reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony na następny tydzień. Najprawdopodobniej do 3 maja 2020 r. W przyszłym tygodniu można spodziewać się informacji na temat ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: szkoły, przedszkola i żłobki.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kiedy przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji zamknięcia z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19) szkół, przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych czy innych placówek, do których uczęszczają dzieci. Dodano również możliwość pobierania zasiłku przez rodziców korzystających z pomocy niani czy opiekuna dziennego. Jest to sytuacja, kiedy rodzice nie mogą wykonywać swoich obowiązków pracowniczych ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub dziećmi.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje jednemu z rodziców dziecka do ukończenia 8 roku życia bądź, jeśli jest to dziecko niepełnosprawne, do ukończenia 18 roku życia.

Nowy rodzaj zasiłku wypłaca ZUS na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek ten ma formę oświadczenia o tytule: "Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna". Aktualny wzór oświadczenia można pobrać tutaj >>> Nowe oświadczenie do zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa (zamknięcie placówki, niania, opiekun dzienny)

Do kiedy można pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Na początku specustawa wprowadziła 14-dniowy okres, za który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - od 12 do 25 marca. Następnie dwa razy wydłużono go - do 8 kwietnia i kolejno do 26 kwietnia. 26 kwietnia przypada w najbliższą niedzielę. Rodzicom zależy więc na uzyskaniu informacji, co czeka ich od poniedziałku 27 kwietnia. Dziś wieczorem (piątek 24 kwietnia) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało informację na Twitterze, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony na najbliższy tydzień. Nie wskazano dokładnej daty, ale najprawdopodobniej będzie to 3 maja. W przyszłym tygodniu można również spodziewać się podania do publicznej wiadomości decyzji w sprawie ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: szkoły, przedszkola i żłobki.

Warto podkreślić, że liczba dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie pomniejsza puli 60 dni zasiłku opiekuńczego przysługującego rodzicom w każdym roku kalendarzowym.

Więcej informacji na temat dodatkowego zasiłku opiekuńczego znajdziesz tutaj >>> Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa - nowe oświadczenie, liczba dni, wypłata

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama