Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko partnera
REKLAMA
Zdaniem ZUS, między Państwa pracownicą a chorym dzieckiem nie istnieje relacja, z którą ustawa zasiłkowa wiązałaby uprawnienie do tego świadczenia, tzn. nie jest to dziecko własne ubezpieczonej, nie zostało ono przez nią przysposobione, jak również nie zostało przez nią przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Jeżeli chcą Państwo postąpić zgodnie z aktualną wykładnią przepisów stosowaną przez ZUS, nie powinni Państwo wypłacić zasiłku opiekuńczego na dziecko partnera pracownicy.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, m.in. nad chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14 lat. Za dzieci, nad którymi ubezpieczonemu przysługuje z tytułu opieki zasiłek opiekuńczy, ustawa zasiłkowa uznaje dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka, dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie (art. 32 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat