reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Pomoc państwa w sytuacji zwolnienia rolnika z pracy

Pomoc państwa w sytuacji zwolnienia rolnika z pracy

Po zwolnieniu z pracy właściciel lub posiadacz nieruchomości rolnej może liczyć na pomoc z urzędu pracy i od organów samorządu terytorialnego.

W przypadku osób, które posiadają niewielką nieruchomość rolną, czyli nieprzekraczającą dwóch hektarów przeliczeniowych, sprawa jest prosta. Rejestrując się w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej, mogą korzystać ze wszystkich dostępnych form wsparcia. Natomiast osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub podlega ubezpieczeniom z KRUS jako współmałżonek lub domownik u rolnika, nie może zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotny. Warto też podkreślić, iż w przypadku gdy nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, to i tak mają oni prawo do jej całości. Nie można podzielić jej na części i zakładając, iż jako właściciel części nieruchomości już nieprzekraczającej wymienionych hektarów zarejestrujemy się w urzędzie. Nie należy jednak rezygnować z rejestracji. W tej sytuacji można zarejestrować się jako poszukujący pracy i również korzystać z określonych świadczeń z urzędu pracy.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Przede wszystkim, aby ubiegać się o świadczenia, należy spełniać dwa podstawowe warunki:

  • w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie środków należy pozostawać w stosunku pracy lub stosunku służbowym i osiągać wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, wynoszące co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę przez okres 365 dni i stosunek ten został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy;
  • podatek z gospodarstwa rolnego lub działu specjalnego nie przekracza kwoty podatku rolnego z 5 ha przeliczeniowych albo, w przeliczeniu na 1 członka gospodarstwa domowego niemającego stałych pozarolniczych źródeł dochodu, nie przekracza kwoty podatku rolnego z 1 ha przeliczeniowego.

Jeśli dana osoba spełnia powyższe warunki , przysługuje jej pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne rolników w okresie pierwszych czterech kwartałów po rozwiązaniu stosunku pracy, stypendium w okresie odbywania szkolenia oraz odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku z odbywanym szkoleniem. Pokrycie składek polega na przekazaniu z Funduszu Pracy na odpowiednie fundusze KRUS kwot należności z tytułu poszczególnych rat kwartalnych.

Polecamy także: Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Prezydent miasta lub starosta może również:

  • sfinansować koszty szkolenia w celu podjęcia zatrudnienia lub pozarolniczej działalności
  • oraz przyznać jednorazowo środki na podjęcie pozarolniczej działalności lub na zakup ziemi, nie wyłączając działalności wytwórczej lub usługowej związanej z rolnictwem.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Zwolnienie rolnika z pracy. /Fot. Fotolia
Zwolnienie rolnika z pracy. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama