Kontrole w szkołach i przedszkolach. Zamiast chronić dzieci, nowe przepisy zwiększają biurokrację
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązek przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego
- Biurokracja i kontrole zamiast ochrony dzieci
- Będzie nowelizacja przepisów
Obowiązek przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego
Po wejściu w życie przepisów wprowadzonych przez lex Kamilek osoby podejmujące pracę w placówkach związanych z działalnością z dziećmi muszą przedstawiać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
REKLAMA
Nowe przepisy zobowiązują pracodawcę:
- przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub
- przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem i edukacją
do sprawdzenia, czy jej dane są zamieszczone w rejestrach pedofili. Osoba ta przedkłada pracodawcy informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie wskazanych w ustawie przestępstw wykluczających pracę z dziećmi.
Biurokracja i kontrole zamiast ochrony dzieci
Okazało się, że przepisy, które miały chronić dzieci, w praktyce sparaliżowały pracę szkół. Tu nie chodzi o zbieranie papierów, ale o bezpieczeństwo dzieci - tak o ustawie i wątpliwościach z nią związanych mówią nauczyciele.
Największe wątpliwości budzi przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego przez osoby, które mają wziąć udział w zajęciach z małoletnimi. Ten fragment ustawy pozostawia zbyt szerokie pole do interpretacji, w efekcie utrudniając jego funkcjonowanie.
W październiku w wielu placówkach oświatowych odbywają się kontrole dotyczące wdrożenia przepisów wprowadzonych przez lex Kamilek.
Będzie nowelizacja przepisów
W związku z licznymi uwagami do lex Kamilek w Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt nowelizacji. Projekt sporządzono m.in. na podstawie uwag zgłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nowelizacja ma dotyczyć:
- zwolnienia rodziców z obowiązku przynoszenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego w przypadku pełnienia funkcji pomocy nauczyciela, jeżeli uczestniczą np. w suszeniu dzieciom włosów po basenie czy wyjeżdżają jako wolontariusze na wycieczki szkolne;
- zniesienia obowiązku podwójnego sprawdzania danej osoby w przypadku, gdy ktoś już raz był sprawdzany - szkoła nie będzie musiała robić tego po raz kolejny;
- zniesienia obowiązku przedstawiana zaświadczeń o niekaralności przez osoby przychodzące do szkoły, które z założenia muszą być niekarane, np. funkcjonariusze policji.
Zniesione mają być też opłaty za zaświadczenia o niekaralności dla wolontariuszy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat