REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dokumentacja kadrowa, Pracownik niepełnosprawny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy będzie wypłacana pomoc dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

Brak jest przesłanek do wypłacania pomocy dla pracodawców zatrudniających pracownika, który w trakcie trwania stosunku pracy stał się osobą niepełnosprawną - wynika z interpretacji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Według Pracodawców RP takie stanowisko jest działaniem godzącym w interesy pracodawców i osób niepełnosprawnych.

Czy kłamiący kandydat do pracy może być dobrym pracownikiem

Kłamstwo z reguły traktowane jest jako coś złego, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy kandydat na pracownika dąży do ubarwienia swojej osoby. Paradoksalnie, w niektórych przypadkach tego typu manipulacja może być traktowana jako jego atut.

Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

Pracodawca zapewnia opiekę medyczną m.in. przez zatrudnienie w zakładzie pracy lekarza specjalizującego się w schorzeniach pracowników niepełnosprawnych.

Pracodawca a przepisy ustawy powodziowej

Od 9 lipca obowiązuje ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. Jej celem jest zagwarantowanie powodzianom niezbędnej pomocy oraz uproszczenie procedur związanych z usuwaniem skutków klęski żywiołowej.

REKLAMA

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?

Przerwy technologiczne w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych ZUS

Przerwy technologiczne odbywać się będą w cyklu miesięcznym dla każdego węzła. W przypadku Warszawy pierwsze utrudnienia potrwają od 26 do 28 lipca.

Dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka bądź wszczęcia procedury o przysposobienie dziecka. Warunkiem uzyskania prawa do tego zasiłku jest przedstawienie płatnikowi zasiłku niezbędnej dokumentacji. Rodzaj wymaganych dokumentów różni się w zależności od tego, w jakiej sytuacji powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Jak przy pomocy ZUS odtworzyć dane zniszczone w powodzi

Majowa i czerwcowa powódź w wielu rejonach kraju zabrała ludziom dobytek całego życia. W momencie gdy na zalanych terenach trwa sprzątnie, niewiele osób zaprząta sobie głowę utratą danych zapisanych na twardych dyskach zalanych komputerów. Jednak wiele małych i średnich firm oraz biur rachunkowych utraciło ślady i dowody swoich rozliczeń z ZUS. Na szczęście znaczną część tych danych można odzyskać.

REKLAMA

Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą

W jaki sposób powinny być prawidłowo przechowywane dokumenty personalne. Z uwagi na to, że nie mamy zbyt dużo wolnego miejsca, czy możemy mieć wspólne pomieszczenie z innym działem (np. handlowym). Ewentualnie, czy zamykane szafki z teczkami personalnymi mogą również stać na otwartej powierzchni biurowej?

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Najważniejszym źródłem wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie do ich wynagrodzeń zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy.

Laureaci Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się na Gala Centralna Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010. Podczas Gali wyróżnieni zostali Laureaci ogólnopolskiego etapu Konkursu.

Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Od 5 maja 2010 r. warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z niego w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów. Zmiana przepisów dotyczy również szkoleń. Obecnie nie można łączyć w jednym projekcie szkolenia w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych ze szkoleniem rozwijającym pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych.

Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi dbać przede wszystkim o interes firmy, m.in. związany z poprawnym administrowaniem dokumentacją pracowniczą.

Nowelizacja przepisów o wykorzystywaniu środków zfron

Znowelizowane przepisy rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) ograniczają możliwości nieracjonalnego wykorzystywania środków zgromadzonych w funduszu.

Kontynuacja zatrudnienia pracownika po orzeczeniu o niepełnosprawności

Gdy pełnosprawny dotychczas pracownik przedkłada w firmie orzeczenie ustalające stopień jego niepełnosprawności, zatrudniający go pracodawca musi dostosować warunki pracy tego pracownika do jego stanu zdrowia.

Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy

Świadectwo pracy ma charakter informacyjny i stanowi jedynie oświadczenie wiedzy pracodawcy. Jest to dokument pozbawiony elementów ocennych i stwierdza jedynie określone prawem okoliczności faktyczne, np. liczbę wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego.

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę

Przesyłka za zwrotnym potwierdzeniem odbioru daje pewność, że pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę dotarło do pracownika, a tym samym pracownik mógł zapoznać się z jego treścią.

Pomoc publiczna dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą

Osoby niepełnosprawne, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, mogą skorzystać ze wsparcia publicznego udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub organy samorządu powiatowego.

Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych

13 maja 2010 r. odbędzie się Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych.

Wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych - dyskusja nad zmianami

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) prowadzi ogólnopolską kampanię konsultacyjną w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Zmiany w systemie wsparcia zatrudnienia niepełnosprawnych - kampania konsultacyjna

Kilka nowelizacji rocznie, sprzeczne ze sobą rozporządzenia wykonawcze i interpretacje przepisów zmieniające się jak pory roku - któż z nas, zajmujących się problematyką rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych nie spotyka się z tym na co dzień… Dotychczasowa praktyka legislacyjna polegająca na wprowadzaniu doraźnych i cząstkowych zmian prowadziła w efekcie do psucia całego systemu, przyjmowania nieprzemyślanych rozwiązań oraz tworzenia prawa na przysłowiowym „kolanie”.

Ciężar dowodu w postępowaniu procesowym

Sąd ocenia dowody według własnego uznania po wszechstronnym i wnikliwym zbadaniu zgromadzonego i przedstawionego przez strony materiału dowodowego.

Do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego nie jest konieczna opinia PIP

Od 31 marca 2010 r. uproszczono zasady zatrudniania pracowników niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na tzw. otwartym rynku pracy. Od tej pory przedsiębiorca nieposiadający statusu zakładu pracy chronionej może zatrudnić taką osobę pod warunkiem przystosowania stanowiska pracy do jej potrzeb, ale bez konieczności uzyskania w tej sprawie opinii Państwowej Inspekcji Pracy.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

W związku z katastrofą samolotu z Prezydencką Parą na pokładzie, termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej edycji Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010 został wydłużony do dnia 23 kwietnia br.

Zmiana przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w urzędach

Komisje sejmowe pracują nad projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych. Zmiany mają dotyczyć procedury zatrudniania osób niepełnosprawnych na stanowiska urzędnicze.

Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność w świetle przepisów UE

Pracodawca nie ma obowiązku dalszego zatrudniania pracownika, który stał się niepełnosprawny, gdy kontynuowanie zatrudnienia wiązałoby się dla pracodawcy z ogromnymi kosztami.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zaprasza do udziału w Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Wydłużenie wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej z 7 do 8 godzin dziennie nie wpływa na prawo do dodatkowego urlopu. Przysługuje ono z tytułu samego zaliczenia osoby do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Bilet miesięczny dla pracownika

Pracodawcy mogą kupować bilety miesięczne niepełnosprawnym pracownikom.

Koszty wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Ustawodawca w art. 26e ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92, ze zm.) zawarł delegację ustawową do wydania przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenia określającego:

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zaprasza do udziału w Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Zakłady pracy chronionej są w czasie kryzysu w trudniejszej sytuacji

Blisko połowa zakładów pracy chronionej w woj. warmińsko-mazurskim źle ocenia swoją sytuację finansową. Pracodawcy niepełnosprawnych skarżą się, że produkowane przez nich przedmioty nie są w stanie konkurować z tanimi chińskimi odpowiednikami.

Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych przy wzroście zatrudnienia netto

W celu uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych konieczne jest uzyskanie przez pracodawcę wzrostu zatrudnienia netto zarówno pracowników niepełnosprawnych, jak i wzrostu zatrudnienia netto pracowników ogółem.

Co się zmieniło w dofinansowaniu wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Od lutego 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników i otrzymują z PFRON dofinansowanie do ich wynagrodzeń, wniosek o pomoc składają na druku INF-D-P (niezmienionym), ale muszą uwzględnić zmiany w sposobie jego wypełniania.

Wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych - kampania konsultacyjna

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) inicjuje ogólnopolską kampanię konsultacyjną w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?

Zagrożone dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) jest przeciwna wszelkim próbom ograniczenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zakłady aktywności zawodowej sposobem na zatrudnienie niepełnosprawnych

Blisko sto niepełnosprawnych osób znalazło już zatrudnienie w działających w Rudzie Śląskiej dwóch Zakładach Aktywności Zawodowej. Tamtejszy samorząd do ich prowadzenia wykorzystuje m.in. środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Trening pracy osób niepełnosprawnych – drogą do integracji zawodowej i społecznej

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych poszukujących pracy. Dlatego rozpoczęła realizację projektu, skierowanego do tej grupy odbiorców. Projekt realizowany jest na terenie województwa mazowieckiego.

Dofinansowanie z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wystąpiła do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z prośbą o interpretację art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pytanie dotyczyło dofinansowania z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Zmiana przepisów o zatrudnianiu niepełnosprawnych

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nakładającą na pracodawcę obowiązek zgłoszenia zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do Państwowej Inspekcji Pracy w terminie siedmiu dni.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zainaugurowała Kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Obniżenie wysokości wpłat na PFRON

Warto wiedzieć, jaka jest struktura zatrudnienia osób niepełnosprawnych u naszego kontrahenta, szczególnie jeśli płacimy wysokie kary na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych.

Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upraszcza zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osiągnięto to rezygnując z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przez jaki okres należy przechowywać ewidencję czasu pracy

Czy ewidencję czasu pracy pracowników należy przechowywać przez 50 lat, jak akta osobowe, czy przez 3 lata? Jaki okres jest prawidłowy?

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?

Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrolę zwolnień lekarskich wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie bezpośredniego badania lekarskiego w wyznaczonym miejscu lub miejscu pobytu chorego.

Świadczenia z tytułu krajowej podróży służbowej

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

REKLAMA