REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobocie, Zasiłek opiekuńczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym z ubezpieczenia chorobowego, przysługującym przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Jak należy dokumentować prawo do zasiłku opiekuńczego?

Reforma urzędów pracy w 2014 r.

Reforma urzędów pracy w 2014 r. przewiduje nowe instrumenty wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki. Reformę przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a w czwartek 24 kwietnia 2014 r. została podpisana przez prezydenta.

Mobilność studentów i absolwentów w UE

Priorytetem unijnej polityki społecznej jest tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Komisja Europejska oraz Euridice sprawdziły wspieranie mobilności studentów i absolwentów w poszczególnych państwach. Jak na tle całej UE wypadła Polska?

Wysokość zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobami określonymi w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?

REKLAMA

Pomoc państwa w sytuacji zwolnienia rolnika z pracy

Po zwolnieniu z pracy właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej może liczyć na pomoc z urzędu pracy i od organów samorządu terytorialnego.

Zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu pod warunkiem, że nie ma innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny. Jakie są szczególne zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego?

Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?

Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?

REKLAMA

Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy

Budowanie poczucia własnej wartości jest ważne dla osoby bezrobotnej. Wzrost samooceny zwiększa szanse na znalezienie pracy. Stąd pojawiają się inicjatywy oferujące pracę nad wyglądem zewnętrznym i kondycją fizyczną.

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży

Bezrobotna w ciąży może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, który jest wydłużany o czas przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi tu o przypadek, kiedy w ciążę zachodzi kobieta pobierająca już zasiłek.

Rejestracja w urzędzie pracy

Rejestracja w urzędzie pracy zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia albo skorzystanie z dofinansowań na szkolenia lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak przebiega proces rejestracji w urzędzie pracy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy – niezbędne dokumenty

Specjalny zasiłek opiekuńczy to nowe świadczenie przysługujące od 1 stycznia 2013 r. opiekunowi niepełnosprawnego członka rodziny. Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 520 zł. Jakie należy złożyć dokumenty w celu przyznania zasiłku?

Świadczenie pielęgnacyjne – niezbędne dokumenty

Świadczenia pielęgnacyjne do dnia 30 czerwca wydawane były na starych zasadach. Obecnie decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne wygasły z mocy prawa. Sprawdź, co się zmieniło oraz jakie niezbędne dokumenty należy złożyć w celu przyznania świadczenia.

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Zniesienie kryterium dochodowego, warunkującego uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, zostało przewidziane we wniesionym do sejmu projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt nowelizacji zakłada również rozszerzenie podmiotów uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest jednym ze świadczeń należnych osobom bezrobotnym. Istnieją ustawowo określone warunki, od których spełniania uzależnione jest otrzymanie prawa do zasiłku.

Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia to założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje się m.in. granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne, pożyczkę z FP na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej oraz trójstronne umowy szkoleniowe.

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy to atrakcyjna oferta dla pracodawców. Pozwala m.in. na obniżenie kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy, uzyskanie dofinansowania wyposażenia miejsca pracy czy otrzymanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne opłacane za zatrudnionych.

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Urzędy pracy - zmiany

Urzędy pracy czekają zmiany. Rząd dnia 9 lipca 2013 r. przyjął projekt reformy urzędów pracy, który przewiduje wynagradzanie pracowników urzędów za wyniki, profilowanie pomocy dla bezrobotnych oraz nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 roku

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 roku będzie przysługiwał osobom, które spełnią określone kryterium dochodowe. Kryterium dochodowe ulegnie zmianie z dniem 1 listopada 2014 roku. Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń rodzinnych.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku

Świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku czeka zmiana w zakresie jego wysokości. Będzie to kwota stała, przysługująca wszystkim uprawnionym, gdyż ustawa nie warunkuje otrzymania świadczenia od spełnienia określonego kryterium dochodowego.

Zasiłek opiekuńczy - nowe zasady przyznawania

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat będzie przyznawany na nowych zasadach. Na czym polegają nowe zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego?

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Świadczenia rodzinne to zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka i świadczenia opiekuńcze. Od 1 lipca 2013 r. w skład świadczeń opiekuńczych, obok zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego, wchodzi specjalny zasiłek opiekuńczy.

Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku może wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej? Cy umowa o dzieło obejmująca nieregularne pisanie tekstów autorskich za wynagrodzeniem powoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych?

Kiedy bezrobotny bez prawa do zasiłku może wykonywać umowę o dzieło

Chcemy zatrudnić na umowę o dzieło osobę bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku. Osoba ta będzie tworzyć dla nas autorskie teksty, a zapotrzebowanie na materiał będziemy przesyłać jej nieregularnie. Może się zatem okazać, że w danym miesiącu (miesiącach) nie otrzyma wynagrodzenia. Czy zawarcie takiej umowy osoba bezrobotna powinna zgłosić w urzędzie? Czy to oznacza, że z chwilą zgłoszenia zawarcia tej umowy zostanie wykreślona z rejestru bezrobotnych? Jeśli tak, to gdzie będzie podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu przez okres trwania tej umowy?

Kiedy firma może skorzystać z dofinansowania do zatrudnienia osoby bezrobotnej

W prawie unijnym obowiązuje powszechna zasada swobody przepływu pracowników. Trybunał Sprawiedliwości UE w jednym z ostatnich wyroków zajął stanowisko, że podobne uprawnienia w zatrudnianiu i korzystaniu z przysługujących przywilejów powinni mieć również pracodawcy.

Choroba niani a zasiłek opiekuńczy

Bezrobocie w grudniu 2012 wyniosło 13,3 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca listopada 2012 roku) wyniosła w końcu grudnia 2012 roku 13,3 proc. i w porównaniu do miesiąca poprzedniego wzrosła o 0,4 punktu procentowego.

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko podczas pobytu w szpitalu matki dziecka ubezpieczonej w KRUS

Pracownik dostarczył nam zaświadczenie lekarskie na okres od 16 do 20 lipca br. z tytułu opieki nad zdrowym 1,5-letnim synem. Żona pracownika, stale opiekująca się dzieckiem, jest rolniczką od wielu lat ubezpieczoną w KRUS. W okresie od 16 do 20 lipca 2012 r. żona pracownika przebywała w szpitalu z powodu niezbędnych badań lekarskich. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad zdrowym 1,5-letnim synem w czasie, gdy jego żona przebywała w szpitalu?

Czy osoba bezrobotna może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Żona jednego z naszych pracowników jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Pod koniec września br. została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, bez prawa do zasiłku. Czy w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, czy powinniśmy ją wyrejestrować?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko partnera

Co zyska pracodawca zatrudniając bezrobotnego

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.

Jak pracodawcy mogą zyskać na zatrudnieniu osób bezrobotnych

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.

Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko partnera

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni z powodu opieki nad chorym 5-letnim dzieckiem. Dziecko, na które przedłożyła zwolnienie, pochodzi z pierwszego małżeństwa obecnego partnera pracownicy. Dziecko to mieszka na stałe z pracownicą i jej partnerem. Czy w związku z tym przysługuje jej zasiłek opiekuńczy?

Milion osób długotrwale bezrobotnych

Bez pracy w Polsce jest obecnie około 1,9 mln osób, z czego ponad milion to osoby długotrwale bezrobotne. Według autorskiej analizy firmy doradczej Deloitte, państwo ponosi z tego tytułu koszty na poziomie 10,5 mld rocznie.

Była minister pracy: Likwidacja terminowych umów o pracę to likwidacja wielu miejsc pracy

 W czasach rosnącego bezrobocia pracodawca powinien mieć dostęp do wielu instrumentów zatrudniania – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Joanna Kluzik-Rostkowska. W tym również do umów na czas określony lub umów cywilnoprawnych. Była minister pracy uważa, że postulaty związkowców, by utrudnić pracodawcom korzystanie z tego typu instrumentów, mogą oznaczać problemy na rynku pracy.

Pracodawcy często zalegają z wypłatą na czas wynagrodzeń

W skontrolowanych przez PIP firmach, w okresie styczeń-lipiec tego roku, wzrosła o 21 proc. liczba przypadków niewypłacania pensji pracownikom na czas w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. - wynika ze wstępnych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Bezrobocie w Polsce i UE - raport NBP za II kwartał 2012 r.

Stopa bezrobocia w Polsce wg BAEL (ok. 10%) jest niemal tak samo duża jak w całej UE (10,3%). W II kwartale 2012 r. spadło zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie, zmniejszyła się dynamika przyrostu liczby zatrudnionych w usługach. W dalszym ciągu rośnie aktywność zawodowa, ale ponad połowa osób wchodzących na rynek pracy trafiła do grupy bezrobotnych.

Przez jaki okres pracodawcy przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP

Za pośrednictwem urzędu pracy od 16 lipca br. zatrudniliśmy bezrobotną 52-letnią kobietę. Zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony 18 miesięcy. Czy jesteśmy zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za cały okres świadczenia przez nią pracy?

Przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku - stawki dofinansowania przedsiębiorców i bezrobotnych

Od 1 września 2012 roku obowiązuje nowe przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku. Wynosi ono 3496,82 zł i obowiązywać będzie we wrześniu, październiku i listopadzie 2012 roku. Jak zmieniły się wysokości różnych form dofinansowania osób bezrobotnych i pracodawców.

Irlandia pomaga bezrobotnym

Polscy pracownicy, którzy wyjechali do Irlandii do pracy, po utracie źródła utrzymania mogą ubiegać się tam o zasiłek dla bezrobotnych. Na jakich zasadach przyznawane są Jobseeker’s Benefit i Jobseeker’s Allowance i czym są irlandzkie „ścieżki do pracy”?

Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Pracownica otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat na okres od 16 do 30 lipca 2012 r. oraz złożyła wniosek o uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego. Do pracy wróciła 25 lipca br. twierdząc, że dziecko jest już zdrowe. Czy pracownica może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy? Czy za dni wolne od pracy (weekendy) należy jej wypłacić zasiłek opiekuńczy, skoro mąż pracownicy jest obecny w domu?

PUP zrefunduje koszty opieki nad dzieckiem

Bezrobotny skierowany na szkolenie bądź chcący podjąć zatrudnienie może ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem. Jakie kryteria musi spełnić?

Outplacement – o co chodzi

W dobie kryzysu wiele firm staje przed problemem zwalniania swoich pracowników. W związku z tym na coraz szerszą skalę stosowane są tzw. zwolnienia monitorowane (outplacement), przewidujące program pomocy w poszukiwaniu nowej pracy.

Czy choroba niani uprawnia do zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem

Pracownica naszego zakładu wychowuje 2,5-letniego syna. W związku z brakiem miejsc w żłobku zatrudniła nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem jest chora i przedłożyła zwolnienie lekarskie. Czy w związku z chorobą niani pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego nad synem?

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną

Żona naszego pracownika jest w 8. miesiącu ciąży. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, gdyż z tego, co wiemy od pracownika, ciąża przebiega z problemami (żona pracownika powinna leżeć). Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 5 dni z powodu konieczności sprawowania opieki nad żoną. Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy?

Nowe zasady dokumentowania prawa do świadczeń chorobowych

Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wydanie nowego rozporządzenia regulującego dokumentowanie prawa do świadczeń chorobowych było spowodowane koniecznością uwzględnienia zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy, w ramach których rozszerzono możliwości ubiegania się o zasiłek macierzyński. Obecne przepisy przewidują prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

ZUS ma obowiązek zapłaty odsetek od świadczeń niewypłaconych w terminie

Organy rentowe mogą kwestionować w postępowaniu sądowym prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, ale ponoszą odpowiedzialność za opóźnienie w wypłacie świadczeń, gdy okaże się, że możliwe było wydanie decyzji zgodnej z prawem. Dlatego ZUS, co do zasady, powinien zawsze zapłacić odsetki od zasiłków niewypłaconych w terminie (wyrok Sądu Najwyższego z 15 września 2011 r. (sygn. akt II UK 22/11).

Zasiłek opiekuńczy dla przedsiębiorców i ich rodzin

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu z tytułu sprawowania opieki nad: zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8, chorym dzieckiem w wieku do lat 14, innym chorym członkiem rodziny.

REKLAMA