Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a które rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeśli rezygnacja ta podyktowana jest koniecznością sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
REKLAMA
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Specjalny zasiłek opiekuńczy funkcjonuje od 1 stycznia 2013 roku. Warunkiem otrzymania zasiłku, jest spełnienie określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 sierpnia 2012 roku kryterium dochodowego. Do dnia 31 października 2014 roku, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium wynoszącego 623 złote netto. O dnia 1 listopada 2014 roku, kryterium dochodowe wynosić będzie 664 złote. Wysokość zaś specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 520 złotych miesięcznie.
Świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku
Ustawa z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych, która reguluję kwestię specjalnego zasiłku opiekuńczego, wskazuje przypadki, w których świadczenie to nie przysługuje. Na mocy ustawy, specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone praco do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Świadczenie to nie przysługuje również wówczas, gdy osoba sprawująca opiekę podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów, ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego lub legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje również wtedy, gdy:
- osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej) lub w rodzinnym domu dziecka albo korzysta z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, co podyktowane jest koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji;
- na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;
- członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;
- na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;
- na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, jeśli nie sprzeciwiają się temu przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym wiążące Polskę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat