Kategorie

Przez jaki okres pracodawcy przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP

Beata Wróblewska
Za pośrednictwem urzędu pracy od 16 lipca br. zatrudniliśmy bezrobotną 52-letnią kobietę. Zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony 18 miesięcy. Czy jesteśmy zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za cały okres świadczenia przez nią pracy?
Reklama

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę przysługuje Państwu przez 12 miesięcy kalendarzowych, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Okres zwolnienia trwa zatem od 1 sierpnia 2012 r. do 31 lipca 2013 r. włącznie. Od 1 sierpnia 2013 r. będą Państwo musieli opłacać składki na FP oraz FGŚP za zatrudnioną pracownicę.

Składkę na Fundusz Pracy (FP) pracodawca opłaca obowiązkowo za zatrudnionych pracowników, których przychód ze stosunku pracy stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenie za pracę (w 2012 r. 1500 zł, w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy – 80% tej kwoty, tj. 1200 zł). Natomiast składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) opłacają za swoich pracowników pracodawcy będący przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium Polski zatrudniają co najmniej jedną osobę (art. 2 ust. 1 ustawy o roszczeniach pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, dalej: ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych). Do ustalania podstawy wymiaru składki na FP (również na FGŚP) nie stosuje się rocznego ograniczenia do tzw. 30-krotności.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na FP i FGŚP nie stosuje się rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek, które ma zastosowanie do składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na FEP.

Reklama

Pracodawcy nie opłacają składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za zatrudnione osoby, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy (art. 104b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia, art. 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych).

Aby mogli Państwo skorzystać z ww. zwolnień składkowych, zatrudniona pracownica powinna w dniu nawiązania stosunku pracy mieć ukończone 50 lat (a więc 50. urodziny muszą przypadać najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy) oraz pozostawać w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy.

WAŻNE!

Płatnik nie opłaca składek na FP i FGŚP za zatrudnioną osobę bezrobotną, jeżeli w dniu nawiązania stosunku pracy ma ona ukończone 50 lat.

Zgodnie ze stanowiskiem ZUS przedstawionym w poradniku „Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” zamieszczonym na stronie internetowej www.zus.pl, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP przysługuje tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie przysługuje ono np. w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie umów o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło. W przypadku pracowników, którzy zawarli dodatkowo ze swoim pracodawcą np. umowę zlecenia, zwolnienie to nie obejmuje przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Analogiczne zasady, zdaniem ZUS, mają zastosowanie do zwolnienia z opłacania składki na FGŚP.


PRZYKŁAD

Spółka z o.o. od 7 maja 2012 r. zatrudniła na podstawie umowy o pracę 52-letnią pracownicę, która wcześniej, przez 3 miesiące, była zarejestrowania jako osoba bezrobotna. Pracodawca wypłaca jej wynagrodzenie w wysokości 2450 zł brutto, korzystając do końca maja 2013 r. ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę. Od 1 sierpnia 2012 r. pracodawca zawarł z pracownicą dodatkowo umowę zlecenia na kwotę 600 zł miesięcznie, wypłacaną razem z wynagrodzeniem do ostatniego dnia miesiąca za ten sam miesiąc.

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP nie obejmuje przychodów uzyskanych z tytułu umowy zlecenia. Dlatego pracodawca, w raporcie ZUS RCA za tę osobę, jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne powinien wykazać kwotę zsumowanych przychodów z umowy o pracę oraz z umowy zlecenia. Będzie to zatem kwota 3050 zł. Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP ma zastosowanie tylko do przychodów ze stosunku pracy (w rozumieniu Kodeksu pracy). Pracodawca musi zatem rozliczyć te składki w deklaracji ZUS DRA, od postawy wymiaru w kwocie 600 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 104 i art. 104b ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 9, art. 9b ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
 • załączniki nr 12 i nr 15 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?