REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie ze składek ZUS – nowe zasady, częste wątpliwości

Tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość zwolnienia ze składek ZUS. Kto może skorzystać z całkowitego zwolnienia z obowiązku opłacania składek od marca do maja 2020 r., a kto ze zwolnienia z opłacania 50% składek? Jakie nowe zasady wprowadza Tarcza 3.0? Co w przypadku wcześniejszego opłacenia składek za marzec?

Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką - TK

Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką jest zgodne z Konstytucją RP. Nie narusza zasady równej ochrony własności i innych praw majątkowych - wyrok TK z dnia 20 maja 2020 r. (P 2/18).

Podcasty ZUS o tarczy antykryzysowej - "Prosto z ZUS"

ZUS we współpracy z organizacją Pracodawcy RP nagrał cykl podcastów o tarczy antykryzysowej "Prosto z ZUS".

Wniosek o emeryturę ze specjalnym oświadczeniem

Wniosek o emeryturę, rentę i inne świadczenia z ZUS można składać w terminie późniejszym - do 30 dni od upływu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Aby emerytura była wypłacona z wyrównaniem od dnia, od którego ubezpieczony spełniał warunki do emerytury, należy złożyć w tym celu specjalne oświadczenie.

REKLAMA

Odwołanie komisji lekarskich - co z osobami, które nie dostały orzeczenia o niezdolności do pracy?

Prezes ZUS odpowiada na pytanie, co z osobami, które nie otrzymały orzeczenia o niezdolności do pracy z powodu odwołania komisji lekarskich. Osoby te zostaną w pierwszej kolejności poinformowane o terminach komisji lekarskich, gdy zostaną wznowione.

Tarcza Antykryzysowa - wszystko o wsparciu z ZUS

Wszystko, co należy wiedzieć o wsparciu z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej znajduje się w poniższym artykule. Jaką pomoc można otrzymać z ZUS? Jak ubiegać się o wsparcie? Gdzie można złożyć stosowne wnioski?

Nowe wnioski na PUE ZUS z Tarczy Antykryzysowej 2.0

Na PUE ZUS pojawiły się nowe wnioski z Tarczy Antykryzysowej 2.0. Są to wnioski o: odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO), zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS), świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK), świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).

Nowy wniosek o zwolnienie ze składek (RDZ) na PUE ZUS

Wczoraj, 10 maja 2020 r., ZUS udostępnił na PUE ZUS nowy wniosek o zwolnienie ze składek (RDZ). Aktualny wniosek dostosowany jest do zmian zawartych w Tarczy Antykryzysowej 2.0. Co się zmieniło?

REKLAMA

Składki ZUS - jak rozłożyć je na raty?

Istnieje możliwość rozłożenia składek ZUS na raty. Wówczas ZUS zawiesi również prowadzone postępowanie egzekucyjne. Kto może ubiegać się o rozłożenie spłaty należności na raty? Jak to zrobić?

Co można zrobić z zaległościami w składkach ZUS? - rozwiązania z Tarczy i inne oferowane przez ZUS

ZUS wylicza w punktach, co można zrobić z zaległościami w opłacaniu składek ZUS. Dostępne są rozwiązania z Tarczy antykryzysowej bądź z ulgi oferowane przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS przyznał zwolnienia ze składek - decyzje już dziś na kontach PUE ZUS

ZUS przyznał zwolnienia ze składek przysługujące na mocy tarczy antykryzysowej. Już dziś, 5 maja 2020 r., decyzje pojawią się na kontach ubezpieczonych PUE ZUS.

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało uaktualnione. Aktualnie przedłuża się zasiłek do lutego 2022 roku. Pobierz nowy wzór oświadczenia z ZUS nazywanego potocznie wnioskiem.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r. - nowe oświadczenie, wypłata

Okres do kiedy będzie wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS został przedłużony do 24 maja 2020 r. ZUS podaje nowy wzór oświadczenia do uzyskania zasiłku opiekuńczego. Kiedy nastąpi wypłata zasiłku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został w trakcie długiego weekendu majowego przedłużony do 24 maja 2020 r. Opieka nad najmłodszymi dziećmi w żłobkach i przedszkolach będzie możliwa od 6 maja, jednak nie pozbawia ona rodziców prawa do zasiłku.

Czy pozostanie dziecka w domu od 6 maja pozbawia zasiłku opiekuńczego?

Przedszkola i żłobki zostają otwarte od środy 6 maja 2020 r. Czy jeśli rodzice nie zdecydują się na wysłanie dziecka do placówki, przepadnie im dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Większość rodziców chce jeszcze zostawić dzieci w domu.

Czy umowa o dzieło wypłacona razem z umową zlecenia podlega oskładkowaniu?

Firma zawarła umowę o dzieło z osobą, dla której było to jedyne źródło zarobkowania. Umowa o dzieło została wykonana w marcu 2020 r., a wynagrodzenie zostanie wypłacone na koniec kwietnia 2020 r. Od 1 kwietnia 2020 r. z tą samą osobą zawarto umowę zlecenia. Wynagrodzenie z drugiej umowy płatne jest do końca miesiąca. Zostanie wypłacone razem z wynagrodzeniem za wykonanie umowy o dzieło. Jak w tej sytuacji powinno wyglądać rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia wypłaconego 27 kwietnia? Czy przychody z umowy o dzieło będą podlegały w tym przypadku oskładkowaniu?

Którym płatnikom zmieni się wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. rozpoczął się nowy okres składkowy, na który ustalana jest wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Ogólne zasady ustalania wysokości tej składki nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego roku składkowego. Nie uległy również zmianie główne wskaźniki umożliwiające jej prawidłowe ustalenie. Oznacza to, że dla części płatników stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe pozostanie bez zmian. Nie dotyczy to jednak płatników, którym wysokość składki wypadkowej indywidualnie ustala ZUS.

Wniosek o emeryturę, rentę, inne świadczenie z ZUS do 30 dni po ustaniu epidemii

ZUS wydłuża termin na złożenie wniosku o emeryturę, rentę i inne świadczenie wypłacane przez Zakład do 30 dni po ustaniu epidemii. Są jednak pewne wyjątki. Sprawdź, których świadczeń nie dotyczy ten termin.

Od 4 maja 2020 r. placówki ZUS ponownie otwarte - co się zmieni?

Od dnia 4 maja 2020 r. (najbliższy poniedziałek) placówki ZUS ponownie otwierają się dla klientów. Zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa w dobie epidemii koronawirusa. Sprawdź, co się zmieni.

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców

Świadczenie postojowe wypłaca ZUS. Przysługuje m.in. zleceniobiorcom, którzy udowodnią zawarcie umowy przed 1 lutego 2020 r. Jakie warunki należy spełnić, aby zleceniobiorca mógł otrzymać postojowe? Ile wynosi świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony na następny tydzień. Najprawdopodobniej do 3 maja 2020 r. W przyszłym tygodniu można spodziewać się informacji na temat ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: szkoły, przedszkola i żłobki.

Postojowe a umowa zlecenie - 5 pytań do eksperta

Postojowe należy się, gdy z powodu epidemii koronawirusa zostaje rozwiązana umowa zlecenie. Do którego pracodawcy zleceniodawca składa wniosek o świadczenie postojowe, gdy pracował na podstawie dwóch umów zlecenia? Czy przestój u pracodawcy uzasadnia prawo do postojowego, jeśli umowa nie została wypowiedziana? Na te i inne pytania czytelników odpowiada ekspert.

Czy świadczenie postojowe należy się w przypadku rozwiązania umowy zlecenia?

Czy świadczenie postojowe z ZUS dla zleceniobiorców przysługuje również w przypadku rozwiązania umowy zlecenia z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19)? Na pytanie odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

Oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka do wypłaty zasiłku macierzyńskiego - wzór

ZUS udostępnił Oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka / dzieci do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Pobierz wzór w formacie doc.

Kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS?

Wiele osób zastanawia się, kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS - pracownik czy pracodawca. Na pytania kto wypłaca zasiłek i kto składa wniosek o zasiłek odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

ZUS ponownie upomina: wniosków nie należy wysyłać e-mailem!

ZUS po raz kolejny upomina ubezpieczonych. Wnioski do ZUS składa się wyłącznie za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Dokumenty przesłane e-mailem nie będą rozpatrywane.

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy a umowa o pracę

Świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcy, gdy nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Czy dodatkowa praca na podstawie umowy o pracę na pół etatu uniemożliwia otrzymanie postojowego? Z jakich form pomocy taka osoba może skorzystać?

7 form wsparcia z ZUS - tarcza antykryzysowa 2.0

Tarcza antykryzysowa 2.0 obowiązuje od 18 kwietnia 2020 r. Wśród wielu form wsparcia wyróżnia się te, które można uzyskać w ZUS: zwolnienie ze składek za 3 miesiące, świadczenie postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych, świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowy o odroczeniu terminu płatności.

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Zawieszenie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty i umowy o odroczenie terminu płatności składek na 3 miesiąc (wniosek ZUS RDS)

Płatnik składek, którego wiąże umowa o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowa o odroczeniu terminu płatności, może wystąpić o zawieszenie jej realizacji na okres 3 miesięcy. Jeśli nie może zrealizować wspomnianych umów ze względu na kryzys wywołany koronawirusem (COVID-19), ma możliwość złożenia wniosku ZUS RDS.

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek ZUS RDO) - dla kogo, warunki

Pobierz wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (ZUS RDO) dla należności od stycznia 2020 r. Dla kogo możliwe jest zwolnienie z odsetek? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc?

Nowe oświadczenie do zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa (zamknięcie placówki, niania, opiekun dzienny)

ZUS przedstawia nowy wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Za ile maksymalnie dni można go otrzymać?

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS - zmiany w tarczy antykryzysowej od 18 kwietnia 2020 r.

Dnia 18 kwietnia 2020 r. weszły w życie zmiany w tarczy antykryzysowej. Dotyczą m.in. świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Zrezygnowano z progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych.

Najczęstsze błędy we wnioskach i oświadczeniach składanych do ZUS (tarcza antykryzysowa)

ZUS podaje najczęstsze błędy, które zdarzają się we wnioskach i oświadczeniach przedsiębiorców składanych w ramach tarczy antykryzysowej. Należą do nich: brak podpisu, niepoprawnie wpisane wynagrodzenie, błędny numer konta, zamieszczanie niepotrzebnych informacji. Błędem jest również wysyłanie dokumentów na adres e-mail placówek ZUS. Wnioski o pomoc z tarczy należy złożyć spokojnie i poprawnie, w przeciwnym razie można nie otrzymać świadczenia.

Emeryt a postojowe i zwolnienie ze składek

Czy emerytowi prowadzącemu działalność przysługuje świadczenie postojowe? Czy o postojowe mogą starać się samozatrudnieni, którzy mają ustalone prawo do emerytury? Jeśli tak to czy prawo do emerytury nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych?

Wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą - jak wypełnić?

ZUS udziela wskazówek, jak wypełnić wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą. Wysokość postojowego wynosi 2080 zł lub 1300 zł. Kto może je otrzymać w związku z utratą przychodów z powodu koronawirusa?

Kwarantanna po powrocie z zagranicy - wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy także dla domowników

Od 1 kwietnia obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy dotyczy również domowników. Im także należy się za ten czas wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy. Ważne, aby osoby te były objęte ubezpieczeniem chorobowym.

Postępowanie egzekucyjne w ZUS a zwolnienie ze składek za okres marzec-maj 2020 r.

Do dnia 30 czerwca 2020 r. można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. ZUS nie będzie wszczynał w stosunku do tych przedsiębiorców postępowań egzekucyjnych za miesiące: marzec, kwiecień i maj.

Numer konta bankowego do przelewów z ZUS - jak zmienić?

Gdy ubezpieczony chce zmienić numer konta w ZUS, powinien zrobić to w sposób bezpieczny. Podczas epidemii koronawirusa najlepiej zmienić numer konta do przelewów z ZUS przez internet. Służy do tego platforma PUE ZUS.

Postojowe - pierwsza wypłata 15 kwietnia 2020 r.

Dziś, 15 kwietnia 2020 r., odbędzie się pierwsza wypłata postojowego z ZUS. Pierwsi przedsiębiorcy, którzy otrzymają wsparcie z tarczy antykryzysowej, to osoby składające wnioski przez platformę internetową PUE ZUS. Sprawdź, jak złożyć wniosek przez PUE ZUS.

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 kwietnia 2020 r.

Koronawirus spowodował konieczność zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. W związku z tym wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców sprawujących w tym czasie osobistą opiekę nad dziećmi. Początkowo liczył 14 dni. Jedna z ostatnich zmian w zasiłku dotyczy wydłużenia okresu jego pobierania do 26 kwietnia 2020 r.

Ulgi w ZUS i urzędach skarbowych - odroczenie płatności składek i podatku lub rozłożenie na raty

Oprócz zwolnienia z płatności składek ZUS z powodu epidemii koronawirusa można wnioskować o odroczenie terminu ich płatności bądź rozłożenie należności na raty. Podobne mechanizmy dotyczą urzędu skarbowego i zaliczki na podatek.

Zwolnienie ze składek ZUS osoby niepełnosprawnej od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS w okresie od marca do maja 2020 r. przysługuje również osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą. Co należy zrobić, aby uzyskać pomoc?

Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

ZUS podał wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2020 r. i kończącym się 31 marca 2021 r. Ile wyniesie składka wypadkowa?

Przedłużenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i 500+ dla niesamodzielnych

Z powodu wystąpienia epidemii koronawirusa ważność orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji zostaje przedłużona. Oznacza to, że osoby pobierające świadczenia związane z niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, takie jak renta czy 500+ dla niesamodzielnych, również będą wydłużone. Na jaki okres?

Termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych

ZUS podał termin wypłaty pierwszych świadczeń postojowych. Wypłata będzie wykonana na konto podane we wniosku o wsparcie. Kiedy można spodziewać się przelewu?

Co z orzeczeniem lekarskim, którego termin upływa w czasie epidemii?

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii?

Tarcza antykryzysowa w ZUS: pierwsze wnioski przyjęte

ZUS podał informację, że pierwsze wnioski złożone w ramach tarczy antykryzysowej zostały rozpatrzone pozytywnie. Są to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych oraz odroczenie terminu płatności składek ZUS.

REKLAMA