reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?

Zniesienie kryterium dochodowego, warunkującego uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, zostało przewidziane we wniesionym do sejmu projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt nowelizacji zakłada również rozszerzenie podmiotów uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Proponowane zmiany dotyczą uchylenia przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, które wprowadzają kwotę tak zwanego kryterium dochodowego, warunkującego możliwość uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nowelizacja zakłada również zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do uzyskania świadczenia.

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń opiekuńczych, stanowiących z kolei świadczenie rodzinne. W obecnym stanie prawnym, przysługuje on osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a które rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeśli rezygnacja ta podyktowana jest koniecznością sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Ustawa o świadczeniach rodzinnych wprowadza kryterium dochodowe, od spełniania którego uzależnione jest prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Kryterium to jest ustalane przez Rade Ministrów. Do dnia 31 października 2014 roku, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium wynoszącego 623 złote netto. O dnia 1 listopada 2014 roku, kryterium dochodowe wynosić będzie 664 złote. Sama wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 520 złotych miesięcznie.

Wnioskodawcy podkreślają, iż obowiązujące przepisy różnicują sytuacje niepełnosprawnych w zależności od dochodu, a nie od stopnia ich niepełnosprawności. Specjalny zasiłek opiekuńczy funkcjonuje od 1 stycznia 2013 roku. Wcześniej, istniało tylko świadczenie pielęgnacyjne. Nowelizacja wprowadzająca specjalny zasiłek opiekuńczy, ograniczyła krąg podmiotów uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Na mocy obecnych przepisów, przysługuje ono, jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia przez nią 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub kontynuowania jej w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Osoby uprawnione wcześniej do świadczenia pielęgnacyjnego, w nowym stanie prawnym będą mogły nabyć prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, ale po spełnieniu określonego w ustawie kryterium dochodowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?. /Fot. Fotolia
Zniesienie kryterium dochodowego w specjalnym zasiłku opiekuńczym od 2014 roku?. /Fot. Fotolia

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama