REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

Agnieszka Fryc
Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego. /Fot. Fotolia
Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym z ubezpieczenia chorobowego, przysługującym przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Jak należy dokumentować prawo do zasiłku opiekuńczego?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, regulującą kwestię prawa do zasiłku opiekuńczego, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad:

Autopromocja

Polecamy również: Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

  1. dzieckiem w wieku do ukończenia 8 roku życia w przypadku:
    • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
    • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
    • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
  2. chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
  3. innym chorym członkiem rodziny (małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem oraz dziećmi w wieki ponad 14 lat, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki).

Zobacz także: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym ubezpieczony pracownik jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres sprawowania opieki, nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku sprawowania opieki nad innym członkiem rodziny lub dzieckiem powyżej 14 lat, zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji, gdy nie ma innych członków rodziny mogących zaopiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, z wyłączeniem chorych dzieci do lat 2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz koniecznie: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 oraz nad innym chorym członkiem rodziny przez pracodawcę, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz oświadczenia ZUS Z-15. W przypadku wypłaty zasiłku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, oświadczenia ZUS z-15 oraz ZUS Z-3 w przypadku pracownika lub ZUS Z-3a w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem. Ubezpieczeni wykonujący pozarolniczą działalność, a także osoby współpracujące z takimi osobami muszą przedstawić dokument ZUS Z-3b.

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadki nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których dziecko to uczęszcza, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15 oraz oświadczenia ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu danej placówki. W przypadku wypłaty zasiłku w danej sytuacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie ZUS Z-3, ZUS Z-3-a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia), oświadczenia ZUS Z-15 oraz oświadczenia ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, do której uczęszcza dziecko wymagające opieki.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, w wyniku konieczności sprawowania przez podmiot uprawniony opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15 oraz zaświadczenia lekarskiego wystawionego małżonkowi stale opiekującemu się dzieckiem na druku zwykłym, które musi zawierać m.in. okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Gdy we wskazanych okolicznościach zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego wystawionego małżonkowi stale opiekującemu się dzieckiem na zwykłym druku, oświadczenia ZUS Z-15 oraz ZUS Z-3, ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia).

Zobacz również: Zasiłek za urlop ojcowski

W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub opiekuna dziennego sprawującego opiekę nad dzieckiem, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15, oświadczenia ubezpieczonego o chorobie niani lub dziennego opiekuna, kopii zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA niani lub dziennego opiekuna, stwierdzającego niezdolność do pracy, wystawionego na zwykłym druku, potwierdzonych przez ubezpieczonego za zgodność z oryginałem, wskazującego m.in. okres orzeczonej niezdolności do pracy. We wskazanym przypadku, gdy zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-1, kopii ZUS ZLA lub zaświadczenia na zwykłym druku niani lub dziennego opiekuna oraz ZUS Z-3, ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    REKLAMA