REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobilność studentów i absolwentów w UE

Subskrybuj nas na Youtube
Mobilność młodych. /Fot. Fotolia
Mobilność młodych. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Priorytetem unijnej polityki społecznej jest tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Komisja Europejska oraz Euridice sprawdziły wspieranie mobilności studentów i absolwentów w poszczególnych państwach. Jak na tle całej UE wypadła Polska?

Mobilność studentów i absolwentów

Biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku pracy, zwłaszcza wśród osób młodych, Unia Europejska kładzie duży nacisk na tworzenie warunków sprzyjających studiom, szkoleniom i pracy za granicą. Z racji tego, że te działania stanowią priorytet unijnej polityki społecznej, Komisja Europejska i Euridice sprawdziły, jak w poszczególnych państwach wspierana jest mobilność studentów oraz absolwentów. Jak pokazało badanie, choć Polska wciąż ma sporo do zrobienia, na tle innych państw prezentuje się dobrze. W badaniu uwzględniono pięć kryteriów, które zdaniem organów unijnych determinują możliwości skorzystania z szansy nauki i pracy za granicą przez młode osoby. Do głównych wyznaczników należą: informacja oraz poradnictwo dotyczące wyjazdów zagranicznych, transfer świadczeń pieniężnych dla studentów, znajomość języków obcych, uznawanie studiów zagranicznych i wsparcie dla studentów ze środowisk defaworyzowanych.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Po pierwsze: informacja

REKLAMA

Biorąc pod uwagę informacje i poradnictwo dotyczące możliwości podjęcia studiów lub pracy za granicą, najlepsze warunki oferują m.in. Niemcy, Belgia, Hiszpania, Francja oraz Włochy. Zdecydowanie gorzej w tym zakresie radzi sobie Bułgaria, Grecja, Słowenia i Cypr. Realizację tego punktu należy jednak dobrze ocenić w Polsce, gdzie funkcjonują rozwinięte strategie informacyjne i doradcze, które są realizowane głównie na uczelniach wyższych. Na uwagę zasługuje także fakt, że w inicjatywy z zakresu mobilności angażowani są sami zainteresowani, czyli studenci i absolwenci, którzy mogą wziąć udział w spotkaniach, konferencjach i seminariach pozwalających dowiedzieć się więcej o życiu i pracy w innym kraju.

Czynnikiem, który sprzyja podejmowaniu decyzji o wyjeździe za granicę w celu pogłębienia wiedzy i zdobywania doświadczenia zawodowego jest biegłość w posługiwaniu się językami obcymi. W Polsce obowiązkowa nauka pierwszego języka obcego dotyczy już dzieci w wieku siedmiu lat. Wykładany jest też drugi język, jednak przez okres krótszy niż pięć lat. Można zatem stwierdzić, że pod kątem znajomości języków obcych polska młodzież jest dobrze przygotowana do nauki i pracy za granicą – mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych. – Raport pokazał, że większy nacisk na znajomość języków kładzie się m.in. na Cyprze i w Luksemburgu. Co ciekawe, nauka języka obcego nie jest obowiązkowa na żadnym szczeblu edukacji w Irlandii oraz w Szkocji.

Pomoc młodym w praktyce

Zdaniem Unii Europejskiej, ważnym aspektem wpływającym na podejmowanie przez studentów i absolwentów decyzji o wyjeździe, jest wsparcie finansowe w formie stypendiów i pożyczek. Z badania wynika, że w Polsce na taką pomoc może liczyć od 10% do prawie 50% studentów. Kryterium przyznawania grantów jest sytuacja finansowa i osiągnięcia kandydatów. Jeśli chodzi o transfer świadczeń polegający na uzyskiwaniu dotacji w innych krajach na takich zasadach jak w ojczyźnie to funkcjonuje to m.in. na Cyprze, w Finlandii i w Szwecji. Z kolei dodatkowe restrykcje obowiązują w takich państwach jak Chorwacja, Grecja, Bułgaria czy Czechy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgromadzone dane pokazują, że obszarem, który wymaga dalszych działań zarówno wspólnoty europejskiej, jak i poszczególnych państw, jest uznawanie przez kraje studiów zagranicznych. W tym zakresie Polska dobrze prezentuje się na tle innych, ponieważ monitoruje wszystkie aspekty punktów ECTS oraz suplementu do dyplomu.

Polska jako jeden z nielicznych krajów oficjalnie przyjęła Europejską Kartę Mobilności (European Quality Charter on Mobility). Przejawia się to m.in. tworzeniem poradników dla studentów i absolwentów dotyczących tego, jak wykorzystać mobilność w celu rozwoju własnych kompetencji, a także kontrolowaniu właściwego funkcjonowania Porozumienia o programie zajęć, które jest podpisywane z uczelniami partnerskimi – wyjaśnia Marcin Kotus z Feender.com. – W tym zakresie na tle Europy wypadamy dobrze.

Grupą, na którą Unia Europejska kładzie szczególny nacisk w zakresie promowania mobilności jest młodzież ze środowisk defaworyzowanych. Najlepsze systemy wsparcia dla młodych znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej funkcjonują w Niemczech, Austrii, we Włoszech i we Wspólnocie Flamandzkiej w Belgii. W tych krajach wyjeżdżający otrzymują dodatkowe wsparcie wynikające z trudnej sytuacji materialnej. Również w Polsce jest to podstawa do uzyskania grantów na wyjazd.

Plan na przyszłość: działanie

O tym, że Unia Europejska kładzie duży nacisk na mobilność studentów, świadczy m.in. zwiększenie dofinansowań na program Erasmus+, w ramach którego studenci mogą wyjeżdżać na stypendia i staże zagraniczne. Zintensyfikowanie działań może być uzasadnione faktem, że jak do tej pory, żaden kraj nie uzyskał najwyższych wyników we wszystkich kategoriach. Najwyżej oceniono Wspólnotę Flamandzką w Belgii, gdzie warunki sprzyjające mobilności młodych ludzi zostały uznane za najlepsze. W ogólnym podsumowaniu najsłabiej wypadła Słowacja i Rumunia.

Patrząc na sytuację na rynku pracy i duże bezrobocie wśród młodych takie inicjatywy wydają się niezbędne. Przeprowadzone badanie pokazało, że są podejmowane działania w zakresie zwiększenia mobilności studentów, jednak w jednych krajach działają one lepiej, a w innych zdecydowanie gorzej – podsumowuje Marcin Kotus z Feender.com. – Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy promujące ideę zdobywania zagranicznych doświadczeń oraz konkretne działania, które pomagają młodym ludziom w znalezieniu atrakcyjnej oferty i przygotowaniu ich do wyjazdu.

Źródło: Feender.com

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA