REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS?

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
Kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS? / Fot. Shutterstock
Kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS? / Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS - pracownik czy pracodawca. Na pytania kto wypłaca zasiłek i kto składa wniosek o zasiłek odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Autopromocja

PYTANIA:

1. Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony. Firma, w której pracuję, zatrudnia do 10 osób. Czy to prawda, że w tym przypadku dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS?

2. Pracodawca poinformował mnie, że muszę sama złożyć wniosek do ZUS o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Postąpiłam zgodnie z zaleceniem, ale przeczytałam w internecie, iż moje oświadczenie powinien złożyć pracodawca. Czy to prawda? Kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS?

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ODPOWIEDŹ:

1. "Tak, to prawda, ale wniosek składamy bezpośrednio do ZUS tylko wtedy, gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą. Zawsze gdy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia, wtedy o zasiłek występujemy bezpośrednio do swojego pracodawcy. Właściciel małej firmy przesyła (składa) wniosek bezpośrednio do ZUS zarówno za siebie samego, jeśli jest to firma jednoosobowa, jak i swoich pracowników, jeśli ich zatrudnia. Jednocześnie apeluję do pracodawców o nie odsyłanie pracownika z wnioskiem do ZUS, bo my i tak zwrócimy się wtedy do pracodawcy o wysłanie do nas jako uzupełnienia oświadczenia pracownika zaświadczenia Z-3 lub Z-3a – bez tego załącznika nie możemy wypłacić pieniędzy. Gdy pracownik złoży wniosek bezpośrednio do pracodawcy, wtedy oświadczenie o zasiłku wraz z odpowiednim załącznikiem wysyła do nas pracodawca co znacznie skraca czas obiegu dokumentów i szybciej możemy wypłacić zasiłek." - wyjaśnia Iwona Kowalska –Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - "Wypłata z ZUS nie następuje z automatu, gdy wpływa do nas wniosek - sprawdzamy, czy wnioskodawca podlega ubezpieczeniu chorobowemu, bo to z tego funduszu jest wypłata. Zasiłek nie obciąża funduszu płac pracodawcy, gdyż jest wypłacany albo bezpośrednio przez ZUS (firmy do 20 pracowników) lub przez pracodawcę, który odlicza kwotę wypłaconych zasiłków od składek płaconych do ZUS." - dodaje.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r. - nowe oświadczenie, wypłata

2. "Pracownik zatrudniony w małej firmie (do 20 osób) może także sam złożyć wniosek bezpośrednio do ZUS, ale to znacznie wydłuża procedurę. W takiej sytuacji my zwracamy się do pracodawcy o przesłanie do nas druku - Z3, jeśli ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę lub Z3a, jeśli to umowa zlecenia. Jeśli wniosek jest składany bezpośrednio do pracodawcy, wówczas to pracodawca od razu po załączeniu do wniosku o zasiłek odpowiedniego formularza – wysyła go do ZUS. Szybciej, prościej, mniej procedur i pracy dla nas, pracownika i pracodawcy." - Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  REKLAMA

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA