Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, regulującą kwestię prawa do zasiłku opiekuńczego, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad:
REKLAMA
Polecamy również: Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego
- dzieckiem w wieku do ukończenia 8 roku życia w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
- pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
- innym chorym członkiem rodziny (małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem oraz dziećmi w wieki ponad 14 lat, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki).
Zobacz także: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym ubezpieczony pracownik jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia.
W przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres sprawowania opieki, nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku sprawowania opieki nad innym członkiem rodziny lub dzieckiem powyżej 14 lat, zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji, gdy nie ma innych członków rodziny mogących zaopiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, z wyłączeniem chorych dzieci do lat 2.
Zobacz koniecznie: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne
Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego
W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 oraz nad innym chorym członkiem rodziny przez pracodawcę, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz oświadczenia ZUS Z-15. W przypadku wypłaty zasiłku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, oświadczenia ZUS z-15 oraz ZUS Z-3 w przypadku pracownika lub ZUS Z-3a w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem. Ubezpieczeni wykonujący pozarolniczą działalność, a także osoby współpracujące z takimi osobami muszą przedstawić dokument ZUS Z-3b.
W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadki nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których dziecko to uczęszcza, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15 oraz oświadczenia ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu danej placówki. W przypadku wypłaty zasiłku w danej sytuacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie ZUS Z-3, ZUS Z-3-a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia), oświadczenia ZUS Z-15 oraz oświadczenia ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki, do której uczęszcza dziecko wymagające opieki.
Polecamy serwis: Emerytury i renty
W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, w wyniku konieczności sprawowania przez podmiot uprawniony opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
- pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15 oraz zaświadczenia lekarskiego wystawionego małżonkowi stale opiekującemu się dzieckiem na druku zwykłym, które musi zawierać m.in. okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Gdy we wskazanych okolicznościach zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie zwolnienia lekarskiego wystawionego małżonkowi stale opiekującemu się dzieckiem na zwykłym druku, oświadczenia ZUS Z-15 oraz ZUS Z-3, ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia).
Zobacz również: Zasiłek za urlop ojcowski
W przypadku wypłaty zasiłku opiekuńczego przez pracodawcę, z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub opiekuna dziennego sprawującego opiekę nad dzieckiem, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-15, oświadczenia ubezpieczonego o chorobie niani lub dziennego opiekuna, kopii zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA niani lub dziennego opiekuna, stwierdzającego niezdolność do pracy, wystawionego na zwykłym druku, potwierdzonych przez ubezpieczonego za zgodność z oryginałem, wskazującego m.in. okres orzeczonej niezdolności do pracy. We wskazanym przypadku, gdy zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest przedstawienie oświadczenia ZUS Z-1, kopii ZUS ZLA lub zaświadczenia na zwykłym druku niani lub dziennego opiekuna oraz ZUS Z-3, ZUS Z-3a lub ZUS Z-3b (w zależności od tytułu ubezpieczenia).
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat