| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Konsekwencje zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej

Konsekwencje zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej

Były pracownik poinformował nas, że zgłosił do Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejrzenie choroby zawodowej. Jakie dla zakładu mogą być skutki zgłoszenia?

Poszkodowani wskutek choroby zawodowej mogą dochodzić od pracodawców świadczeń uzupełniających według przepisów prawa cywilnego o czynach niedozwolonych.

Aby uznać chorobę za zawodową konieczne jest ustalenie, że choroba jest wymieniona w wykazie chorób zawodowych, zespół objawów choroby odpowiada skutkom biologicznym długotrwałego oddziaływania czynnika szkodliwego oraz istnieje lub jest wysoce prawdopodobny związek przyczynowy między: zachorowaniem, kalectwem, śmiercią, a warunkami pracy.

Państwowy inspektor sanitarny, który otrzymał zawiadomienie o podejrzeniu choroby zawodowej w ramach rutynowego postępowania:

  • powiadomi o skierowaniu pracodawcę i jednostkę służby medycyny pracy, z którą pracodawca zawarł umowę o sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami,
  • skieruje pracownika na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej do właściwej jednostki orzeczniczej.

Były pracodawca jest obowiązany współpracować z lekarzem jednostki orzeczniczej w szczególności w zakresie udostępnienia dokumentów:

  • dotyczących przebiegu zatrudnienia,
  • umożliwiających ocenę czy i w jakim stopniu na zachorowanie na chorobę ujętą w wykazie miały sposób wykonywania pracy (narażenie zawodowe) lub czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy:

– czynniki fizyczne w szczególności: hałas, drgania, promieniowanie (jonizujące, laserowe, podczerwone), pole elektromagnetyczne, ciśnienie (podwyższone, obniżone), mikroklimat (zimny, gorący).

Dla oceny działania czynników fizycznych istotny jest rodzaj czynnika, wartość stężeń i natężeń i okres narażenia zawodowego.

– czynniki chemiczne – toksyczne substancje występujące w postaci (gazów, aerozoli, par, dymów, cieczy, roztworów, ciał stałych).

Dla oceny działania czynników fizycznych istotny jest rodzaj czynnika, wartość stężeń i natężeń i okres narażenia zawodowego.

– czynniki biologiczne, w szczególności bakterie, wirusy, grzyby, drożdże, pasożyty, drewno i pył drzewny, pierwotniaki, a także bezpośredni kontakt z chorymi zakaźnie lub z materiałem pochodzącym od tych chorych oraz z czynnikami powodującymi choroby inwazyjne, uczuleniowe i nowotworowe.

Przy ocenie działania czynników biologicznych uwzględnia się rodzaj czynnika lub czynników, ustalenie czasu kontaktu oraz stwierdzenie mechanizmu działania lub drogi szerzenia się czynnika;.

– czynniki o działaniu uczulającym (alergeny) – rodzaj czynnika i stwierdzenie kontaktu z takim czynnikiem w czasie pracy, jeżeli występował on w środowisku pracy, surowcach, półproduktach lub gotowych wyrobach, bez konieczności określania stężenia tego czynnika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »