| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Choroby zawodowe > Zapobieganie chorobom zawodowym przez pracodawcę

Zapobieganie chorobom zawodowym przez pracodawcę

Pracodawca musi zapobiegać powstawaniu chorób zawodowych. Choroba zawodowa, jest to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, o ile została spowodowana działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy lub wywołał ją sposób wykonywania pracy.

Zapobieganie chorobom zawodowym

Pracodawca ma wiele obowiązków związanych z zapobieganiem chorobom zawodowym i innym chorobom związanych z wykonywaniem pracy. Obowiązki pracodawcy wymienione są w Kodeksie pracy. Zgodnie z Kodeksem do obowiązków pracodawcy należy utrzymywanie w stanie stałej sprawności urządzeń ograniczających lub eliminujących szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzeń służących do pomiarów tych czynników.

Oprócz tego pracodawca musi przeprowadzać na swój koszt badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia pracowników, rejestrować i przechowywać wyniki tych badań i pomiarów oraz udostępniać je pracownikom.

Jak postępować w przypadku stwierdzenia u pracownika choroby zawodowej?

Jeżeli pracownik posiada objawy choroby zawodowej, pracodawca musi niezwłocznie zgłosić tą sytuację do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz do okręgowego inspektora pracy. Co więcej należy zbadać przyczynę choroby zawodowej oraz rozmiar jej zagrożenia dla innych pracowników.

Zobacz: Jakie są choroby zawodowe?

Na jakie choroby zawodowe może być narażony pracownik?

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://kadry.infor.pl/bhp/choroby-zawodowe#ixzz2DPGvFSEz

Pracodawca musi usunąć czynniki powodujące powstawanie choroby zawodowej i zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Następnie pracodawca powinien przestrzegać zaleceń lekarskich, np. zmienić choremu pracownikowi stanowisko pracy, na którym nie będzie narażony na czynniki mogące pogorszyć stan jego zdrowia.

Obowiązkiem pracodawcy jest również wypłacanie dodatku wyrównawczego związanego z przeniesieniem pracownika na inne stanowisko pracy w związku z ewentualnym zmniejszeniem wynagrodzenia. Dodatek wyrównawczy płaci się pracownikowi przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy.

Pracodawca jest również zobowiązany do prowadzenia rejestru zachorowań na choroby zawodowe oraz podejrzeń o choroby zawodowe.

Kto może zgłosić podejrzenie choroby zawodowej?

Z podejrzeniem choroby zawodowej może do Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inspektora pracy wystąpić pracodawca, pracownik, były pracownik oraz lekarz i lekarz dentysta.

Pracownik lub były pracownik podejrzewający u siebie chorobę zawodową zgłasza się z tym do lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.

Zobacz serwis: Choroby zawodowe

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »