reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Konsekwencje zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej

Konsekwencje zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej

Były pracownik poinformował nas, że zgłosił do Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejrzenie choroby zawodowej. Jakie dla zakładu mogą być skutki zgłoszenia?

Poszkodowani wskutek choroby zawodowej mogą dochodzić od pracodawców świadczeń uzupełniających według przepisów prawa cywilnego o czynach niedozwolonych.

Aby uznać chorobę za zawodową konieczne jest ustalenie, że choroba jest wymieniona w wykazie chorób zawodowych, zespół objawów choroby odpowiada skutkom biologicznym długotrwałego oddziaływania czynnika szkodliwego oraz istnieje lub jest wysoce prawdopodobny związek przyczynowy między: zachorowaniem, kalectwem, śmiercią, a warunkami pracy.

Państwowy inspektor sanitarny, który otrzymał zawiadomienie o podejrzeniu choroby zawodowej w ramach rutynowego postępowania:

  • powiadomi o skierowaniu pracodawcę i jednostkę służby medycyny pracy, z którą pracodawca zawarł umowę o sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami,
  • skieruje pracownika na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej do właściwej jednostki orzeczniczej.

Były pracodawca jest obowiązany współpracować z lekarzem jednostki orzeczniczej w szczególności w zakresie udostępnienia dokumentów:

  • dotyczących przebiegu zatrudnienia,
  • umożliwiających ocenę czy i w jakim stopniu na zachorowanie na chorobę ujętą w wykazie miały sposób wykonywania pracy (narażenie zawodowe) lub czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy:

– czynniki fizyczne w szczególności: hałas, drgania, promieniowanie (jonizujące, laserowe, podczerwone), pole elektromagnetyczne, ciśnienie (podwyższone, obniżone), mikroklimat (zimny, gorący).

Dla oceny działania czynników fizycznych istotny jest rodzaj czynnika, wartość stężeń i natężeń i okres narażenia zawodowego.

– czynniki chemiczne – toksyczne substancje występujące w postaci (gazów, aerozoli, par, dymów, cieczy, roztworów, ciał stałych).

Dla oceny działania czynników fizycznych istotny jest rodzaj czynnika, wartość stężeń i natężeń i okres narażenia zawodowego.

– czynniki biologiczne, w szczególności bakterie, wirusy, grzyby, drożdże, pasożyty, drewno i pył drzewny, pierwotniaki, a także bezpośredni kontakt z chorymi zakaźnie lub z materiałem pochodzącym od tych chorych oraz z czynnikami powodującymi choroby inwazyjne, uczuleniowe i nowotworowe.

Przy ocenie działania czynników biologicznych uwzględnia się rodzaj czynnika lub czynników, ustalenie czasu kontaktu oraz stwierdzenie mechanizmu działania lub drogi szerzenia się czynnika;.

– czynniki o działaniu uczulającym (alergeny) – rodzaj czynnika i stwierdzenie kontaktu z takim czynnikiem w czasie pracy, jeżeli występował on w środowisku pracy, surowcach, półproduktach lub gotowych wyrobach, bez konieczności określania stężenia tego czynnika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama