Postępowanie egzekucyjne w ZUS a zwolnienie ze składek za okres marzec-maj 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
ZUS nie prowadzi egzekucji wobec osób zwolnionych ze składek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Osoby, które prowadzą firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku, gdyż mają na to czas do 30 czerwca.
REKLAMA
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków
Pomoc z tarczy antykryzysowej
W ubiegłym tygodniu weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowych na raty oraz o świadczenie postojowe.
- Ci przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z zapisów tarczy antykryzysowej mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. W tej sytuacji, nawet jeśli ktoś nie zapłaci składek za marzec, kwiecień i maj, ZUS nie będzie wszczynał wobec takich osób postępowania egzekucyjnego, bez względu na to czy przedsiębiorca wniosek już złożył, czy też dopiero zastanawia się nad taką możliwością – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Przedsiębiorcy, którzy nie mają prawa do zwolnienia mogą złożyć wniosek m.in. o odroczenie terminu zapłaty składek oraz rozłożenie zaległości na raty. Rzeczniczka zapewnia, że ci przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłaty prolongacyjnej.
Nowe rozwiązania od 1 kwietnia
Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania przewidują m.in. zwolnienie małych firm zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.
Zachowanie prawa do bezpłatnego leczenia i świadczeń z ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
- Dla wszystkich ważne jest to, że zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowują prawo zarówno do bezpłatnego leczenia jak i świadczeń z ubezpieczeń społecznych za czas zwolnienia ze składek – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku.
Wnioski
Zachęcamy do elektronicznego złożenia wniosku o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe poprzez konto na PUE ZUS. Wnioski złożone przez platformę internetową ZUS są rozpatrywane najszybciej dlatego już pozytywnie zostały rozpatrzone pierwsze wnioski o świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych. ZUS zgodził się także na odroczenie terminu zapłaty składek – bez opłaty prolongacyjnej – w pierwszych złożonych w tej sprawie wnioskach.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat