Kategorie

Jakie czynności pracodawca powinien podjąć w razie otrzymania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową pracownika

Kinga Jurak
Pracownica była niezdolna do pracy w okresie od 4 lipca do 3 września 2012 r. i z tego tytułu otrzymała za 33 dni wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy za pozostały okres niezdolności do pracy. Świadczenia chorobowe zostały wypłacone w wysokości 80% podstawy wymiaru. 30 listopada br. do naszego zakładu wpłynęła decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego u pracownicy chorobę zawodową, a pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że powyższy okres niezdolności do pracy miał związek z chorobą zawodową. Jak prawidłowo postąpić w powyższej sytuacji?

Za okres niezdolności do pracy od 4 lipca do 3 września br. pracownicy przysługuje zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego. Skoro wypłacili Państwo pracownicy świadczenia z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy ich wymiaru, są Państwo zobowiązani do wypłacenia wyrównania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego do 100% podstawy wymiaru oraz do dokonania korekty dokumentów rozliczeniowych i przesłania ich do ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.

Reklama

Jeżeli niezdolność pracownika do pracy jest wynikiem choroby zawodowej, a pracodawca za ten okres wypłacił wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru, to świadczenia te powinny być potraktowane jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (pkt 4 komentarza wypadkowego ZUS zamieszczonego na stronie www.zus.pl).

Jeśli złożyli Państwo w ZUS imienne raporty ZUS RSA, w których zostały wykazane wypłacone wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego, po uzyskaniu informacji, iż okres niezdolności do pracy, za który wypłacono te świadczenia pieniężne jest spowodowany chorobą zawodową, są Państwo zobowiązani dokonać korekty raportów ZUS RSA, w których uprzednio wypłacone świadczenia chorobowe powinny być wykazane z kodem świadczenia/przerwy 314 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego).

Reklama

Ponieważ zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, a wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje w wysokości 80%, powinni Państwo wypłacić pracownicy wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Za miesiąc, w którym zostanie wypłacone wyrównanie tego zasiłku, należy przekazać do ZUS imienny raport ZUS RSA i wskazać w nim kwotę tego wyrównania z kodem świadczenia/przerwy 318 – wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

Zmiana kwalifikacji wypłaconego wynagrodzenia chorobowego na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego powoduje również konieczność złożenia korekty imiennego raportu miesięcznego ZUS RCA. Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi bowiem wynagrodzenie chorobowe, a nie zasiłek. Powinni Państwo zatem złożyć korektę raportu ZUS RCA i odprowadzić składkę zdrowotną od prawidłowej podstawy wymiaru. Mają Państwo też obowiązek złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA (art. 81 ust. 5 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Katarzyna J. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 3 stycznia 2011 r. Z tytułu niezdolności do pracy w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2012 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca wypłacił Katarzynie J. w sierpniu 2012 r. za okres choroby przypadającej na sierpień 2012 r. wynagrodzenie chorobowe w wysokości 2402,50 zł. We wrześniu wypłacono jej wynagrodzenie chorobowe za okres od 1 do 2 września 2012 r. w kwocie 155 zł oraz zasiłek chorobowy od 3 do 30 września 2012 r. w wysokości 2170 zł, tj. 80% podstawy wymiaru świadczenia. Pracodawca ustalił wysokość stawki dziennej w kwocie 96,88 zł (100%) i 77,50 zł (80%).

Płatnik składek złożył za pracownicę następujące raporty:

 • za sierpień 2012 r.

– ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, wykazując w podstawie składki na ubezpieczenie zdrowotne 2402,50 zł,

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego 2402,50 zł i kod świadczenia/przerwy 331 oraz okres, za jaki to wynagrodzenie zostało wypłacone.

 • za wrzesień 2012 r.:

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego 155 zł i kod świadczenia/przerwy 331 oraz okres, za jaki to wynagrodzenie zostało wypłacone,

– ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego 2170 zł i kod świadczenia/przerwy 313 oraz okres, za jaki został wypłacony zasiłek chorobowy.

Pracownica 13 listopada 2012 r. dostarczyła decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego u niej chorobę zawodową oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres choroby od 1 sierpnia do 30 września br. oraz związek niezdolności do pracy w powyższym okresie z chorobą zawodową. Pracodawca w tym miesiącu wypłacił wyrównanie zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 1182,18 zł (96,88 zł – 77,50 zł = 19,38 zł x 61 dni choroby).


Płatnik składek musi dokonać korekty raportów przekazanych za sierpień 2012 r.:

 • w skorygowanym raporcie ZUS RCA w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wpisuje kwotę 0,00 zł,
 • w ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego 2402,50 zł i kod świadczenia/przerwy 314 oraz okres, za jaki to wynagrodzenie zostało wypłacone.

Za wrzesień 2012 r. płatnik powinien złożyć skorygowane raporty:

 • ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego wynagrodzenia chorobowego 155 zł i kod świadczenia/przerwy 314 oraz okres, za jaki to wynagrodzenie zostało wypłacone,
 • ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, podając kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego 2170 zł i kod świadczenia/przerwy 314 oraz okres, za jaki zasiłek chorobowy został wypłacony.

Za listopad 2012 r. pracodawca powinien sporządzić:

 • ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, wykazując kwotę wyrównania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, w polu „kod świadczenia/przerwy” 318 oraz okres, za który wyrównanie zostało wypłacone.

W przypadku niezdolności do pracy, po wydaniu decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, w celu wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, do każdego zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA pracownica powinna składać zaświadczenie lekarskie stwierdzające związek z chorobą zawodową (pkt 22 komentarza wypadkowego ZUS zamieszczonego na stronie internetowej www.zus.pl).

Podstawa prawna:

 • art. 6–9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?