reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak pracodawcy mogą zyskać na zatrudnieniu osób bezrobotnych

Jak pracodawcy mogą zyskać na zatrudnieniu osób bezrobotnych

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.

O refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego mogą starać się:

  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą,
  • producenci rolni,
  • niepubliczne przedszkola i szkoły (art. 46 ust. 1–1a ustawy o promocji zatrudnienia...).

Wysokość refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, jaką może otrzymać podmiot, może wynieść nawet 6-krotne przeciętne wynagrodzenie (obowiązujące w dniu zawarcia umowy dotyczącej przyznania refundacji).

Korzyści (+)

Jeżeli umowa o refundację zostałaby zawarta w okresie od września do listopada br., maksymalna kwota zwrotu kosztów może wynieść nawet 20 980,92 zł.

Przed utworzeniem stanowiska pracy dla takiej osoby podmiot ubiegający się o zwrot kosztów składa wniosek w tej sprawie do starosty właściwego ze względu na siedzibę tego podmiotu, przedszkola, szkoły lub producenta rolnego albo ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego. Pozytywnie rozpatrzony wniosek jest podstawą do zawarcia umowy o refundację ze starostą.

Należy pamiętać, że warunkiem otrzymania wsparcia w tworzeniu nowych miejsc pracy jest zakaz rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o zwrot kosztów. O pomoc nie może wnioskować pracodawca, który w tym okresie zmniejszy wymiar czasu pracy pracowników i rozwiąże stosunek pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracodawca, który uzyskał refundację kosztów utworzenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, może ubiegać się o także o jednorazowy zwrot kosztów składek na ubezpieczenia społeczne za taką osobę. Pomoc jest przyznawana na podstawie umowy zawartej ze starostą i nie może przekroczyć 300% wysokości minimalnego wynagrodzenia (w 2012 r. – 4500 zł).

Prawo do refundacji składek przysługuje przedsiębiorcy, który przed zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego zawarł ze starostą pisemną umowę w tym zakresie, zatrudniał skierowaną osobę przez okres co najmniej 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, a po tym czasie kontynuował jej zatrudnienie (bez znaczenia pozostaje, na jaki okres została zawarta umowa i w jakim wymiarze etatu).

Pracodawca może przystąpić również do innych programów specjalnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy, mających na celu m.in. aktywizację zawodową osób bezrobotnych czy poszukujących pracy i z tego tytułu osiągać pewne korzyści.

W ramach umowy między starostą a pracodawcą (na zasadach i warunkach określonych w kosztorysie) mogą być finansowane m.in. następujące przedsięwzięcia:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama