało określony skutek prawny, muszą być spełnione przesłanki, do których zaliczamy:

• oświadczenie na piśmie o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy i płacy,

• propozycję kontynuowania stosunku pracy na nowych warunkach,

• przyjęcie przez pracownika zaproponowanych warunków bądź niezłożenie oświadczenia w określonym terminie o odmowie ich przyjęcia.

Pismo wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać również pouczenie pracownika o obowiązku złożenia do połowy okresu wypowiedzenia oświadczenia o przyjęciu nowych warunków pracy. W przypadku braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Jeżeli pracownik odmawia przyjęcia nowych warunków, umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia, przy czym rozwiązanie takie pociąga za sobą wszystkie skutki rozwiązania dokonanego przez pracodawcę.

Pracodawca przez okres wypowiedzenia warunków pracy i płacy ma obowiązek zatrudniać pracownika na dotychczasowych warunkach i dotychczasowym stanowisku.

Przy wypowiadaniu warunków pracy lub płacy pracodawca jest zobowiązany do zawiadomienia na piśmie o tym fakcie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą to wypowiedzenie (art. 38 k.p.).

W drodze wypowiedzenia zmieniającego nie jest dopuszczalne dokonanie zmiany rodzaju umowy o pracę. Nie można więc w takim trybie zmienić umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony.

Beata Skrobisz-Kaczmarek

radca prawny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama