Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu choroby zawodowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące choroby zawodowe.
Dla kogo i na jakich zasadach ustalany jest dodatek wyrównawczy
Aktualizacja: 28.07.2016
Przepisy regulują obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego w kilku sytuacjach, m.in. w przypadku przeniesienia na inne stanowisko w związku z ciążą, wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Jak obliczyć i wypłacić dodatek wyrównawczy? »
Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy
Aktualizacja: 12.07.2016
Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 30 czerwca 2016 r. orzekł, że nauczyciel, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, powinien mieć prawo do jego wykorzystania również w późniejszym terminie. Czy w związku z tym przewidywane są zmiany? »
Choroba zawodowa pracownika a obowiązki pracodawcy
Aktualizacja: 17.09.2015
W przypadku stwierdzenia u pracownika objawów choroby zawodowej, pracodawca powinien go przenieść do innej pracy, w której nie występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych wywołujących te objawy. Jakie jeszcze inne obowiązki spoczywają na pracodawcy w przypadku rozpoznania u pracownika choroby zawodowej? »
Narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące
Aktualizacja: 07.05.2015
W ocenie MZ narażenie techników radioterapii na promieniowanie jonizujące jest niewielkie, a ich wynagrodzenie nie odbiega od poziomu zarobków innych techników medycznych. »
Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - 28 kwietnia
Aktualizacja: 29.04.2015
Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy przypada na 28 kwietnia każdego roku. W Polsce obchodzony jest od 2004 r. Inicjatywa ta obchodzona jest w ponad 70 krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy oraz Chorób Zawodowych. »
Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej
Aktualizacja: 21.04.2017
Sposób ustalenia wysokości stopy procentowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Jak samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej? »
Naliczanie i ewidencja wynagrodzenia chorobowego pracowników
Aktualizacja: 21.03.2014
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wymiarze 33 dni w roku. Podstawą wymiary wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby. »
Aktualizacja: 14.01.2014
Choroba zawodowa to choroba, która spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub powstała w związku ze sposobem wykonywania pracy. »
Aktualizacja: 20.12.2013
Choroba zawodowa to choroba zawarta w wykazie chorób zawodowych znajdującym się w załączniku do rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. Musi być spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub wywołana sposobem wykonywania pracy. »
Kiedy przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS
Aktualizacja: 04.11.2013
Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje pracownikowi z tytułu uszczerbku na zdrowiu, który w skutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz rodzinie pracownika z tytułu śmierci pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. wypłata odszkodowania zależy od decyzji ZUS-u. »
Aktualizacja: 02.10.2013
Zasiłek wyrównawczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego? »
Utrata zdolności do pracy a wypowiedzenie umowy
Aktualizacja: 12.07.2013
Utrata zdolności do pracy przez pracownika na danym stanowisku pracy niesie za sobą określone konsekwencje. W sytuacji tej należy zwrócić szczególną uwagę na osoby objęte ochrona przedemerytalną. »
Aktualizacja: 05.04.2013
Choroba zawodowa to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, jeżeli została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Wykaz chorób zawodowych znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych. »
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
Aktualizacja: 22.03.2013
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje pracownikowi w następstwie wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej. Otrzymuje je sam ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny. Ile wynosi kwota odszkodowania? »
Aktualizacja: 08.01.2013
Pracownica była niezdolna do pracy w okresie od 4 lipca do 3 września 2012 r. i z tego tytułu otrzymała za 33 dni wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy za pozostały okres niezdolności do pracy. Świadczenia chorobowe zostały wypłacone w wysokości 80% podstawy wymiaru. 30 listopada br. do naszego zakładu wpłynęła decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego u pracownicy chorobę zawodową, a pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że powyższy okres niezdolności do pracy miał związek z chorobą zawodową. Jak prawidłowo postąpić w powyższej sytuacji? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?