Kategorie

Irlandia pomaga bezrobotnym

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Irlandia, zasiłek dla bezrobotnych, walka z bezrobociem
Irlandia, zasiłek dla bezrobotnych, walka z bezrobociem
Polscy pracownicy, którzy wyjechali do Irlandii do pracy, po utracie źródła utrzymania mogą ubiegać się tam o zasiłek dla bezrobotnych. Na jakich zasadach przyznawane są Jobseeker’s Benefit i Jobseeker’s Allowance i czym są irlandzkie „ścieżki do pracy”?

Osoby, które wyjeżdżają z Polski w celu poszukiwania pracy, a później pracują za granicą, często mają problem w związku z prawem do ewentualnego zasiłku. Dzięki zasadom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego członkowie UE oraz państw stowarzyszonych mogą liczyć na uznanie zagranicznego stażu pracy, a także ubiegać się o zagraniczny zasiłek dla osób bezrobotnych, który może być transferowany do Polski.

Komu przysługuje zasiłek, komu zapomoga?

Jobseeker’s Benefit (JB) jest to zasiłek dla osób bezrobotnych. Aby go otrzymać, należy spełniać inne wymagania niż w przypadku Jobseeker’s Allowance (JA), który w rzeczywistości oznacza zapomogę dla osób poszukujących pracy.

Aby nabyć prawo do Jobseeker’s Benefit, należy przepracować wymagany okres i opłacić wymaganą liczbę składek PRSI. Ten zasiłek jest przyznawany niezależnie od dochodów i majątku. Warto dodać, iż – w przeciwieństwie do Jobseeker’s Allowance – tego rodzaju świadczenie nie przysługuje osobie, która pozostawała w samozatrudnieniu (tzw. self-employed). Jeśli chodzi o JA, tego rodzaju zapomogę może otrzymać tylko osoba, która pozostawała w samozatrudnieniu, nie jest uprawniona do JB bądź już straciła do niego prawo. Co istotne, nie trzeba mieć opłaconej odpowiedniej liczby składek PRSI. Warunkiem otrzymania zapomogi jest spełnianie odpowiedniego kryterium dochodowego.

Zasiłek dla bezrobotnych 2012

Aby móc ubiegać się o otrzymanie JA, należy złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty, tj. formularz P45, dwa dowody tożsamości, potwierdzenie okresu zameldowania, jak też udowodnienie dochodów wszystkich osób, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Niezbędne dla uzyskania Jobseeker’s Allowance jest spełnienie warunku Habitual Residence Condition (tj. zasady co najmniej dwuletniego okresu zamieszkiwania z zamiarem pozostania na terytorium Irlandii). Należy również pamiętać, iż zapomoga JA nie może być transferowana do Polski.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku irlandzkiego zasiłku dla osób bezrobotnych, czyli Jobseeker’s Benefit – może on być transferowany do Polski, a dodatkowo świadczenie to jest przyznawane niezależnie od tego, od kiedy uprawniony przebywa na terenie Irlandii.

Zasiłek dla bezrobotnych z innego kraju UE

Wspólnym i niezbędnym warunkiem otrzymania Jobseeker’s Benefit i Jobseeker’s Allowance jest to, iż aby się o nie ubiegać, należy być osobą bezrobotną, zdolną do pracy, a jednocześnie aktywnie jej poszukującą. Także w obu przypadkach wymagane są dowody, które poświadczają aktywne poszukiwanie pracy (mogą to być na przykład listy z odmowami od pracodawców).

„Ścieżki do pracy”

„Ścieżki do pracy” – tak brzmi nazwa nowego rządowego projektu wprowadzonego niedawno w Irlandii. Ma on na celu zmniejszenie liczby bezrobotnych i zachęcenie ich do aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Pod groźbą utraty zasiłku bezrobotni będą musieli podpisać zgodę na udział w przedsięwzięciach mających na celu ułatwienie im podjęcia pracy. Zaktywizowanie osób poszukujących zatrudnienia ma polegać głównie na ich czynnym udziale w kursach zawodowych i innych inicjatywach, zaproponowanych przez lokalny urząd pracy. Jeśli osoba bezrobotna odmówi uczestnictwa w takim przedsięwzięciu, jest to sygnał, że dana osoba nie chce pracować, a w takiej sytuacji zapomoga może być odebrana.

Celem, jaki został założony w programie „Ścieżki do kariery”, jest przywrócenie do aktywności zawodowej 100 tys. osób bezrobotnych w okresie do 2016 r.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy to oznacza, ze będzie kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie są rodzaje zezwoleń? Jak zatrudnić Ukraińca?

  Wzrost wypadków przy pracy a 100% wzrost składek ZUS

  Wypadki przy pracy mają wpływ na wysokość składek ZUS. Czy powrót do firm i wzrost liczby wypadków spowoduje 100% wzrost składek na ubezpieczenia społeczne?

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu w Polsce

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu mogą wspomóc rynek pracy w Polsce. Ich liczba rośnie. Warto skupić się na zatrzymaniu zagranicznych studentów.

  Automatyzacja HR a redukcja kosztów

  Automatyzacja HR znacząco wpływa na redukcję kosztów. Rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalizację wydatków, dzięki czemu pracodawcy, gdy szukają sposobów na cięcia – nie muszą rezygnować ze swoich pracowników.

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek [ANALIZA]

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, położnych, fizjoterapeutów - ile zarabiają medycy? Jak wiek i płeć wpływa na wysokość wynagrodzenia?

  Emerytury 2022 - bez podatku

  Emerytury w 2022 r. będą wyższe. Od 1 stycznia wchodzi w życie emerytura bez podatku z Polskiego Ładu. Ile emeryci zyskają w 2022 r.?