REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Fryc
Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego. /Fot. Fotolia
Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym z ubezpieczenia chorobowego, przysługującym przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Jak należy dokumentować prawo do zasiłku opiekuńczego?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, regulującą kwestię prawa do zasiłku opiekuńczego, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad:

REKLAMA

Polecamy również: Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

  1. dzieckiem w wieku do ukończenia 8 roku życia w przypadku:
    • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
    • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
    • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
  2. chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
  3. innym chorym członkiem rodziny (małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem oraz dziećmi w wieki ponad 14 lat, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki).

Zobacz także: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

REKLAMA

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym ubezpieczony pracownik jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres sprawowania opieki, nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku sprawowania opieki nad innym członkiem rodziny lub dzieckiem powyżej 14 lat, zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji, gdy nie ma innych członków rodziny mogących zaopiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, z wyłączeniem chorych dzieci do lat 2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz koniecznie: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

REKLAMA

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 oraz nad innym chorym członkiem rodziny przez pracodawcę, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz oświadczenia ZUS Z-15. W przypadku wypłaty zasiłku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, oświadczenia ZUS z-15 oraz ZUS Z-3 w przypadku pracownika lub ZUS Z-3a w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem. Ubezpieczeni wykonujący pozarolniczą działalność, a także osoby współpracujące z takimi osobami muszą przedstawić dokument ZUS Z-3b.

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadki nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których dziecko to uczęszcza, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15 oraz oświadczenia ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu danej placówki. W przypadku wypłaty zasiłku w danej sytuacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie ZUS Z-3, ZUS Z-3-a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia), oświadczenia ZUS Z-15 oraz oświadczenia ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, do której uczęszcza dziecko wymagające opieki.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, w wyniku konieczności sprawowania przez podmiot uprawniony opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15 oraz zaświadczenia lekarskiego wystawionego małżonkowi stale opiekującemu się dzieckiem na druku zwykłym, które musi zawierać m.in. okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Gdy we wskazanych okolicznościach zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego wystawionego małżonkowi stale opiekującemu się dzieckiem na zwykłym druku, oświadczenia ZUS Z-15 oraz ZUS Z-3, ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia).

Zobacz również: Zasiłek za urlop ojcowski

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub opiekuna dziennego sprawującego opiekę nad dzieckiem, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15, oświadczenia ubezpieczonego o chorobie niani lub dziennego opiekuna, kopii zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA niani lub dziennego opiekuna, stwierdzającego niezdolność do pracy, wystawionego na zwykłym druku, potwierdzonych przez ubezpieczonego za zgodność z oryginałem, wskazującego m.in. okres orzeczonej niezdolności do pracy. We wskazanym przypadku, gdy zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-1, kopii ZUS ZLA lub zaświadczenia na zwykłym druku niani lub dziennego opiekuna oraz ZUS Z-3, ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie weekendy z wolnym piątkiem: ta grupa gotowa przejść na czterodniowy tydzień pracy natychmiast

90 proc. profesjonalistów chce pracować w modelu czterodniowego tygodnia pracy, o ile nie wpłynie to na ich zarobki. Jako największe korzyści skróconego tygodnia pracy specjaliści wskazują więcej czasu wolnego oraz poprawę ogólnej satysfakcji z życia Jako największe zagrożenia – obniżenie wynagrodzenia oraz pracę w nadgodzinach.

Najmłodsi pracownicy niechętnie idą na zwolnienie lekarskie, dlaczego

Pracownicy z pokolenia Z czyli do 29. roku życia) rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich starsi współpracownicy. Dane z audytów absencji chorobowej przeprowadzonych w przedsiębiorstwach na terenie całej Polski w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują jasno, że najmłodsza grupa pracowników charakteryzuje się najniższym poziomem nieobecności z powodów zdrowotnych.

Zetki chcą pracować z sensem, w dobrej atmosferze i za dużą kasę

Dla pokolenia Z zaangażowanie w pracę naprawdę ma znaczenie. Z kolei 40 procent młodych mówi, że bardzo się stara w codziennych obowiązkach, a kolejne 42 procent twierdzi, że nie zawsze wszystko wychodzi im idealnie. 57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy i motywacji. Ale to nie wystarczy.

Ksiądz: 6000 zł, biskup: 10000 zł, a zakonnica ...300 zł? Zarobki i emerytury duchownych 2025

Jak wyglądają finanse duchowieństwa w Polsce? Najnowsze dane pokazują, że zarobki i świadczenia kapłanów oraz sióstr zakonnych są bardzo zróżnicowane. Prześwietlamy ich miesięczne dochody i zasady przyznawania emerytur, ujawniając pełen obraz finansowy osób duchownych.

REKLAMA

Zaufanie pracowników: jaką jest dla firmy wartością, co zrobić by ją budować

Stwierdzenie, że zaufanie pracowników zwiększa wyniki firmy, nie budzi kontrowersji. Firmy radzą sobie lepiej, gdy ich pracownicy im ufają. Czy można jednak przeliczyć zaufanie na konkretny wynik finansowy?

Czy będą zmiany dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu umiarkowanym czują się dyskryminowane. Z tego powodu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano kilka ważnych pytań. Wątpliwości na temat ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach rozwiewa Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Czas pracy kadry zarządzającej (kierownicy, dyrektorzy i inni). Czy wszyscy menadżerowie nie mają prawa do nadgodzin? Co wynika z kodeksu pracy i orzecznictwa?

Czas pracy kadry zarządzającej w Polsce podlega szczególnym regulacjom prawnym, które różnią się od zasad obowiązujących pracowników wykonujących zadania operacyjne. Przepisy kodeksu pracy wskazują możliwość wyłączenia menadżerów pełniących funkcje kierownicze z norm dotyczących limitów czasu pracy i rozliczania nadgodzin. W praktyce pojawiają się liczne pytania, jak te zasady stosować, a orzecznictwo sądowe dostarcza cennych wskazówek.

Od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie w mocy, po nowemu zarabiają do 23 000 zł a dodatki do 3 400 zł

W wielu tekstach skupiamy się na podwyżkach dla pracowników samorządowych, dla pracowników w budżetówce, w tym nauczycieli, policjantów czy w służbie zdrowia, a warto też pamiętać o innych grupach zawodowych, może bardziej niszowych, ale jednak istniejących od dawna na polskim rynku pracy. Już od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie jest w mocy i po nowemu pracownicy zarabiają do 23 000 zł a dodatki do wynagrodzenia to nawet do 3 400 zł. Dla wielu takie stawki to tylko marzenie. Zatem ile zarabia się w KSSiP?

REKLAMA

Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

REKLAMA