reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jakie czynności pracodawca powinien podjąć w razie otrzymania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową pracownika

Jakie czynności pracodawca powinien podjąć w razie otrzymania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową pracownika

Pracownica była niezdolna do pracy w okresie od 4 lipca do 3 września 2012 r. i z tego tytułu otrzymała za 33 dni wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy za pozostały okres niezdolności do pracy. Świadczenia chorobowe zostały wypłacone w wysokości 80% podstawy wymiaru. 30 listopada br. do naszego zakładu wpłynęła decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego u pracownicy chorobę zawodową, a pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że powyższy okres niezdolności do pracy miał związek z chorobą zawodową. Jak prawidłowo postąpić w powyższej sytuacji?

Za okres niezdolności do pracy od 4 lipca do 3 września br. pracownicy przysługuje zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego. Skoro wypłacili Państwo pracownicy świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy ich wymiaru, są Państwo zobowiązani do wypłacenia wyrównania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego do 100% podstawy wymiaru oraz do dokonania korekty dokumentów rozliczeniowych i przesłania ich do ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jeżeli niezdolność pracownika do pracy jest wynikiem choroby zawodowej, a pracodawca za ten okres wypłacił wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru, to świadczenia te powinny być potraktowane jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (pkt 4 komentarza wypadkowego ZUS zamieszczonego na stronie www.zus.pl).

Jeśli złożyli Państwo w ZUS imienne raporty ZUS RSA, w których zostały wykazane wypłacone wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego, po uzyskaniu informacji, iż okres niezdolności do pracy, za który wypłacono te świadczenia pieniężne jest spowodowany chorobą zawodową, są Państwo zobowiązani dokonać korekty raportów ZUS RSA, w których uprzednio wypłacone świadczenia chorobowe powinny być wykazane z kodem świadczenia/przerwy 314 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego).

Ponieważ zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, a wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje w wysokości 80%, powinni Państwo wypłacić pracownicy wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Za miesiąc, w którym zostanie wypłacone wyrównanie tego zasiłku, należy przekazać do ZUS imienny raport ZUS RSA i wskazać w nim kwotę tego wyrównania z kodem świadczenia/przerwy 318 – wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

Zmiana kwalifikacji wypłaconego wynagrodzenia chorobowego na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego powoduje również konieczność złożenia korekty imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA. Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi bowiem wynagrodzenie chorobowe, a nie zasiłek. Powinni Państwo zatem złożyć korektę raportu ZUS RCA i odprowadzić składkę zdrowotną od prawidłowej podstawy wymiaru. Mają Państwo też obowiązek złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA (art. 81 ust. 5 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Katarzyna J. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 3 stycznia 2011 r. Z tytułu niezdolności do pracy w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2012 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca wypłacił Katarzynie J. w sierpniu 2012 r. za okres choroby przypadającej na sierpień 2012 r. wynagrodzenie chorobowe w wysokości 2402,50 zł. We wrześniu wypłacono jej wynagrodzenie chorobowe za okres od 1 do 2 września 2012 r. w kwocie 155 zł oraz zasiłek chorobowy od 3 do 30 września 2012 r. w wysokości 2170 zł, tj. 80% podstawy wymiaru świadczenia. Pracodawca ustalił wysokość stawki dziennej w kwocie 96,88 zł (100%) i 77,50 zł (80%).

Płatnik składek złożył za pracownicę następujące raporty:

  • za sierpień 2012 r.

– ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, wykazując w podstawie składki na ubezpieczenie zdrowotne 2402,50 zł,

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego 2402,50 zł i kod świadczenia/przerwy 331 oraz okres, za jaki to wynagrodzenie zostało wypłacone.

  • za wrzesień 2012 r.:

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego 155 zł i kod świadczenia/przerwy 331 oraz okres, za jaki to wynagrodzenie zostało wypłacone,

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego 2170 zł i kod świadczenia/przerwy 313 oraz okres, za jaki został wypłacony zasiłek chorobowy.

Pracownica 13 listopada 2012 r. dostarczyła decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego u niej chorobę zawodową oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres choroby od 1 sierpnia do 30 września br. oraz związek niezdolności do pracy w powyższym okresie z chorobą zawodową. Pracodawca w tym miesiącu wypłacił wyrównanie zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 1182,18 zł (96,88 zł – 77,50 zł = 19,38 zł x 61 dni choroby).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama