REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy/ fot. Fotolia
Urlop dla poratowania zdrowia a urlop wypoczynkowy/ fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 30 czerwca 2016 r. orzekł, że nauczyciel, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, powinien mieć prawo do jego wykorzystania również w późniejszym terminie. Czy w związku z tym przewidywane są zmiany?

Ratując zdrowie, nauczyciel nie traci prawa do wypoczynku - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na pytanie prejudycjalne wrocławskiego sądu. Stwierdził też, że polskie przepisy mogą być niezgodne z unijnymi

REKLAMA

Autopromocja

Nauczyciel, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia i nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, powinien mieć prawo do skorzystania z niego również w późniejszym terminie (po upływie okresu rozliczeniowego). Tak wynika z wyroku TSUE z 30 czerwca 2016 r. w sprawie C-178/15 (Alicja Sobczyszyn przeciwko Szkole Podstawowej w Rzeplinie). W ocenie TSUE w takim przypadku przepisy przewidujące wygaśnięcie prawa do urlopu wypoczynkowego są niezgodne z dyrektywą 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.Urz.UE L 299 z 18 listopada 2003 r., s. 9).

Dwa rodzaje wolnego

Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne skierowane przez wrocławski sąd rejonowy. Zawisły przed nim spór dotyczy prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego za rok, w którym nauczycielka przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia.

Polecamy produkt: Karta Nauczyciela z komentarzem (PDF)

REKLAMA

1 stycznia 2011 r. nabyła ona prawo do 35-dniowego urlopu wypoczynkowego na podstawie ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.). W okresie od 28 marca do 18 listopada 2011 r. przebywała na udzielonym jej przez pracodawcę urlopie dla poratowania zdrowia. W kwietniu 2012 r. złożyła wniosek o niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok 2011. Pracodawca odmówił, twierdząc, że skoro plan urlopów na 2011 r. przewidywał skorzystanie przez nią z tego urlopu od 1 do 31 lipca 2011 r., to prawo do urlopu wypoczynkowego zostało pochłonięte przez urlop dla poratowania zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei z ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) wynika, że pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop wypoczynkowy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu chorobowym (art. 165 k.p.). Sąd rozpatrujący sprawę miał jednak wątpliwości, czy urlop dla podratowania zdrowia należy traktować podobnie do zwolnienia chorobowego. I stąd jego pytanie do TSUE.

Różne cele

Trybunał, badając sprawę, zaznaczył, że prawo do skorzystania z corocznego płatnego urlopu należy postrzegać jako zasadę prawa socjalnego Unii Europejskiej. Prawo to ma na celu umożliwienie pracownikowi odpoczynku oraz zapewnienie mu okresu wytchnienia i czasu wolnego. Natomiast urlopu dla poratowania zdrowia, takiego jak przewidziany w Karcie nauczyciela, udziela się – jak podkreślił Trybunał – „w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia” i jednorazowo, nie dłużej niż na rok, a o potrzebie jego udzielenia orzeka lekarz.

REKLAMA

Trybunał uznał zatem, że urlop dla poratowania zdrowia ma na celu poprawę stanu zdrowia pracowników, którym został zalecony i – w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego – nie służy im jako okres wytchnienia i wolnego czasu, skoro powinni się poddać zaleconej kuracji. Zaznaczył jednak, że w tej sprawie to polski sąd powinien całościowo zbadać regulacje dotyczące przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia i ocenić, czy cel tego urlopu różni się od celu corocznego urlopu wypoczynkowego, określonego w dyrektywie 2003/88/WE.

Jeżeli okazałoby się, że taka różnica zachodzi, to w prawie krajowym powinna się znaleźć regulacja przewidująca obowiązek przyznania przez pracodawcę zainteresowanemu pracownikowi corocznego urlopu w innym terminie – zaproponowanym przez pracownika, ale też zgodnym z nadrzędnymi interesami pracodawcy. Nie należy przy tym wykluczać możliwości, że termin tego urlopu może znaleźć się poza okresem rozliczeniowym dla danego urlopu corocznego. ©?

Czy MEN zmieni stanowisko

Jeszcze w 2012 r. resort edukacji narodowej utrzymywał, że urlop dla poratowania zdrowia ma charakter urlopu wypoczynkowego, a co za tym idzie po jego zakończeniu nie powinien przysługiwać dodatkowo zaległy urlop wypoczynkowy. Tak wynika z odpowiedzi ministra edukacji narodowej z 9 lutego 2012 r. na zapytanie poselskie nr 296 z 10 stycznia 2012 r. Ministerstwo oparło się przy tym na wyroku Sądu Najwyższego z 10 lutego 1988 r., sygn. akt I PR 7/88, w którym stwierdzono, że cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika.

Zapytaliśmy więc resort, czy w dalszym ciągu podtrzymuje to stanowisko, a także czy przewiduje ewentualną zmianę przepisów. Niestety, ministerstwo wskazało jedynie, że zapoznaje się z wyrokiem TSUE, a jego stanowisko będzie znane po przeprowadzeniu analizy. ©?

Autor: AR

Opinia eksperta - Tomasz Malicki profesor oświaty, były wieloletni dyrektor szkoły podstawowej i liceum w Krakowie

Trzeba skrócić urlop zdrowotny do 10 miesięcy

Problemy organizacyjne w szkołach ze względu na nieobecność nauczycieli występują bardzo często. Sam miałem kilka takich przypadków, że nauczyciele w czasie wakacji przebywali na zwolnieniach lekarskich. W efekcie od września nawet do końca października wykorzystywali zaległy urlop wypoczynkowy. Ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości niczego nie rozstrzyga, ale jednak sugeruje, aby dyrektorzy placówek oświatowych wysyłali nauczycieli po urlopach zdrowotnych na zaległy urlop wypoczynkowy. Z logicznego punktu widzenia takie działanie wydaje się zasadne, choć dodatkowo będzie to skutkowało jeszcze większą dezorganizacją pracy szkoły lub przedszkola. Dla szefów placówek będzie to duże wyzwanie. Do tej pory nauczyciele rzadko występowali po urlopie zdrowotnym o zaległy urlop wypoczynkowy. Nie robili tego, bo resort edukacji stał na stanowisku, że takie uprawnienie nie przysługuje pedagogom. Inni po prostu o tym nie wiedzieli. Obawiam się, że po tym wyroku trend się odwróci. Resort rozważa zmianę przepisów w kwestii m.in. zasad wynagradzania nauczycieli – przy tej okazji może należałoby się zastanowić nad skróceniem maksymalnego czasu trwania urlopu dla poratowania zdrowia. Obecnie może on być przydzielany maksymalnie na rok i nie więcej niż trzy razy w czasie trwania kariery zawodowej. Należy więc rozważyć, czy nie przyznać takiego urlopu na okres trwający maksymalnie 10 miesięcy (również trzykrotnie w ciągu kariery). Takie rozwiązanie ograniczyłoby dezorganizację placówek oświatowych i uczniowie nie byliby skazani na ciągłe zastępstwa. ©?

Autor: Not. AR

Autor: Elżbieta Dominik

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA