Przez jaki okres pracodawcy przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP
REKLAMA
Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę przysługuje Państwu przez 12 miesięcy kalendarzowych, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Okres zwolnienia trwa zatem od 1 sierpnia 2012 r. do 31 lipca 2013 r. włącznie. Od 1 sierpnia 2013 r. będą Państwo musieli opłacać składki na FP oraz FGŚP za zatrudnioną pracownicę.
Składkę na Fundusz Pracy (FP) pracodawca opłaca obowiązkowo za zatrudnionych pracowników, których przychód ze stosunku pracy stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenie za pracę (w 2012 r. 1500 zł, w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy – 80% tej kwoty, tj. 1200 zł). Natomiast składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) opłacają za swoich pracowników pracodawcy będący przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium Polski zatrudniają co najmniej jedną osobę (art. 2 ust. 1 ustawy o roszczeniach pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, dalej: ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych). Do ustalania podstawy wymiaru składki na FP (również na FGŚP) nie stosuje się rocznego ograniczenia do tzw. 30-krotności.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA